Jak wygląda most na zębach i jakie są wskazania do takiego uzupełnienia?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Most zębowy to szansa na odbudowę pięknego uśmiechu po utracie zębów stałych. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, choć niektórych nie do końca przekonują jego możliwości. Wyjaśniamy więc, jak wygląda most na zębach wskazując jednocześnie cenę zabiegu i grupę docelową osób, które powinny skorzystać z tego rodzaju rozwiązania.

Czym jest i jak wygląda most na zębach?

Most protetyczny funkcjonuje również pod nazwą most stomatologiczny. Niezależnie od nazewnictwa można powiedzieć, że jest on formą uzupełnienia brakującego łuku zębowego. Jest to komfortowy, ale również i szybki sposób na poprawę stanu swojego uzębienia oraz przywrócenie mu estetycznego wyglądu.

Jak wiadomo, brak zębowy może stanowić źródło obniżonej samooceny, a także kompleksów, prowadzących nawet do problemów natury psychicznej. Dobry stomatolog pomoże zaradzić tego rodzaju problemom, stosując uzupełnienie protetyczne w przypadku braków w uzębieniu, których nie zrekompensuje implant. Ten może być założony zamiast jednego zęba. Z kolei most protetyczny zastępuje brakujące zęby w większej ilości.  Takie uzupełnienie braków zębowych wygląda jak kilka koron, połączonych ze sobą. Co ważne, takimi mostami możemy również zrekompensować duże braki zębowe zarówno w dolnym, jak i w górnym rzędzie.

Most protetyczny składa się z dwóch elementów. To przęsło, czyli korony zębowe, które zostają połączone z filarami, wstawianymi w miejsce ubytków. Drugim elementem będą filary. Są to przynajmniej dwie korony zębowe, których zadaniem jest wsparcie mostu międzyzębowego. Jest to możliwe po odpowiednim oszlifowaniu.

most protetyczny cena

Typy mostów stomatologicznych

W przypadku mostów protetycznych, można mówić o kilku ich rodzajach. Pierwszym z nich będzie most adhezyjny, który wstawia się w przypadku braku jednego zęba. Może być to również uzupełnienie tymczasowe. Inne rodzaje mostów protetycznych to m.in. mosty porcelanowe. W tej grupie znajduje się most porcelanowy na metalu (mosty metalowo-porcelanowe), złocie czy tlenku cyrkonu, ale również i most pełnoceramiczny. Jak sama nazwa wskazuje, mosty pełnoceramiczne wykonane są w całości z ceramiki.

Mniejszą popularnością cieszą się mosty metalowe. Cena mostu jest niższa, podobnie jak jego estetyka. Listę zamyka most tymczasowy akrylowy. Taki most zostanie usunięty, gdy pojawi się stałe rozwiązanie. Wszystkie mosty zapewniają komfort, choć różnią się estetyką i czasem, który wytrzymuje most, czyli jego trwałością. O tym, jaki rodzaj mostu zostanie zastosowany, decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem, zgłaszającym się do gabinetu stomatologicznego.

Przeczytaj również: Czym jest i ile kosztuje most protetyczny na 3 zęby?

most protetyczny

Wskazania do założenia mostu protetycznego

W jamie ustnej mogą pojawiać się różne problemy, z którymi stomatologia nie zawsze jest w stanie sobie poradzić. Często również pacjenci zgłaszają się dopiero w momencie, gdy próchnica jest już bardzo zaawansowana, a własne zęby nadają się jedynie do leczenia kanałowego lub wyrwania. Głównym wskazaniem do wykonania mostu protetycznego będą względy estetyczne. Osoby, które chcą zdecydować się na most, oczekują przede wszystkim usunięcia nieestetycznych ubytków i przywrócenia ładnego, zdrowego uśmiechu. Takie możliwości stwarzają korony i mosty, które umieszcza się w jamie ustnej pacjenta. Wizualnie mostek nie odbiega znacząco od wyglądu zębów.

Mosty porcelanowe na podbudowie metalowej zakłada się również w celu uniknięcia chorób dziąseł. To również sposób na uniknięcie przemieszczania się zębów i obracania się zębów sąsiadujących z luką.

Mosty oparte są na zębach własnych pacjenta, a braki uzupełnia się jedynie wówczas, gdy ten posiada odpowiednią ilość zębów stałych. Trwałość takich mostów, osadzonych na zębach filarowych, jest bardzo duża. Z kolei takiej odbudowy protetycznej nie można założyć, gdy zęby pacjenta są zbyt kruche, zniszczone lub też gdy jest ich zbyt mało. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie proteza.

most stomatologiczny

W jaki sposób zakłada się mostek na zęby?

Aby wykonać most stomatologiczny, konieczne będzie odwiedzenie gabinetu dentystycznego minimum 3 razy. Pierwsza wizyta ma charakter kwalifikacyjny. W jej trakcie stomatolog ocenia stan zębów pacjenta i wybiera te, które należy poddać leczeniu. W celu wykonania mostu, konieczne jest oszlifowanie zębów, które będą stanowiły jego filary. Kolejna wizyta będzie wiązała się więc z koniecznością oszlifowania zębów filarowych. Stomatolog pobierze również wycisk. W tym czasie założone na zęby mogą być tymczasowe mosty. Mogą być to mosty kompozytowe luk akrylowe.

mostek zęba

Ile kosztuje most protetyczny - cena zabiegu

Cena mostu uzależniona jest od kilku czynników i nie będzie to wyłącznie gabinet, z którego usług zdecydujemy się skorzystać. Jak się bowiem okazuje, ostateczny koszt uwarunkowany będzie także wielkością założonego mostu. Tutaj wlicza się również korony protetyczne, zakładane na zęby filarowe. Jeśli ubytek obejmuje co najmniej dwa zęby, konieczny będzie most czteropunktowy. Koszt jednego punktu to ok. 200 zł. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy wybierzemy mosty wykonane z porcelany. Most porcelanowy jest trwały i niezwykle estetyczny, ale również to najdroższa inwestycja spośród stałych uzupełnień protetycznych.

Warto przeczytać: Ile kosztuje most protetyczny na 2 zęby - cenniki i wskazania

stomatologia

Zalety mostów protetycznych

Mosty stomatologiczne mają wielu zwolenników, choć - jak wiadomo - nie wszyscy jeszcze przekonali się do takiego rozwiązania. Takie mosty na podbudowie metalowej czy cyrkonowej będą mocowane na stałe, przez co nie trzeba będzie ich wyciągać w trakcie nocnego odpoczynku. Co więcej, taki most można założyć zarówno na 2 lub 3 zęby, jak i na cały łuk. Jest to rozwiązanie estetyczne, a zarazem trwałe. Most doskonale pełni funkcję zębów stałych, choć jego posiadacze nie powinni spożywać twardych pokarmów. To rozwiązanie również nie niesie ze sobą żadnych przykrych konsekwencji. Jedyną wadą może być konieczność oszlifowania zębów. Przed założeniem mostu stomatologicznego, wszystkie zęby powinny również zostać wyleczone, co dla wielu osób stanowi wadę, choć w rzeczywistości jest to zaleta, procentująca w przyszłości zdrowszymi zębami.

7 komentarzy do “Jak wygląda most na zębach i jakie są wskazania do takiego uzupełnienia?

  • 15 czerwca, 2023 o 09:28
    Bezpośredni odnośnik

    Świetnie poruszyłeś/aś ważne zagadnienie. Jestem pewien/a, że wpis ten zainspiruje wielu ludzi do działania.

    Odpowiedz
  • 22 lipca, 2023 o 18:52
    Bezpośredni odnośnik

    Podoba mi się, że mostki na zębach mogą być stosowane w różnych przypadkach, od brakujących jednego zęba po kilka. To naprawdę wszechstronne rozwiązanie.

    Odpowiedz
  • 24 lipca, 2023 o 21:14
    Bezpośredni odnośnik

    Wygląda na to, że most na zębach może być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć piękny uśmiech!

    Odpowiedz
  • 4 sierpnia, 2023 o 14:03
    Bezpośredni odnośnik

    Chciałbym wiedzieć, jak długo taki mostek na zębach może wytrzymać. Czy to długoterminowe rozwiązanie?

    Odpowiedz
  • 8 sierpnia, 2023 o 09:16
    Bezpośredni odnośnik

    Ciekawe, że mostki na zębach mogą być wykonane z różnych materiałów. To naprawdę dopasowane rozwiązanie dla każdego pacjenta.

    Odpowiedz
  • 21 sierpnia, 2023 o 22:17
    Bezpośredni odnośnik

    Zastanawiam się, czy most na zębach sprawi, że będę czuł się bardziej pewnie podczas jedzenia i rozmów. Może to naprawdę poprawić moją jakość życia!

    Odpowiedz
  • 29 sierpnia, 2023 o 10:16
    Bezpośredni odnośnik

    Wow, nie wiedziałem, że mostki na zębach mogą być trwałe i wygodne. To brzmi jak idealne rozwiązanie dla osób z problemami z zębami.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 11 =