Jak dbać o świeży tatuaż? - pielęgnacja tatuażu w praktyce

Tatuaże szturmem wdarły się do naszej rzeczywistości i przestały dziwić zdecydowanie większą część społeczeństwa. Jednocześnie na wykonanie tatuażu decyduje się coraz więcej osób, chcących ozdobić swoje ciało fantazyjnymi lub też bardziej realistycznymi wzorami. Zanim jednak usiądziemy na fotelu w studio tatuażu warto dowiedzieć się, jak wygląda pielęgnacja wytatuowanej skóry i jak prawidłowo pielęgnować świeży tatuaż, by móc cieszyć się z ostatecznych efektów pracy tatuatora. Najważniejsze wskazówki w tym zakresie zebraliśmy w krótkim poradniku.

Dlaczego pielęgnacja tatuażu jest taka ważna?

Gdy zdecydujemy się już, które miejsce wybrać na tatuaż oraz wybierzemy profesjonalne studio tattoo, nie pozostaje nam nic innego, jak oddać się w ręce tatuatora, by stworzyć na swoim ciele wymarzony wzór. Jak się jednak okazuje, nawet najlepsze studio i profesjonalny tatuator niewiele może zdziałać, jeśli tatuaż po zrobieniu nie będzie odpowiednio zadbany.

To właśnie od tego, w jaki sposób będziemy pielęgnować tatuaż, zależy to, jak długo będzie dochodzić do siebie się nasza ozdoba i jak będzie wyglądać, gdy proces powrotu do normalności już się zakończy. Jeśli nie będziemy działać zgodnie z zaleceniami tatuatora i pielęgnować we właściwy sposób świeżo wytatuowanej skóry, mogą na niej pozostać nieestetyczne blizny, a sam tatuaż najprawdopodobniej wyblaknie i szybko straci swój urok.

dbanie o tatuaż

Jak długo goi się tatuaż? Etapy gojenia tatuażu

Proces gojenia tatuażu trwa długo i wbrew pozorom nie obejmuje on zaledwie pierwszych kilku dni. Wprost przeciwnie, czasem potrzeba nawet kilku tygodni, by upływ czasu zagoił tatuaż. W tym czasie jednak należy szczególnie dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, stosując w tym celu produkty do pielęgnacji. Najlepiej by były to specjalistyczne kemy dedykowane osobom z nowo powstałymi dziarami. To właśnie odpowiednie dbanie o skórę w pierwszych tygodniach przyniesie efekt, w postaci doskonale wyglądającego tatuażu. Nowy tatuaż to jednak otwarta rana, na której mogą pojawić się zaczerwienienia, z których wydobywa się krew i osocze.

W pielęgnacji świeżego tatuażu w tym okresie bardzo ważne jest unikanie działania promieni słonecznych, ale również przewiewne ciuchy, które umożliwią prawidłową cyrkulację powietrza. W drugim tygodniu skóra zaczyna swędzieć i łuszczyć się. W żadnym wypadku jednak nie należy jej drapać. Taki dyskomfort oznacza, że prawidłowa pielęgnacja sprawiła, że skóra zaczyna regenerować się we właściwy sposób. W tym okresie warto również postawić na specjalistyczne kremy do pielęgnacji tatuaży, które stosowane od pierwszych dni, pozwolą prawidłowo dbać o wytatuowany fragment ciała.

Pierwszy miesiąc pozwoli z pewnością zakończyć proces gojenia. Niemniej jednak w dalszym ciągu konieczne będzie smarowanie i natłuszczanie tatuazy. Przez pewien czas warto również zrezygnować z opalania, zarówno naturalnego, jak i w solarium, gdyż tatuaż wystawiony na działanie promieni uv może blaknąć. Dobrym rozwiązaniem będą również kremy z filtrem spf 50.

Podobny materiał: Ile kosztuje tatuaż? Czyli o cenach tatuażu w dobrym studio tattoo

etapy gojenia tatuażu

Czym pielęgnować świeży tatuaż - kosmetyki do tatuażu

Odpowiednia pielęgnacja tatuażu jest niezwykle ważna, zwłaszcza w ciągu pierwszych dni po jego wykonaniu. Dbając o tatuaż należy sięgać wyłącznie po maści i kremy, dedykowane właśnie takim czynnościom. Mogą one łagodzić podrażnienia, nawilżać i chronić tatuaż przed blaknięciem. Taki krem do tatuaży należy nakładać od 2 do 4 razy na dobę. Kosmetyki do tatuażu to doskonały sposób, by pozwolić skórze wygoić się szybciej, a zarazem bezpiecznie. Przyśpieszają one bowiem regenerację naskórka, łagodząc jednocześnie stany zapalne, które mogą rozwijać się już w pierwszych godzinach po wykonaniu tatuażu.

Jednak to, jak dbać o nowy tatuaż, nie sprowadza się wyłącznie do zastosowania odpowiednich kosmetyków. Jak się bowiem okazuje, aby dbać o dziarę w odpowiedni sposób, należy regularnie przemyć ją czystą wodą. Jak często myć tatuaż? Najlepiej robić to nawet 4 razy dziennie, by zachować odpowiednią czystość skóry, a jednocześnie uniknąć zakażenia. Tatuaż trzeba przemywać zimną lub letnią wodą, wycierając go w papierowy ręcznik. W domu można również zdjąć folię, ale tylko wówczas, gdy mamy pewność, że tatuaż nie będzie narażony na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych i nie przyklei się do niego ubranie. Opatrunek z tatuażu będzie zdjęty już po ok. 5 dniach, ale tatuaż folią można owijać nieco dłużej. Pod żadnym pozorem nie należy jednak stosować folii spożywczej, która blokuje przepływ powietrza. Folia do tatuażu jest hipoalergiczna i wodoodporna, a więc bezpieczna dla skóry po zrobieniu tatuażu.

Koniecznie przeczytaj nasz poradnik: Jak usunąć tatuaż?

jak dbać o tatuaż po zrobieniu

Co zrobić, by tatuaż goił się szybciej?

Czasem wydaje się nam, że tatuaż nie chce się goić. Często również w tym miejscu zaczynają pojawiać się strupki. O i ile drobne ranki są zjawiskiem zupełnie naturalnym, o tyle wszelkie wątpliwości z zakresu gojenia rany warto skonsultować z tatuatorem, który z pewnością podpowie, czego unikać, wskazując ewentualne błędy w naszym działaniu. Zanim jednak tatuaż pojawi się na naszym ciele, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie fragmentu skóry, który postanowiliśmy tatuować.

Miejsce na tatuaż trzeba więc ogolić z włosów. Najlepiej zrobić to już 2-3 dni przed wizytą w salonie tatuażu. Przyspieszenie regeneracji to z kolei rola specjalistycznych kosmetyków. Są one nie tylko pełne witamin, ale również mają silne działanie nawilżające. Warto również sięgnąć po mydło do tatuażu, które także przyspieszy proces gojenia, zwłaszcza w pierwszym okresie. Mydło usunie również ze skóry bakterie i grzyby. Aby zachować odpowiedni poziom higieny, regularnie myj tatuaż letnią wodą i osusz go za każdym razem ręcznikiem papierowym.

Przeczytaj również: Tatuaż motyl - znaczenie motyla w symbolice tatuażu

pielęgnacja tatuażu

Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?

Po zagojeniu również warto zadbać o tatuaż, by móc cieszyć się jego wyglądem - widocznymi konturami i wyraźnymi kolorami. Do mycia i specjalistycznych kosmetyków, warto wówczas dołożyć również peeling, który należy wprowadzić dopiero po kilku tygodniach od sesji. Na co dzień należy natomiast sięgać po kremy do opalania z wysokim filtrem, gdyż ekspozycja na promienie słoneczne może sprawić, że tatuaż zacznie tracić swoje barwy.

8 komentarzy do “Jak dbać o świeży tatuaż? - pielęgnacja tatuażu w praktyce

  • 15 czerwca, 2023 o 09:25
    Bezpośredni odnośnik

    Dobrze napisany artykuł, który wzbudził moje zainteresowanie od pierwszego akapitu. Czekam na więcej podobnych treści.

    Odpowiedz
  • 11 lipca, 2023 o 19:28
    Bezpośredni odnośnik

    Ciekawe, że ubrania z długim rękawem mogą powodować wyciek atramentu. Teraz będę uważnie dobierać garderobę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

    Odpowiedz
  • 18 lipca, 2023 o 09:16
    Bezpośredni odnośnik

    Cudowne porady! Moje tatuowanie jest za mną, ale na przyszłość będę stosować te wskazówki, aby zapewnić sobie świetnie wyglądający tatuaż.

    Odpowiedz
  • 23 lipca, 2023 o 09:16
    Bezpośredni odnośnik

    Ta strona zawsze dostarcza najświeższych informacji na temat tatuaży. Teraz wiem, jak zadbać o mój najnowszy nabytek!

    Odpowiedz
  • 25 lipca, 2023 o 23:40
    Bezpośredni odnośnik

    Dzięki za te wskazówki! Mam właśnie nowy tatuaż i teraz czuję się pewniej wiedząc, jak go odpowiednio pielęgnować.

    Odpowiedz
  • 20 sierpnia, 2023 o 06:16
    Bezpośredni odnośnik

    Uwielbiam tatuowanie, ale zawsze miałem problem z pielęgnacją. Dzięki temu artykułowi mam teraz prosty plan działania!

    Odpowiedz
  • 3 września, 2023 o 10:17
    Bezpośredni odnośnik

    Nigdy nie pomyślałem o tym, żeby stosować kremy bez zapachu na świeży tatuaż. Dobra rada, którą na pewno wypróbuję!

    Odpowiedz
  • 24 września, 2023 o 00:47
    Bezpośredni odnośnik

    Podziękowania za przypomnienie o unikaniu basenów i solarium. Lepiej dmuchać na zimne, aby uniknąć problemów ze świeżym tatuażem!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × jeden =