Czym jest i ile kosztuje most protetyczny na 3 zęby?

Most protetyczny to odpowiedź stomatologii na potrzebę wypełnienia ubytków w jamie ustnej pacjenta. Taki most stomatologiczny, wykonywany w pracowni protetycznej, może zastąpić kilka zębów lub jednego brakującego zęba. Dzięki takiemu uzupełnieniu, łuk zębowy zaczyna znów wglądać estetycznie, a pacjent odzyskuje piękny uśmiech. Czym jest i jakie są wskazania do założenia mostu protetycznego?

Most protetyczny - podstawowe informacje

Most dentystyczny to uzupełnienie protetyczne, które montowane jest na stały zębach pacjenta w centrum stomatologicznym. Na początku jest to most tymczasowy, który z czasem zastępuje np. most porcelanowy na podbudowie metalowej. Takie mosty protetyczne, założone na zęby sąsiadujące z luką, nazywane są często małą protezą.

Most zębowy to alternatywne rozwiązanie dla implantów. Przemawia za nim przede wszystkim cena mostu, która będzie w tym przypadku zdecydowanie niższa. Minusem takiego rozwiązania jest z kolei konieczność oszlifowania zębów sąsiadujących, tworzących tzw. filary.

Most protetyczny doskonale rekompensuje braki w uzębieniu. Ze względu na materiał, z którego został wykonany, można podzielić go na:

  • most ceramiczny,
  • most pełnoceramiczny,
  • mosty kompozytowe,
  • mosty akrylowe, czyli tymczasowe mosty.

most protetyczny na 3 zęby

Jakie są wskazania do założenia mostu?

Most zostanie zaproponowany przez stomatologa osobie, która straciła własne zęby i u której brak zęba jest problemem estetycznym, ale również i stomatologicznym. Zaletą mostów jest przywrócenie zębom naturalnego koloru i ciągłości łuku zębowego. Tego typu mosty wykonywane jest z trwałych materiałów. Most porcelanowy jest trwały, choć w każdym przypadku konieczne jest oszlifowanie zębów sąsiadujących. Konieczność szlifowania zębów powinna być omówiona podczas tworzenia planu leczenia.

Most uzupełnia duże braki zębowe i przywraca estetyczny wygląd. Wskazaniem do jego założenia będzie brak przynajmniej dwóch zębów, choć niektórzy wybierają mosty pełnoceramiczne również w przypadku braku jednego zęba. Zastosowanie mostu jest również wskazane, gdy zęby zaczynają się przemieszczać lub obracać. Gabinet protetyka warto odwiedzić w celu pobrania wycisku również wtedy, gdy postępujące choroby stomatologiczne mogą doprowadzić do tego, że pacjent utraci kolejne zęby. Odbudowa protetyczna rozwiązuje również problemy estetyczne, zwłaszcza że porcelana jest trwałym materiałem, odpornym na uszkodzenia.

mostek stomatologiczny na 3 zęby

Ile kosztuje most protetyczny na 3 zęby?

Jeśli chcesz zdecydować się na most protetyczny, warto dowiedzieć się, ile kosztuje to rozwiązanie. Cena mostu zębowego zależy oczywiście od wielu czynników. Będzie to nie tylko wybrany rodzaj mostu, ale również miasto i klinka, którą wybierzemy. Cena mostu protetycznego zależy również od jego wielkości i liczby punktów. Taki punkt odnosi się do tego, z czego most protetyczny składa się w praktyce. Tak więc punktem będą zarówno uzupełnione ubytki, jak i korony protetyczne, założone na każdy ząb filarowy. W przypadku mostu, który osadzony będzie na ubytkach po trzech zębach, mowa będzie o moście 5 punktowym. Za taki most zapłacimy co najmniej 3 000 złotych, choć cena taka w dobrych klinikach może wahać się nawet w graniach kilkunastu tysięcy złotych.

Warto przeczytać: Ile kosztuje most protetyczny na 2 zęby - cenniki i wskazania

Jeden komentarz do “Czym jest i ile kosztuje most protetyczny na 3 zęby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 20 =