Ile kosztuje most protetyczny na 2 zęby - cenniki i wskazania

Most porcelanowy na cyrkonie czy most porcelanowy na podbudowie metalowej to uzupełnienie protetyczne, dzięki któremu możliwa jest odbudowa ubytków, gdy własne zęby zaczynają wypadać. Braki w uzębieniu wymagają planu leczenia, zwłaszcza jeśli dotyczą kilku zębów, sąsiadujących ze sobą. Zaletą mostu jest trwałość i estetyka. Sprawdziliśmy więc, jaka jest cena mostu i kiedy stomatolog może zaproponować takie rozwiązanie, by uzupełnić łuk zębowy.

Czym jest most protetyczny?

Pod nazwą most stomatologiczny (protetyczny) kryje się estetyczne rozwiązanie, pozwalające wypełnić lukę w uzębieniu. Mosty protetyczne nazywane są często protezą częściową, gdyż pozwalają uzupełnić ubytek zębowy w postaci dwóch, a nawet trzech braków obok siebie.

Wyróżnia się mosty tymczasowe, mosty na podbudowie metalowej, mosty kompozytowe oraz mosty pełnoceramiczne. Most protetyczny składa się z koron protetycznych, które osadzane są na filarach zębowych. Tą nazwą określane są zęby sąsiadujące z luką. Brakujące zęby imituje tzw. przęsło. Aby założyć most pełnoceramiczny czy inny rodzaj mostu w jamie ustnej pacjenta, konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych. Takie działania nie muszą być podejmowane w przypadku implantów, które równie estetycznie wypełniają braki zębowe, ale są znacznie droższym rozwiązaniem.

most protetyczny na 2 zęby

Wskazania do założenia mostu protetycznego

Most zębowy powinien być osadzony w jamie ustnej w przypadku braku kilku zębów obok siebie. Zastosowanie mostu może mieć podłoże wyłącznie estetyczne, jeśli źle czujemy się z ubytkami, które stają się coraz bardziej widoczne. Most zostanie zaproponowany również pacjentom centrów stomatologicznych, którzy zmagają się z problemem przemieszczania zębów i ich przekręcania się wokół własnej osi. Jeśli taka sytuacja zaczyna się pojawiać, warto zdecydować się na most dentystyczny, który zapobiegnie nawarstwianiu się problemów. U protetyka w celu pobrania wycisku warto zjawić się również wówczas, gdy braki w uzębieniu powodują choroby dziąseł, wskutek których można utracić pozostałe zęby.

Przeczytaj również: Czym jest i ile kosztuje most protetyczny na 3 zęby?

mostek stomatologiczny na 2 zęby

Ile kosztuje most protetyczny na 2 zęby?

Most protetyczny składa się z kilku elementów, które - założone na zęby - doskonale będą spełniać swoje zadanie. Brak zęba powoduje bowiem dyskomfort i wpływa na estetykę. Aby założyć wypełnienie, pacjent musi posiadać zdrowe uzębienie sąsiadujące. Niestety następuje tutaj konieczność szlifowania zębów sąsiadujących, co z kolei nie ma miejsca w przypadku implantów. Te jednak są znacznie droższym rozwiązaniem.

Cena mostu protetycznego zależy przede wszystkim od liczby punktów, czyli od jego wielkości. Takimi punktami są korony, które nakłada się na zęby podtrzymujące oraz zęby, których ubytki trzeba uzupełnić. Tak więc przy uzupełnianiu dwóch zębów, stomatologia będzie mówiła o moście 4 punktowym. Cena mostu zależy również od wybranej kliniki stomatologicznej. Most porcelanowy na metalowej podbudowie będzie kosztował ok. 3 000 złotych. Za most pełnoceramiczny zapłacimy już pomiędzy 4 500 a 5 000 zł. To jednak dobre rozwiązanie na przednie zęby, gdyż ma on bardziej naturalny wygląd, zwłaszcza gdy zostanie wykonany w dobrej pracowni protetycznej.

Jeden komentarz do “Ile kosztuje most protetyczny na 2 zęby - cenniki i wskazania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + osiem =