Jak obliczyć metry kwadratowe pod zakup paneli i malowanie ścian?
Powierzchnia ścian i podłóg to niezwykle istotna kwestia w trakcie remontu czy budowy domu. Jeśli chcemy pokryć ją panelami czy nową farbą, koniecznie musimy znać ilość metrów kwadratowych. Tylko dzięki temu nie przepłacimy za materiały i kupimy ich odpowiednią ilość. Aby tak się stało, konieczna będzie umiejętność obliczania metrów kwadratowych. Dlatego też podpowiadamy, jak obliczyć metry kwadratowe danego pomieszczenia i czym różni się 1 metr bieżący od 1 metra kwadratowego.
Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi?
Budowa i remont wymagają często sięgnięcia do rozwiązań, które poznawaliśmy jeszcze w czasach szkolnych. Tak będzie w przypadku, gdy konieczne jest obliczenie powierzchni podłogi. Jej powierzchnię w metrach kwadratowych trzeba znać chociażby po to, by zakupić odpowiednią ilość paneli. Panele sprzedawane są na metry kwadratowe, a więc jeśli chcemy wiedzieć, ile potrzebujemy, by wyłożyć podłogi mieszkania lub domu, koniecznie musimy zmierzyć powierzchnię wszystkich podłóg i dokonać odpowiednich obliczeń.
Najprostsze zadanie czeka nas, gdy nasza podłoga to kwadrat lub prostokąt. Wówczas wystarczy tylko pomnożyć szerokość przez długość, by wiedzieć ile m2 ma pokój. Dla bardzo małych pomieszczeń, np. schowków, może to być nawet 1 metr x 1 metr, zaś większe pomieszczenia będą wymagały nieco innych obliczeń.
Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, gdy chcemy wyliczyć powierzchnię podaną w metrach kwadratowych, a nasz pokój ma nieregularny kształt. W takiej sytuacji wymiary pomieszczenia mierzy się, dzieląc podłogę na kilka mniejszych kwadratów i prostokątów. Dla każdego z nich musimy obliczyć pole w m2, a następnie wartości dodać do siebie. W ten sposób zakupiona wykładzina czy panele będą miały wielkość, potrzebną do wykończenia pomieszczeń.
Jak wyliczyć metry kwadratowe paneli?
Na wielu stronach internetowych możesz znaleźć zarówno kalkulator metrów kwadratowych, służący do obliczania powierzchni pokoju, jak i nieskomplikowane kalkulatory podłogowe, dzięki którym dowiesz się, ile paneli podłogowych musisz zakupić, by nie zabrakło ich w trakcie pracy, ale również nie zostało zbyt wiele po jej zakończeniu. Jak wiadomo, cena za metr paneli lub płytek do wyłożenia podłogi może być dość wysoka, więc dokonanie szczegółowych obliczeń pozwoli zaoszczędzić nieco gotówki.
Zakup paneli - jak kupić prawidłową ilość?
Aby sprawdzić, jakiej ilości materiałów będziemy potrzebować do wykończenia podłogi, należy dowiedzieć się, jaka jest jej powierzchnia oraz jaka jest powierzchnia panelu. Następnie trzeba podzielić wartości przez siebie (powierzchnia podłogi/powierzchnia paneli). Zaleca się, by zakupić 10% więcej paneli. Dlaczego? Należy pamiętać bowiem, że ułożenie podłogi wymaga przycinania paneli, w trakcie czego materiały mogą się również zniszczyć.
Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do malowania?
W przypadku obliczania powierzchni całej ściany, konieczne będzie również odniesienie się do jednostki miary, jaką są m2. Jak już się dowiedzieliśmy, 1 m2 jest równy polu kwadratu o wymiarach 1 metr x 1 metr. Stosując proste wzory matematyczne, z pewnością doskonale każdy poradzi sobie z obliczeniem metrów kwadratowych powierzchni prostokątnych ścian. Wystarczy bowiem zmierzyć długość i szerokość pomieszczenia, a następnie pomnożyć te wartości przez siebie. Dla przykładu, pomieszczenie o wymiarach 6 metrów x 4 metry będzie miało 24 metry kwadratowe, pomieszczenie 6 m x 3 m to już 18 metrów kwadratowych, zaś pokój o wymiarach 5x3 będzie miał 15 metrów kwadratowych.
Nieco trudniej wygląda sytuacja, jeśli musimy obliczyć metry kwadratowe ściany, nie będącej regularnym prostokątem lub też takiej, na której znajdują się okna czy drzwi. W tym celu należy obliczyć pole powierzchni ściany, które będzie podstawą do dalszych obliczeń. Teraz przyjdzie pora na dokonanie pomiaru okien i drzwi. W tym celu należy również mnożyć ich długość i szerokość, a następnie odjąć powierzchnię okien i drzwi od obliczonej powierzchni ściany. Chcąc malować pomieszczenie lub położyć tynki, warto również obliczyć powierzchnię sufitu, na którą także będzie nakładana farba. Jeśli naszym celem jest wyłącznie położenie tapet, wystarczy jedynie zmierzyć ściany w podany wyżej sposób.
Metr bieżący a metr kwadratowy
Podstawowe pytanie, jakie nasuwa się w tym momencie brzmi z pewnością - czym metry kwadratowe różnią się od metrów bieżących. Oba te pojęcia wykorzystywane są bowiem dość często, dlatego też warto wiedzieć, co tak naprawdę oznaczają. To właśnie znajomość różnic, pomiędzy tymi jednostkami miary, jest niezwykle istotna podczas zakupu różnego rodzaju materiałów budowlanych.
Metr bieżący jest jednostką, która jest równa 1 m długości. Przy jego pomocy liczy się długość przedmiotów wielowymiarowych, gdzie inne wymiary nie mają większego znaczenia. Do takiej grupy produktów zaliczają się np. te, które są zawijane w rolki. Tą kategorię tworzą również np. blaty kuchenne. W przypadku metrów kwadratowych należy pomnożyć długość i szerokość. W przypadku metrów bieżących liczy się natomiast jedynie długość. Dla przykładu, przy zakupie 5 metrów bieżących materiału, którego szerokość wynosi ok. 3 metrów, będzie to 15 m2. Jeśli ten sam produkt będzie mieć szerokość 4 metry, ostateczna ilość będzie wynosiła 20 metrów kwadratowych. Jak nietrudno zauważyć, 1 m.b. ma długość 1 m.
Przy okazji warto również dowiedzieć się, co kryje się pod pojęciem metra sześciennego. Wiemy już, że metr to kwadrat o bokach 1 m x 1 m. Aby obliczyć metr sześcienny, należy natomiast pomnożyć trzy miary, czyli szerokość, długość oraz wysokość czyli grubość. Tak jednostka miary stosowana jest zarówno w nauce, jak i w budownictwie. Podaje się w niej np. kubaturę pomieszczenia, czyli pojemność domu, gdy np. rozmiar działki podaje się już w m2. Znajomość takich pojęć z pewnością nieco ułatwi remont i pozwoli samodzielnie dokonać niezbędnych pomiarów tak, by obliczyć cenę za metr kwadratowy paneli, dowiedzieć się, ile należy ich zakupić i jaką ilość tapety potrzebujemy, by zakryć nią konkretną ścianę.
Podobne artykuły w tej tematyce:
Podoba mi się, jak z łatwością wyjaśniłeś/aś złożone pojęcia. Teraz jestem w stanie lepiej zrozumieć ten temat.
Genialny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy! Dzięki tym prostym kalkulacjom, uniknę nadmiaru farby i paneli. Moje ściany i portfel są wdzięczne!
Świetny artykuł! Dzięki tym prostym wskazówkom, teraz wiem jak obliczyć dokładną ilość paneli potrzebnych do mojego pokoju. Czas na zakupy!
Nie mogłem uwierzyć, że obliczanie metrów kwadratowych może być takie proste. Teraz czuję się jak profesjonalny projektant wnętrz!
Kto by pomyślał, że matematyka może być tak przydatna przy remontach? Teraz mam pewność, że nie kupię za dużo ani za mało paneli. Dzięki za pomoc!
To jest czysta magia matematyki! Teraz, dzięki tym prostym wzorom, mam pewność, że mój pokój będzie wyglądał dokładnie tak, jak tego chcę.
Praktyczne wskazówki dla początkujących jak ja. Teraz będę mógł przeliczyć metry kwadratowe bez problemów i zrealizować swoje marzenia o nowej aranżacji wnętrza.
Ten artykuł to naprawdę odkrycie dla mnie. Teraz już nie muszę polegać na ocenie na oko, aby kupić odpowiednią ilość paneli. Dzięki!