Dlaczego pompy ciepła sprawdzą się w domach jednorodzinnych?

Pompy ciepła znajdują szerokie zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w przypadku nieruchomości o większych powierzchniach. Coraz chętniej sięgają po nie osoby prowadzące gospodarstwo domowe, doceniając ich ekologiczność i ekonomiczność. Dlaczego pompa ciepła będzie dobrym wyborem? O tym, czy i na jaki model nowoczesnej instalacji grzewczej warto się zdecydować, piszemy w dalszej części tekstu.

Jak działają pompy ciepła?

Zasady działania pompy ciepła są dosyć skomplikowane, jednak w uproszczeniu można powiedzieć, że urządzenia te pobierają energię z wody, powietrza albo z gruntu. Następnie zostaje ona przetworzona w taki sposób, aby ciepłe powietrze ogrzewało pomieszczenia w domu. Innymi słowy, pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii, choć oczywiście zasilana jest prądem. Tutaj jednak również można sięgnąć po ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, jakim jest instalacja fotowoltaiczna. Pozwala ona wytworzyć prąd we własnym zakresie, następnie zasilając nim pompę ciepła.

To, jaki konkretnie model wybierzemy, zależy w dużej mierze od warunków geolokalizacyjnych. Jeśli w pobliżu domu znajduje się zbiornik wodny, dobrym rozwiązaniem może okazać się wodna pompa ciepła. W przypadku domów o większej powierzchni warto rozważyć gruntową pompę ciepła. Ten typ urządzenia i jego montaż wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac, a dodatkowo wiąże się z koniecznością wydzielenia pewnego obszaru działki. Alternatywnym sposobem ogrzewania będzie powietrzna pompa ciepła, która jest prosta w montażu, przy czym dostarcza ona ciepło niezależnie od warunków panujących na danym terenie.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Wybierając pompę ciepła, skupiamy się przede wszystkim na rodzaju źródła ciepła. Musimy jednak wziąć pod uwagę także moc urządzenia, która pokazuje nam, czy będzie ono w stanie ogrzać cały dom. W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się pompy o mocy 10 kW, jednak w przypadku nieruchomości o naprawdę dużej powierzchni mogą one być niewystarczające. Warto więc przeprowadzić audyt, który pozwoli oszacować zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jest on niezbędny, jeśli dodatkowo decydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Zanim jednak specjaliści przeprowadzą obliczenia, możemy samodzielnie sprawdzić, jaka pompa ciepła będzie nam potrzebna - wystarczy skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie https://heatergo.pl/kalkulator/. Pamiętajmy, że wyniki mają charakter poglądowy. Wybór konkretnego modelu pompy ciepła to trudna decyzja, w której warto wspierać się wiedzą i doświadczeniem ekspertów. Jest to rozwiązanie na wiele lat, dlatego powinniśmy być w pełni zdecydowani i świadomi korzyści, jakie niesie za sobą zakup instalacji grzewczej.

Dlaczego pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych?

Wiele osób zastanawia się: dlaczego właśnie pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w roli systemu grzewczego? Na jej korzyść przemawia:

  • bardzo niska emisyjność, która dotyczy wyłącznie produkcji prądu zasilającego urządzenie,
  • możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii,
  • możliwość generowania oszczędności na rachunkach za ogrzewanie,
  • możliwość zastosowanie w każdym domu, bez względu na lokalizację.

Warto mieć na uwadze, że tradycyjne systemy grzewcze nie stanowią dobrego rozwiązania w świetle zapowiadanych zmian natury prawnej. Już teraz właściciele kotłów węglowych starej generacji muszą je wymienić, nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądać przyszłość ekogroszku, gazu czy pelletu. Wszystko wskazuje na to, że będziemy dążyć do jak najniższej emisyjności, którą zapewniają wyłącznie pompy ciepła.

Kolejnym argumentem za tym, aby zdecydować się na ten system grzewczy, jest możliwość osiągnięcia niezależności energetycznej – także wtedy, gdy połączymy pompę ciepła z fotowoltaiką. Zimą wytworzona energia zasila pompę ciepła, natomiast latem mogą z niej korzystać domownicy. Ponadto warto pamiętać o programach, w ramach których otrzymamy dofinansowanie. Możemy również ubiegać się o niskooprocentowany kredyt, za pomocą którego sfinansujemy inwestycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − siedemnaście =