Jak zrobić szalik na drutach?

Szal na drutach prezentuje się wyjątkowo elegancko, wpisując się doskonale w niemalże każdą stylizację. Co ważne, taka robótka nie wymaga również zaawansowanych umiejętności. To doskonały pomysł dla tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z dzierganiem. Jeśli chcesz poznać podstawy dziergania i własnoręcznie wykonać swoje pierwsze oczko - zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto zacząć robić na drutach?

Robótki ręczne, w tym również te wykonywane przy pomocy drutów, niosą ze sobą wiele istotnych korzyści dla naszego zdrowia psychicznego. Pozwalają one odstresować się i zrelaksować po ciężkim dniu. To jednak jeszcze nie wszystko. Jak bowiem pokazują badania, tego rodzaju aktywność to doskonały sposób na walkę z przewlekłym bólem! A to dopiero początek możliwości!

Dziergać na drutach można niemalże wszędzie. Co więcej, pasja ta nie wymaga ani dużych nakładów finansowych, ani też wiedzy czy umiejętności, które przyjdą wraz z biegiem czasu, po wykonaniu kolejnych projektów. Dodatkowo nieudanej pracy nie trzeba wyrzucać do kosza. Wprost przeciwnie! Niechciane ściegi łatwo rozpruć, by naprawić swoje błędy. Coraz więcej osób decyduje się również poszerzyć grono pasjonatów, zrzeszone w różnych klubach. Także tematyczne strony internetowe dają możliwość uzyskania cennych wskazówek czy też podzielenia się swoją wiedzą, związaną z daną tematyką. Tego rodzaju miejsca to prawdziwe źródło wiedzy, gromadzące wokół siebie osoby, zafascynowane potencjałem, tkwiącym w ręcznych robótkach.

Przeczytaj podobny artykuł: Jak zrobić skarpety na drutach?

szalik na drutach wzory

Jak zacząć robić na drutach?

Zanim zaczniemy wykonywać robótki ręczne, a spod naszych drutów zaczną wychodzić prawdzie dzieła sztuki odzieżowej, konieczne jest nabycie kilku podstawowych umiejętności oraz zakup niezbędnych narzędzi. Przydadzą się druty dla początkujących. Warto sięgać po druty grube, na których zdecydowanie lepiej się pracuje. Polecamy również zakup grubej włóczki, w przypadku której efekty widać szybciej, a więc motywacja do działania rośnie z każdą chwilą. O tym, po jaką włóczkę i druty sięgnąć, przeczytać można w wielu poradnikach, zarówno tych w formie papierowej, jak i wirtualnej.

O ile jeszcze kilka lat temu, wiedza na temat tego, jak robić na drutach, przekazywana była z pokolenia na pokolenie, dziś to właśnie Internet staje się cennym źródłem inspiracji w tym zakresie. Ciekawe wzory, a także liczne wskazówki oferuje użytkownikom Instagram. Wiele inspirujących pomysłów znaleźć można również na portalu Youtube. Na wielu kanałach pojawiają się różnego rodzaju filmy, które można obejrzeć, by zdobytą w ten sposób wiedzę przełożyć na praktykę. Oprócz linków do filmów, można również posiłkować się wpisami na tematycznych blogach, które nieustannie zyskują na popularności, gdyż coraz bardziej przekonujemy się do garderoby handmade.

szaliki robione na drutach

Szalik na drutach - pierwszy projekt

Szalik to zdecydowanie jeden z najłatwiejszych elementów garderoby, które można zrobić na drutach. Dlatego też na pierwszy projekt warto wybrać właśnie szalik, który będzie łatwiejszy niż sweter, czapka czy torebka. Proste projekty pomogą nam nauczyć się podstawowych technik, nie obniżając przy tym motywacji i zapału do działania.

Aby wykonać szalik na drutach, należy kupić druty oraz odpowiednie włóczki. Warto przy tym postawić na twoje ulubione kolory włoczek, dzięki którym ostateczny efekt nabierze indywidualnego charakteru. Zanim przystąpimy do pracy, należy również zastanowić się, na jaki wzór się zdecydujemy. Będziemy mieć do wyboru np. wzór strukturalny, który doskonale nadaje się do szalików, swetrów i koców. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla początkujących. Kolejnym wzorem będzie wzór francuski polegający na tym, że przerabia się same prawe oczka. Jest to dobry pomysł, by nauczyć się dziergać, gdyż szale robione tym wzorem nie będą się zwijać. Dobrym rozwiązaniem będzie również wzór gładki. W tym przypadku należy pamiętać, by przerabiać zamiennie oczko prawe i lewe. Taki ścieg przynosi również fajne efekt, co warto wykorzystać, by móc się nimi cieszyć w okresie, gdy nastaje chłodna jesień lub zimowe mrozy.

jak zrobić szalik na drutach dla początkujących

Jak zrobić szalik na drutach krok po kroku?

Wbrew pozorom, wykonanie szalika na drutach wcale nie jest trudne. Wprost przeciwnie, jeśli sięgniemy po jakiś łatwy projekt i nie skomplikujemy go ewentualnymi udziwnieniami, wszelkie czynności wykonamy łatwo, a tego rodzaju aktywność będzie wiązała się wyłącznie z miłymi wspomnieniami. Zaczynamy więc od przygotowania włóczki i drutów. Warto mieć również pod ręką nożyczki, by nie szukać ich, gdy będą potrzebne.

Pierwszym krokiem będzie nabranie odpowiedniej ilości oczek. Należy więc odmierzyć taką ilość włóczki, by zmieściło się na niej 25 oczek, które będą wyznaczać szerokość naszego szalika. Oczko brzegowe na ogół przekłada się bez przerobienia. Następnie przerabiamy zamiennie prawe i lewe oczka tak, by to właśnie oczko prawe było tym brzegowym. Drugi rząd należy przerabiać odwrotnie - zaczynając od oczka lewego i pamiętając o tym, by pierwsze oczko brzegowe pozostało bez przerobienia. Teraz rząd 3 przerób jak rząd 2, zaś rząd 4, jak rząd 1. Takie czynności należy powtarzać do momentu, aż nasz szalik osiągnie odpowiednią liczbę cm długości. Teraz możesz już zamknąć oczka, schować nitki i cieszyć się z efektów swojej pracy.

Polecamy przeczytać: Jak zrobić abażur z firanki, papieru i sznurka?

szalik na drutach

Gotowe dzieło, czyli o zakończeniu pracy

Warto pamiętać, że początkująca osoba ma prawo popełniać błędy. Nie powinny one stanowić powodu rezygnacji i spadku motywacji, gdyż są one zupełnie naturalną rzeczą. Z biegiem czasu, gdy nabierzesz doświadczenia i umiejętności, możesz do swojego repertuaru robótek ręcznych wprowadzać kolejne elementy garderoby, dające ciepło w okresie jesiennej słoty i ujemnych temperatur w okresie zimowym.

 Z każdym kolejnym projektem może pojawiać się inny wzór czy ściągacz, który wcale nie musi wyglądać za każdym razem tak samo. Kolejne sukcesy będą budować pewność siebie, ta z kolei przełoży się na motywację do dalszego rozwoju. Z biegiem czasu możesz również poeksperymentować z rodzajami materiału, sięgając np. po wełnę w różnych odmianach.

11 komentarzy do “Jak zrobić szalik na drutach?

 • 13 lipca, 2023 o 18:53
  Bezpośredni odnośnik

  Odkąd nauczyłam się robić szaliki na drutach, nie kupuję ich już w sklepach. Jestem teraz własnym projektantem mody!

  Odpowiedz
 • 20 lipca, 2023 o 23:40
  Bezpośredni odnośnik

  Uwielbiam ręcznie robione rzeczy! Dzięki za inspirację, już się nie mogę doczekać, aby rozpocząć swoją przygodę z drutami i zrobić własny szalik.

  Odpowiedz
 • 4 sierpnia, 2023 o 08:52
  Bezpośredni odnośnik

  To tak proste! Nawet osoba, która nie ma doświadczenia z drutami, może spróbować i stworzyć coś pięknego.

  Odpowiedz
 • 4 sierpnia, 2023 o 08:55
  Bezpośredni odnośnik

  Dziękuję za te proste instrukcje! Teraz zacznę robić szaliki na drutach jako prezenty dla moich bliskich.

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia, 2023 o 11:37
  Bezpośredni odnośnik

  Tworzenie czegoś własnymi rękami daje mi taką satysfakcję. Dzięki za wskazówki, teraz zaczynam kolejny projekt!

  Odpowiedz
 • 23 sierpnia, 2023 o 20:56
  Bezpośredni odnośnik

  Tworzenie rzeczy na drutach to taki relaksujący sposób spędzania czasu. Teraz zawsze będę mieć coś do robienia w wolnym czasie.

  Odpowiedz
 • 28 sierpnia, 2023 o 20:56
  Bezpośredni odnośnik

  Oglądanie tego wpisu sprawiło, że chcę nauczyć się robić szaliki na drutach. Kto wie, może to będzie moje nowe hobby?

  Odpowiedz
 • 14 września, 2023 o 00:36
  Bezpośredni odnośnik

  Uwielbiam druty! Są tak wszechstronne, że można nimi stworzyć wiele różnych rzeczy, a szaliki to moje ulubione.

  Odpowiedz
 • 20 września, 2023 o 03:16
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki za podzielenie się tymi instrukcjami! Teraz mogę zaimponować swoim znajomym unikalnym i eleganckim szalikiem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =