Jak zrobić abażur z firanki, papieru i sznurka?

Własnoręcznie wykonany abażur będzie nie tylko praktyczny, ale również będzie cieszył nasze oko. Co ważne, aby zrobić abażur do lampy diy nie trzeba szczególnych zdolności. Wystarczy tylko nieco zaangażowania i podstawowe narzędzia, by plastikowy element zamienić na prawdziwą ozdobę. Sprawdza się tutaj doskonale metoda decoupage, choć aby zrobić abażur decoupage będziesz musiał zapoznać się z zasadami tej techniki. Dla tych, którzy nie mają na to czasu, polecamy samemu zrobić abażur z materiału, takiego jak ażurowa firanka, sznurek, a nawet papier.

Jak zrobić abażur z firanki?

Abażur z firanki doskonale pasuje na stare lampy, tworząc wyjątkowy klimat w sypialni, służący wypoczynkowi przy delikatnym, rozproszonym świetle. Aby go uszyć, potrzebujesz dużej butelki po wodzie, firanki lub serwetki z koronki, papieru i kleju. Najlepiej sprawdzi się tutaj klej Wikol, którym można przyklejać papier. Przygotuj również nożyk do tapet.

By wykonać lampkę z abażurem z firanki, odetnij górną część butelki. W takim kloszu do lampy musi zmieścić się żarówka z oprawką. Teraz na przygotowanym papieże musisz odrysować stelaż, pamiętając o zachowaniu ok. 1,5 cm zapasu. Wycięty szablon odrysuj na tkaninie. W tym przypadku będzie to firanka. Stelaż z butelki posmaruj w całości za pomocą mocnego kleju, a następnie przyklej na nim materiał, zawijając zapasy na brzegi. Aby nie były one widoczne, lampę stojącą czy lampę wiszącą możesz ozdobić wstążką.

Przeczytaj również: Jak zrobić szalik na drutach?

abażur

Jak zrobić abażur ze sznurka?

Abażur ze sznurka to doskonałe rozwiązanie, które nada wnętrzom charakteru. Aby wykonać taki efektowny abażur, przygotuj kawałek sznurka, a także stelaż lampy, nożyczki i linijkę lub ekierkę. Po przygotowaniu niezbędnych materiałów, możesz już wycinać sznurek. Odmierz więc jego długość tak, by odpowiadała ona podwójnej wysokości stelaża abażuru. Przygotuj sobie tyle sznurków, ile potrzebujesz, do wykonania osłony.

Wszystkie pasma należy przywiązać teraz do górnej obręczy i sklejać lub ciasno łączyć ze sobą. Naciągnij je tak, by sznurki były odpowiednio sztywne. Przywiąż je następnie do dolnej części. Jak widać, nie jest to zadanie pracochłonne a jego efekt będzie zaskakujący. Sam stelaż do takiej lampy możemy wykonać z drutu, pomalowanego lakierem w sprayu, co doda mu wyjątkowego charakteru.

jak zrobić abażur

Jak zrobić abażur z papieru?

Ciekawym pomysłem może być również abażur z tapety, przy którym możemy wykorzystać nieużywane fragmenty, pozostałe po remoncie. Dobrym rozwiązaniem będzie również papierowy abażur do lampy wiszącej lub stojącej na podstawce. Warto sięgnąć po papier ryżowy, który będzie odpowiednio trwały.

Wybierając ten sposób, należy przygotować nadmuchany balon. Regularny kształt balonu trzeba teraz okleić cienką warstwą papieru. Może to być papier biały lub kolorowe pasma. Pamiętaj, by pozostawić otwór przy supełku, by zmieściła się w nim żarówka. Gdy uda się skleić wszystkie fragmenty i zrobić otwór na żarówkę, należy pozostawić abażur do wyschnięcia, a po tym czasie przebić balonik. W ten sposób powstanie wyjątkowy abażur, który będziesz pokazywać z dumą, jako dzieło własnych rąk.

Przeczytaj podobny artykuł: Jak zrobić skarpety na drutach?

5 komentarzy do “Jak zrobić abażur z firanki, papieru i sznurka?

 • 15 czerwca, 2023 o 09:42
  Bezpośredni odnośnik

  Jestem pod wrażeniem, jak dogłębnie zbadałeś ten temat. Twój wpis jest solidnym źródłem informacji.

  Odpowiedz
 • 24 listopada, 2023 o 17:36
  Bezpośredni odnośnik

  Ten abażur to jak połączenie prostoty i elegancji. Papier, firanka i sznurek tworzą harmonijny taniec światła i cienia.

  Odpowiedz
 • 26 listopada, 2023 o 22:56
  Bezpośredni odnośnik

  Kreatywność w domu zaczyna się od abażuru! Firanka, papier i sznurek to idealne trio do stworzenia unikalnego i osobistego oświetlenia.

  Odpowiedz
 • 27 listopada, 2023 o 05:37
  Bezpośredni odnośnik

  Zrobienie abażuru z firanki, papieru i sznurka to jak zaklęcie, które sprawia, że każde światło staje się sztuką. Cieszę się, że mogę mieć coś takiego w swoim domu!

  Odpowiedz
 • 30 listopada, 2023 o 06:56
  Bezpośredni odnośnik

  Robienie abażuru to jak tworzenie własnej lampy z duszą. Teraz moje oświetlenie ma unikalny charakter, który pasuje do mojego stylu!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *