Jak założyć księgę wieczystą? - wniosek o założenie księgi wieczystej
Księgi wieczyste to publiczny rejestr, dzięki któremu możemy poznać stan prawny nieruchomości. Ustalają one komu przysługują prawa, związane z daną nieruchomością i jakiego obszaru te prawa dotyczą. Księga wieczysta jest zakładana na wniosek właściciela nieruchomości i dotyczy m.in. nieruchomości gruntowej, gruntu, który został oddany w użytkowanie wieczyste czy też budynku, stanowiącego odrębną nieruchomość. Gdzie można złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości, ile trwa jego rozpatrzenie i ile kosztuje wpis do księgi wieczystej? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Jak założyć księgę wieczystą i gdzie złożyć wniosek o założenie księgi?
Wniosek o założenie księgi wieczystej składa się w Wydziale Ksiąg Wieczystych sądu rejonowego, właściwego dla danej nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym prawem, taki dokument jest niezbędny dla ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Informacje i dane, które zostały wpisane do księgi wieczystej, mają pierwszeństwo przed tymi, które nie zostały tutaj zamieszczone.
Do wniosku należy dołączyć informację o numerze zbioru dokumentów i pism, dotyczących takiej nieruchomości. Jeśli nieruchomość nie miała księgi wieczystej ani takiego zbioru, do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie w tej sprawie. Podstawowym argumentem przemawiającym za założeniem księgi wieczystej jest przede wszystkim łatwość i bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami z założoną księgą wieczystą określającą stan prawny danej nieruchomości.
Podobny wpis: Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?
Dokumenty potrzebne do założenia księgi wieczystej
Wniosek o założenie księgi wieczystej musi zawierać kilka niezwykle istotnych dokumentów. Przede wszystkim należy dołączyć dokumenty, stwierdzające nabycie własności nieruchomości określonej we wniosku. Istotne będą również dokumenty, stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości, czyli miejsce położenia nieruchomości oraz sposób jej wykorzystywania.
Wpis w księdze wieczystej dokonywany jest również na podstawie dokumentu, potwierdzającego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, budynku czy nieruchomości. Odpowiednie dokumenty geodezyjne otrzymać możemy w starostwie powiatowym, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. Co ważne, dokumenty te przy zakładanej księdze wieczystej muszą być nie starsze, niż 3 miesiące. Należy podkreślić także, że w razie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść nabywcy.
Inny wpis w tej kategorii: Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej?
Koszt założenia księgi wieczystej
Ile kosztuje założenie księgi wieczystej? Jak określa ustawa z lipca 2005 r., złożenie wniosku o założenie księgi wieczystej będzie nas kosztować 100 zł. Tyle należy zapłacić, jeśli chcemy założyć księgę wieczystą, zawierającą informacje o nieruchomości. To jeszcze nie wszystkie koszty, jakie poniesiemy, zlecając założenie księgi. Do inwestycji należy również doliczyć koszt 200 zł. Jest to opłata stała, pobierana od wniosku o wpis prawa własności. Warto przy okazji odpowiedzieć na pytanie, ile trwa procedura założenia księgi wieczystej? Nie jest to określone prawem, jednak sądy najczęściej rozpatrują taki wniosek w terminie od 2 do 8 tygodni.
Świetny wpis! Mam nadzieję, że inni też go przeczytają i skorzystają z twoich mądrych wskazówek.