Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej i gdzie złożyć wniosek o jego wydanie?

Numer księgi wieczystej nieruchomości warto poznać, zanim zakupimy daną działkę, grunt czy nieruchomość. W dokumencie tym można bowiem znaleźć cały szereg istotnych informacji, które mogą uchronić nas np. przed zakupem zadłużonej nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy obywatel może uzyskać wgląd do elektronicznej księgi wieczystej, chcąc uzyskać informacje, związane z wybraną nieruchomością. Jednak zgodnie z rozporządzeniem z ministra sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2013 r, aby uzyskać odpis z takiej księgi, należy złożyć stosowny wniosek o wydanie odpisu oraz uiścić szczegółową opłatę. Gdzie uzyskać odpis księgi wieczystej i ile to będzie kosztowało? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Księga wieczysta - dokument niezbędny przy zakupie nieruchomości

Księga wieczysta jest niezwykle ważnym dokumentem, dzięki któremu istnieje możliwość poznania faktycznego stanu prawnego danej nieruchomości. Takie informacje podzielone zostały na 4 istotne części. Tutaj można dowiedzieć się, jaki jest status prawny nieruchomości i jakie prawa przysługują jej właścicielowi. W księgach zamieszczono również informacje, związane z własnością i ewentualnym użytkowaniem wieczystym. To również cenne źródło wiedzy o zadłużeniach danej nieruchomości, które koniecznie należy sprawdzić przed jej zakupem. Jeśli nie znamy numeru księgi wieczystej, możemy dane sprawdzić, wpisując adres nieruchomości lub numer działki.

Zgodnie z treścią ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dn. 6 lipca 1982 r., wszelkie informacje zawarte w takich dokumentach, powinny być jawne i zgodne ze stanem rzeczywistym. Jeśli tak nie jest, wszelkie wątpliwości rozstrzygane są na korzyść nabywcy.

księga wieczysta odpis

Gdzie sprawdzić treść księgi wieczystej - wniosek i opłaty

Współcześnie istnieje możliwość sprawdzenia księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu lub też w Wydziale Ksiąg Wieczystych w sądzie rejonowym. W ten sposób możesz poznać stan wpisów w księdze wieczystej. Dana księga wieczysta umieszczona będzie pod adresem https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możesz uzyskać dostęp do księgi wieczystej danej nieruchomości. Co ważne, sprawdzanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie nie jest obwarowane koniecznością wniesienia żadnych dodatkowych opłat.

Wyszukanie ksiąg wieczystych w centralnej ewidencji nie jest jednak jednoznacznie z uzyskaniem odpisu. Taki odpis księgi wieczystej możesz uzyskać dopiero po złożeniu wniosku. Wniosek jest składany w urzędzie w sposób tradycyjny lub też elektronicznie. W tym przypadku będzie również obowiązywała opłata za wniosek.

Podobny wpis: Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?

elektroniczny odpis księgi wieczystej

Wyciąg z księgi wieczystej i odpis z księgi wieczystej - różnice

Bardzo często pojęcia wyciąg i odpis są ze sobą mylone, choć znajomość różnic może usprawnić przeglądanie księgi wieczystej online i tradycyjnie. Dokumenty te wydawane są w oparciu o różne wnioski i w różnych sytuacjach. Różnica dotyczy przede wszystkim informacji, które zawarte zostaną w danym dokumencie.

Tak więc można ubiegać się o wydanie dokumentu w trzech formach. Pierwszym z nich będzie wyciąg, zaś dwa pozostałe to zwykły i rozszerzony odpis. Odpis rozszerzony i zwykły dotyczą wszystkich informacji, które zostały zawarte w dokumencie. Wyciąg z kolei różni się tym, że wniosek składany w odpowiednim urzędzie będzie dotyczył chęci uzyskania informacji wyłącznie z jednego działu, a jak już wiadomo, na księgi wieczyste składają się 4 działy. Tak więc wyciąg będzie dotyczył wyłącznie jednego z nich. Wyciąg przedstawia ostatni stan wpisów w poszczególnych działach księgi wieczystej oraz wzmianki o orzeczeniach sądowych, skargach kasacyjnych czy wszczęciu postępowań z urzędu.

odpis z księgi wieczystej

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Jeśli chcesz poznać odpis z księgi wieczystej, musisz posiadać numer księgi, przypisanej do danej nieruchomości. Informacje takie można uzyskać np. od sprzedającego, czyli właściciela. Wniosek o wydanie przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych odpisów, wyciągów albo zaświadczeń, złożyć można zarówno w warszawskiej centrali CIKW przy ul. Czerniakowskiej 100, jaki w każdym oddziale CIKW przy wydziałach ksiąg wieczystych w sądach rejonowych. Do wniosku należy dołączyć oryginał dowodu wpłaty.

Odpis, wyciąg albo zaświadczenie z księgi wieczystej możesz dostać nie tylko w centrali lub oddziale CIKW, gdyż istnieje również możliwość przesłania dokumentu pocztą. Jeśli chcesz przesłać wniosek o odpis czy wyciąg pocztą, dołącz do niego również wydruk potwierdzenia przelewu. Dokument możesz odebrać zarówno w centrali CIKW albo w jednym z oddziałów CIKW. Jeśli wybierasz opcję przesłania dokumentu pocztą, nie zapomnij podać swojego adresu.

Przeczytaj również: Jak założyć księgę wieczystą?

wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej

Elektroniczny odpis księgi wieczystej

Odpis z księgi wieczystej online to niezwykle wygodna forma, z której korzysta coraz więcej osób. Aby go złożyć, należy wejść na stronę, na której znajduje się centralna baza danych ksiąg wieczystych, czyli https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do, a następnie odszukać zakładkę z wnioskiem. Aby pobrać ze strony internetowej ministerstwa taki dokument, konieczna będzie znajomość numeru księgi.

Teraz wybierz, jaki chcesz dostać dokument - do samodzielnego wydrukowania czy pocztą. Za dokument pobrany do samodzielnego wydruku zapłacisz mniej. Możesz też dostać go pocztą, choć - jak już zostało wspomniane - za dokument elektroniczny zapłacisz mniej niż za dokument wysłany. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera opcję do samodzielnego wydrukowania.

odpis księgi wieczystej

Ile kosztuje odpis zwykły i odpis zupełny księgi wieczystej?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, przeglądanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych jest bezpłatne. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy uzyskać stosowne dokumenty z ksiąg wieczystych. Jeśli wykorzystasz Internet i wybierasz opcję elektroniczną, odpis zwykły i zupełny będą kosztować od 20 do 50 zł. Wyciąg z księgi wieczystej to koszt od 5 do 20 zł, w zależności od tego, ile działów księgi wieczystej będzie on obejmował.

Inne stawki przewidziane są za tradycyjny wniosek, który złożysz na miejscu w centrali CIKW, w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych lub też listownie. W tym przypadku będzie to już od 30 do 60 zł za odpis oraz od 15 do 30 zł za wyciąg. Stawki te regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 2013 r. w sprawie wysokości opłat od wniosków o wydanie przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych  odpisów ksiąg wieczystych, wyciągów z ksiąg wieczystych i zaświadczeń o zamknięciu ksiąg wieczystych oraz od wniosku o wyszukanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.

10 komentarzy do “Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej i gdzie złożyć wniosek o jego wydanie?

 • 15 czerwca, 2023 o 09:28
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo ważne tematy poruszone w tym wpisie. Warto o nich dyskutować i podzielić się własnymi przemyśleniami.

  Odpowiedz
 • 14 lipca, 2023 o 04:29
  Bezpośredni odnośnik

  Tak łatwo, tak prosto! Teraz, gdy potrzebuję odpisu z księgi wieczystej, wiem, jak to zrobić. Dzięki za te kreatywne wskazówki!

  Odpowiedz
 • 27 lipca, 2023 o 20:20
  Bezpośredni odnośnik

  Super poradnik! Teraz wiem, jak uzyskać odpis z księgi wieczystej w kilku prostych krokach. Dzięki za podzielenie się tymi informacjami!

  Odpowiedz
 • 29 lipca, 2023 o 11:20
  Bezpośredni odnośnik

  Wreszcie dowiedziałem się, jak uzyskać odpis z księgi wieczystej! Ten artykuł jest prawdziwym skarbem. Dziękuję za te cenne informacje!

  Odpowiedz
 • 24 sierpnia, 2023 o 10:17
  Bezpośredni odnośnik

  Dziękuję za te wskazówki! Teraz mam pewność, że bez problemu uzyskam odpis z księgi wieczystej. To takie proste, że każdy może to zrobić!

  Odpowiedz
 • 28 sierpnia, 2023 o 09:52
  Bezpośredni odnośnik

  Genialny artykuł! Teraz, gdy potrzebuję odpisu z księgi wieczystej, mam pewność, że mogę to zrobić samodzielnie. Dziękuję za te proste wyjaśnienia!

  Odpowiedz
 • 5 września, 2023 o 08:00
  Bezpośredni odnośnik

  To taka przydatna informacja! Teraz, kiedy potrzebuję odpisu z księgi wieczystej, nie muszę już się martwić. Dzięki za udostępnienie tych wskazówek!

  Odpowiedz
 • 14 września, 2023 o 20:37
  Bezpośredni odnośnik

  Dobra robota! Teraz, gdy potrzebuję odpisu z księgi wieczystej, mam pewność, że mogę to zrobić samodzielnie. Dziękuję za to przydatne wprowadzenie!

  Odpowiedz
 • 17 września, 2023 o 21:56
  Bezpośredni odnośnik

  Odpis z księgi wieczystej – krok po kroku! Teraz wiem, jak bez problemu uzyskać ten dokument. Dzięki za podzielenie się tymi wskazówkami!

  Odpowiedz
 • 18 września, 2023 o 04:36
  Bezpośredni odnośnik

  To jest dokładnie to, czego szukałem! Teraz, dzięki tym instrukcjom, mogę uzyskać odpis z księgi wieczystej bez stresu. Wielkie dzięki!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − szesnaście =