Modne wzory podłogi drewnianej

Jodełka klasyczna, węgierska, a może jodełka francuska, drabinka lub cegiełka? To tylko kilka z wielu różnych rodzajów ułożenia podłogi drewnianej. Przygotowaliśmy przewodnik po najpopularniejszych wzorach.

Jak wybrać drewnianą podłogę? Liczy się jej kolor, klasa drewna i sposób wykończenia. Ogromne znaczenie ma także wzór drewnianych deseczek, czyli sposób ułożenia podłogi. Odpowiednio dobrany układ potrafi optycznie powiększyć pomieszczenie, podkreślić jego styl i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Jak dobrać wzór podłogi do aranżacji?

Jodełka francuska i jodełka węgierska

Jodełka francuska to ponadczasowy wzór układania podłogi drewnianej, który zachwyca swoim eleganckim wyglądem i wyrazistym charakterem. Nazwa oddaje jej pochodzenie – ten wzór podłogi był typowy dla francuskich pałaców i rezydencji, pojawiał się także w Wersalu. Deszczułki przycięte pod kątem 45 stopni tworzą charakterystyczne ostre kliny, które przypominają groty strzał. Nadaje to podłodze dynamiczny charakter.

Dawniej jodełka francuska była synonimem luksusu i bogactwa. Dziś ten wyjątkowy wzór z powodzeniem odnajduje się w różnorodnych aranżacjach. Idealnie wpisuje się we wnętrza stylizowane na francuskie kamienice, ale coraz częściej staje się bazą dla nowoczesnych i eklektycznych aranżacji.

Jodełka francuska najlepiej sprawdza się w przestronnych i otwartych pomieszczeniach – np. w salonach z jadalnią czy kuchnią. Na małych powierzchniach może optycznie przytłaczać, choć producenci znaleźli na to sposób i oferują różnorodne warianty jodełek francuskich oraz mniejsze i większe rozmiary deseczek. Doskonałym przykładem może być tu podłoga Kaczkan Premium z kolekcji Chevron 45.

Nieco łagodniejszą wersją jodełki francuskiej jest wzór określany jako jodełka węgierska. W ofercie Kaczkan Premium odnajdziemy ją w kolekcji Chevron 22.

Jodełka węgierska zachwyca delikatnym wzorem i ponadczasowym charakterem. Deszczułki przycięte pod kątem 22,5 stopni tworzą łagodne groty strzały. W porównaniu do jodełki francuskiej jodełka węgierska jest bardziej stonowana i spokojna, idealnie wpisując się w klasyczne i nowoczesne aranżacje.

Ta jodełka szczególnie pięknie prezentuje się w dużych i jasnych pomieszczeniach, gdzie optycznie powiększa przestrzeń. Najlepiej sprawdza się w połączeniu z użyciem szerszych desek, które podkreślają jej subtelny urok.

Wzór angielski

Podłogę ze wzorem angielskim określa się czasem jako jodełkę klasyczną. W ofercie Kaczkan Premium znajdziesz ją w kolekcji Simple Living. Wzór angielski wyróżnia się prostotą, elegancją i uniwersalnością. Deski ułożone równolegle do siebie tworzą klasyczny i ponadczasowy deseń, który doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacjach.

Wzór angielski spotyka się w dwóch wariantach.

  • Prostym, gdzie deski układane są równolegle do jednej ze ścian pomieszczenia, optycznie je wydłużając i powiększając. Jest to najprostszy i najtańszy sposób ułożenia podłogi, idealny nawet na małe powierzchnie.
  • Diagonalnym, w którym deski układane są pod kątem 45 stopni do ściany, co nadaje podłodze dynamiczny i oryginalny charakter. Ten wariant sprawdza się w przestronnych pomieszczeniach, gdzie tworzy ciekawy element dekoracyjny.

Kiedy warto wybrać podłogę ułożoną w jodełkę klasyczną, czyli wzór angielski? Kiedy zależy Ci na szybkim montażu – układanie podłogi w ten sposób jest zdecydowanie najłatwiejsze i najszybsze spośród wszystkich jodełek. Co więcej, wzór angielski wymaga mniej materiału niż inne sposoby układania, co przekłada się na niższe koszty inwestycji. Wzór angielski to idealny wybór dla osób, które cenią prostotę, funkcjonalność i ponadczasowy styl.

Warto wiedzieć, że wzór angielski można ułożyć także jako jodełkę podwójną. Zestawia się wtedy dwie deseczki razem, co daje nieco spokojniejszy efekt na podłodze.

Drabinka i cegiełka

Wśród modnych sposobów układania podłogi drewnianej są także takie wzory, jak drabinka i cegiełka. Drabinkę na podłodze tworzą deseczki układane poziomo, do których dołączane są pionowe elementy, dłuższe i szersze od deseczek poziomych. Całość układa się na przemian, tworząc charakterystyczny motyw drabinki.

Drabinka będzie idealna do przestronnych pomieszczeń, gdzie stanie się efektownym elementem dekoracyjnym. Ten wzór przyciąga wzrok i nadaje wnętrzu wyrazisty charakter, dlatego świetnie sprawdza się w pomieszczeniach użyteczności publicznej, takich jak restauracje, hotele czy biura.

Mimo swojej oryginalności wzór ten możesz dopasować do różnych stylów aranżacji. Dobrze sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.

Na czym polega ułożenie podłogi w cegiełkę? W tym wzorze deseczki układane są równolegle do siebie, z przesunięciem o połowę długości względem sąsiednich elementów. To proste rozwiązanie tworzy regularny i uporządkowany efekt, który doskonale wpisuje się w nowoczesne, minimalistyczne i loftowe aranżacje.

Podłoga drewniana – piękna w każdej konfiguracji

Jaki wzór podłogi drewnianej wybrać? Musisz wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia – do mniejszych pomieszczeń pasują inne wzory niż do przestronnych wnętrz.

Znaczenie ma też kąt padania na posadzkę światła – aby podłoga drewniana prezentowała się atrakcyjnie, powinna być ułożona w kierunku padania światła. Niezależnie od tego, jaki wzór podłogi wybierzesz, w ofercie Kaczkan Premium znajdziesz najpiękniejsze drewniane podłogi do każdego wnętrza!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =