Czy można odmawiać różaniec na leżąco?

Pytanie jak się odmawia różaniec może pojawić się jedynie w przypadku początkującego wyznawcy wiary katolickiej. Nie od dziś wiadomo, że różaniec i koronka, jako wyjątkowe formy spotkania z Bogiem i Maryją, na stałe wpisały się w tradycję katolicką, a prośba o wstawiennictwo Matki Bożej poprzez różaniec jest w tej wierze niezwykle częsta. Niekiedy jednak rodzą się innego rodzaju wątpliwości. Dotyczą one np. tego, czy można się modlić siedząc, a nawet czy można odmawiać różaniec na leżąco. Poznaj więc zasady odmawiania różańca i Nowenny Pompejańskiej, by nie popełniać istotnych błędów.

Jak powinna wyglądać nasza modlitwa?

Modlitwa jest w wierze chrześcijańskiej traktowana jako rozmowa z Panem Bogiem. Można ją odmawiać w każdym czasie, jednak do odmawiania modlitwy każdy chrześcijanin jest zobowiązany dwa razy dziennie. W trakcie tej modlitwy należy wychwalać Pana Boga, Maryję lub Jezusa. Najlepszym sposobem będzie różaniec, w którym rozważa się życie Jezusa i Jego Matki. Każdą modlitwę należy odmawiać w pełnym skupieniu, poświęcając się w całości rozważaniom. Ignorancja czy brak skupienia z pewnością nie przyniesie pożądanych rezultatów, podobnie jak traktowanie modlitwy jako przykry obowiązek, wykonywany wbrew naszej woli.

Przeczytaj również poradnik: Jak zrobić różaniec?

odmawianie różańca na leżąco

Czy można odmawiać różaniec na leżąco?

Istnieją różne rodzaje modlitwy, jak chociażby Anioł Pański, odmawiany w konkretnych godzinach czy Zdrowaś Mario, która może pełnić funkcję zarówno modlitwy porannej, jak i wieczornej. Ważne, by była odmawiana w pełnym skupieniu.

Wiele osób uważa, że aby uprosić łaski dla siebie lub też niebo dla osoby zmarłej, należy przybrać pozycję klęczącą. Różaniec jest modlitwą, która bardzo często odmawiana jest za zmarłych, co potęguję powagę sytuacji. Jak się jednak okazuje, aby odmówić różaniec, możemy przyjmować dowolną pozycję. Nie ma bowiem zapisanej zasady, która głosiłaby, w jakiej pozycji możemy modlić się, wypełniając swój obowiązek wobec Boga, Jezusa i Maryi.

Zgodnie z wiarą chrześcijańską, modlitwa jest rozmową z Bogiem Ojcem, jako osobą bardzo nam bliską. Dlatego też warto podkreślić, że taką rozmowę można prowadzić w różnych pozycjach. Zdrowaś Maryjo czy Ojcze Nasz można odmawiać stojąc, siedząc lub leżąc, byleby pozycja była godna. Jeśli odczuwamy taką potrzebę, możemy modlić się na leżąco, pamiętając o tym, by w modlitwę włożyć całe serce.

Inny wpis w tej tematyce: Jak się odmawia różaniec?

odmawianie różańca

Modlitwa do Najświętszej Maryi Panny - najczęstsze błędy

Różaniec warto odmawiać w wybranej intencji. Odmawiając różaniec, warto więc poprosić o konkretne cnoty czy odpuszczenie grzechów. Jeszcze poważniejszym błędem jest lenistwo w modlitwie, które przejawia się w chęci jak najszybszego dotarcia do słowa "amen", kończącego różaniec. Wielu chrześcijanom modlitwa ta wydaje się długa i wyjątkowo monotonna. Powtarzane raz za razem te same słowa, mające stanowić wyraz uwielbienia dla Matki Boskiej, zaczynają być odmawiane mechanicznie, bez niezbędnego zaangażowania. Dlatego też sięgając po różaniec ,warto wzbudzić w sercu ważną dla siebie intencję, ale również skupić się na poszczególnych tajemnicach, stanowiących istotę naszej wiary i życia chrześcijańskiego, by w skupieniu przejść prze kolejne rozważania, bez pośpiechu ważąc kolejne słowa i rozważając ich znaczenie.

Polecamy przeczytać: Jak odmawiać różaniec za zmarłego?

Jeden komentarz do “Czy można odmawiać różaniec na leżąco?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 6 =