Jak wygląda i ile kosztuje usunięcie tatuażu?

Tatuaże cieszą się coraz większą popularnością. Niestety czasem zdarza się, że efekt pracy tatuażysty całkowicie mija się z naszymi oczekiwaniami. Niekiedy na wytatuowanej skórze pojawiają się również zmiany alergiczne, a na decyzję o usunięciu ozdoby wpływ może mieć również wiek tatuażu. Z czasem bowiem kolory blakną, a ozdoba traci na estetyce. Czy pozbycie się niechcianego tatuażu jest możliwe? Jaka jest skuteczność zabiegu i ile trzeba za niego zapłacić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czy można całkowicie usunąć lub zakryć tatuaż?

Tatuaż powstaje poprzez umieszczenie tuszu w skórze właściwej. Z tego względu nie istnieje żaden domowy sposób na to, by usunąć malunek ze skóry, co nie zależy od wielkości tatuażu ani jego umiejscowienia. Jednak umiejscowienie i wielkość ozdoby ma wpływ na to, czy tatuaż zostanie skutecznie usunięty, jeśli podejmiemy taką właśnie decyzję.

Pomimo tego, że technologia doprowadzona została niemalże do perfekcji, decydując się na zabieg należy mieć świadomość, że skóra może nie wyglądać tak, jak przed pojawieniem się na niej zarówno małego tatuażu, jak i znacznie większej ozdoby. Na szczęście współcześnie istnieje możliwość usunięcia niemalże każdego tatuażu. Taki proces należy rozpocząć od konsultacji w salonie kosmetycznym, gdzie poruszony zostanie temat wybranej metody usuwania tatuażu, a osoba wykonująca zabieg będzie mogła zapoznać się ze stanem rzeczy i sprawdzić, jak najskuteczniej pozbyć się niechcianej ozdoby.

Przeczytaj również wpis: Ile goi się tatuaż?

koszt usunięcia tatuażu

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu? Zalety usuwania tatuażu laserem

Usuwanie tatuaży laserem to najpopularniejsza forma pozbycia się niechcianych ozdób. Skuteczność tego zabiegu jest bardzo wysoka, choć przed jego wykonaniem należy skonsultować się z lekarzem, który wyda opinię o możliwości wystawienia skóry na oddziaływanie lasera.

Skuteczność usuwania tatuaży w ten sposób znacząco wzrosła, gdy na rynku pojawiło się urządzenie najnowszej generacji, czyli laser pikosekundowy. Powoli wypiera on laser nanosekundowy. Laser ten emituje wiązki o czterech długościach, w tym 1064 nm (usuwa ciemne barwy) 532 nm (jest absorbowana przez barwy jasne). W tym przypadku również kontakt ze skórą trwa znacznie krócej, a więc skróceniu ulega też czas rekonwalescencji, co ma istotne znaczenie np. w przypadku tatuaży wykonywanych na dłoniach czy stopach. Warto podkreślić również, że impuls laserowy jest zdecydowanie mniej inwazyjny, niż chirurgiczny skalpel.

W laserowym usuwaniu tatuaży istotna będzie wiązka laserowa, którą wysyłają różne rodzaje laserów. Będą to np. lasery rubinowe czy aleksandrytowe. Fale, wysyłane przez urządzenia, usuwają cząsteczki pigmentu, obecne w barwnikach. Co ważne, poszczególne lasery rozbijają cząsteczki w nieco inny sposób, dlatego też osoba przeprowadzająca zabieg powinna dobrać laser do barw, jakimi został wykonany tatuaż.

Aby usunąć tusz, znajdujący się pod skórą, konieczne będzie na ogół 5-8 sesji. W małych wzorach ich liczba może zostać nieco skrócona. Wraz z kolejnymi spotkaniami, barwniki będą blaknąć, a ostateczna liczba sesji zależy od wielu czynników.

Usuwanie laserem minimalizuje również ryzyko powikłań. Przed wykonaniem zabiegu należy jednak skonsultować się z lekarzem. Metoda laserowa jest bowiem mało inwazyjna, ale usunięcie tatuażu zależy tutaj od decyzji lekarza. Z pewnością nie będą mogły skorzystać z niej kobiety w ciąży czy osoby, posiadające widoczne blizny w tym obszarze ciała. Należy również pamiętać, by przed zabiegiem odstawić produkty, zawierające w składzie dziurawiec czy nagietek, gdyż zwiększają one wrażliwość na światło, a pojawiających się po zabiegu strupków nigdy nie należy pozbywać się samodzielnie.

Podobny wpis: Pielęgnacja świeżego tatuażu - Czym smarować tatuaż, by nie stracił koloru?

usunięcie tatuażu

Chirurgiczna metoda usuwania tatuażu

Jeszcze całkiem niedawno to właśnie chirurgiczne usuwanie tatuażu było najbardziej popularną formą pozbycia się niechcianej ozdoby. Jest to metoda skuteczna, choć niesie ze sobą niepożądane skutki. Wśród kilku czynników, powodujących spadek jej popularności, najczęściej wymienia się blizny, jakie pozostają po operacji.

O ile laseroterapia wymaga kilku sesji, o tyle zabieg chirurgiczny pozwala pozbyć się niechcianej ozdoby w trakcie jednorazowej ingerencji. Jest ona jednak możliwa w zależności od wielkości tatuaży. Takiego zabiegu z reguły nie przeprowadza się na dużych motywach, gdyż wówczas konieczny byłby przeszczep warstw skóry. Podobnie jak w poprzednim przypadku, również i tutaj należy zacząć od konsultacji z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Z operacji należy zrezygnować z pewnością w przypadku ozdób, pokrywających znaczną część ciała, gdyż powstałe w ten sposób blizny osiągną zbyt duże rozmiary.

Przeczytaj wpis: Jak dbać o świeży tatuaż? - pielęgnacja tatuażu w praktyce

usuwanie tatuażu ceny

Co jeśli nie metoda laserowa? Inne sposoby usuwania tatuażu i makijażu permanentnego

Makijaż permanentny, będący jednym z często wykonywanych zabiegów kosmetycznych, czy tatuaż można również zlikwidować w inny sposób. Przykre wspomnienia warto usunąć stosując złuszczenie mechaniczne lub chemiczne. Taką formę usuwania tatuażu należy stosować wyłącznie w przypadku mniejszych wzorów.

Dermabrazja (czyli złuszczenie mechaniczne) lub peeling chemiczny, nie są dobrymi sposobami, by usuwać mniejsze cząsteczki, zlokalizowane w głębokiej warstwie skóry. Takie działanie może bowiem doprowadzić do przebarwień, zakażeń i nieestetycznych blizn.

Tatuaż o wymiarach nieco mniejszych usuwa również elektrokoagulacja. Wykorzystuje ona prąd, a więc nie może być stosowana u osób z rozrusznikiem serca czy problemami z krążeniem. Niechciany tatuaż można również zakryć, tworząc na jego miejscu nowy tatuaż o wybranym motywie. Taka kosmetologia sprawdza się wówczas, gdy chcemy pozbyć się wytatuowanego motywu, a nie całkowicie zrezygnować z tego rodzaju ozdoby.

Wpis w podobnej tematyce: Ile kosztuje tatuaż? Czyli o cenach tatuażu w dobrym studio tattoo

usuwanie tatuażu laserem

Ile kosztuje usunięcie tatuażu i co wpływa na cenę?

Jak widać, to jak przebiega usuwanie tatuażu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że usuwanie tatuażu boli, a wybrana metoda znacząco wpływa na cenę. Po usunięciu tatuażu skóra musi się również zagoić, a więc będzie wymagała szczególnej ochrony.

Nie da się ukryć, że szczególnie ważny będzie również koszt usuwania tatuażu. Ostateczna cena będzie wahała się w zależności od wielu czynników, choć na ogół trzeba spodziewać się nieco wyższej stawki. O ile laserowe usunięcie niewielkiego tatuażu będzie wiązało się z koniecznością wydania kilkuset złotych za jedną sesję, o tyle za pozbycie się dużego wzoru zapłacimy już kilka tysięcy. Ingerencja chirurga może wiązać się z kosztem od 1000 do nawet 2000 zł w przypadku dużych motywów. Z kolei zakrycie tatuażu zależy od wybranego studia i na ogół zamyka się w granicach od ok. 750 zł za mały wzór po 2500 za znacznie większe ozdoby.

Przeczytaj również: Tatuaż motyl - znaczenie motyla w symbolice tatuażu

11 komentarzy do “Jak wygląda i ile kosztuje usunięcie tatuażu?

  • 22 lipca, 2023 o 04:28
    Bezpośredni odnośnik

    Ciekawe, że usuwanie tatuaży jest teraz tak popularne. Wydaje się, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy chce zatrzymać swoje tatuaże na zawsze. Warto być świadomym opcji usuwania.

    Odpowiedz
  • 22 lipca, 2023 o 09:16
    Bezpośredni odnośnik

    Usunięcie tatuażu może być trochę kosztowne, ale patrząc na rezultaty, wydaje się to być inwestycją w swoje samopoczucie i pewność siebie. Dobrze wiedzieć, że istnieje taka opcja!

    Odpowiedz
  • 26 lipca, 2023 o 23:40
    Bezpośredni odnośnik

    Cieszę się, że usunięcie tatuażu jest teraz bardziej dostępne i bezpieczne niż kiedyś. W końcu można pozbyć się tatuażu bez większych komplikacji. To odkrycie!

    Odpowiedz
  • 18 sierpnia, 2023 o 14:17
    Bezpośredni odnośnik

    Wow, niezwykle ciekawy artykuł! Nie sądziłem, że usuwanie tatuaży może być takie fascynujące. Teraz zastanawiam się, czy powinienem usunąć ten wzór, który mam na nodze…

    Odpowiedz
  • 18 sierpnia, 2023 o 20:57
    Bezpośredni odnośnik

    Bardzo przydatne informacje! Teraz wiem, że istnieje rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się tatuażu. To naprawdę otwiera nowe możliwości dla tych, którzy mają tatuaże, których już nie chcą.

    Odpowiedz
  • 31 sierpnia, 2023 o 08:57
    Bezpośredni odnośnik

    Nie sądziłem, że usuwanie tatuażu jest tak precyzyjne. To wymaga naprawdę doświadczonego specjalisty, ale efekty są niesamowite. Chciałbym wiedzieć więcej na ten temat!

    Odpowiedz
  • 4 września, 2023 o 13:21
    Bezpośredni odnośnik

    Usunięcie tatuażu to naprawdę długi proces, ale widzę, że warto. Dzięki temu można pozbyć się przeszłości i zacząć na nowo. Impresjonujące!

    Odpowiedz
  • 5 września, 2023 o 08:01
    Bezpośredni odnośnik

    Ten artykuł zainspirował mnie do przemyślenia swojego tatuażu. Może czas na nowy design albo usunięcie go i zaczęcie od zera? Decyzje, decyzje…

    Odpowiedz
  • 12 września, 2023 o 21:57
    Bezpośredni odnośnik

    Niesamowite, jak wiele technik można stosować przy usuwaniu tatuażu. Od laserów po kremy, wybór jest naprawdę szeroki. Ciekawe, która metoda jest najskuteczniejsza…

    Odpowiedz
  • 20 września, 2023 o 23:17
    Bezpośredni odnośnik

    To zaskakujące, ile można zmienić poprzez usunięcie tatuażu. Można wręcz powiedzieć, że to jak dawanie sobie drugiej szansy na nowy początek. Fascynujące!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − trzy =