Pielęgnacja świeżego tatuażu - czym smarować tatuaż, by nie stracił koloru?
Proces gojenia się tatuaży nie zamyka się w kilku dniach. Regeneracja naskórka trwa bowiem nawet kilka tygodni, a rana goi się w tym czasie w swoim tempie. Regularne smarowanie pozwala przyśpieszyć proces regeneracji wytatuowanej skóry, ale również hamuje proces blaknięcia świeżej dziary. Czym kierować się, wybierając krem do tatuażu i po które produkty sięgać w czasie, gdy skóra wymaga szczególnej pielęgnacji?
Czym przemywać nowy tatuaż?
Tatuaż po zrobieniu to otwarta rana, o czym warto pamiętać zarówno podczas wykonania tatuażu, jak i po jego zakończeniu. To właśnie wtedy twojej skórze przyda się szczególna ochrona i troska. Zwłaszcza robiąc swój pierwszy tatuaż należy dokładnie zapoznać się z zasadami, mówiącymi o tym, jak dbać o tatuaż zarówno w pierwszych dniach, jak i po wygojeniu się naskórka. Dobry tatuażysta z pewnością udzieli stosownych wskazówek i nałoży opatrunek, który powinien pozostać na tatuażu jeszcze przez jakiś czas.
Bezpośrednio po wyjściu ze studia tatuażu, można zauważyć wysięk krwi i osocza. Jest to zjawisko zupełnie naturalne. Stosowne kremy i inne preparaty pozwolą przyśpieszyć proces gojenia, a odpowiednia higiena uchroni nas przed zakażeniem. Taką formę ochrony pełni również owinięcie skóry folią, czego z pewnością dokona tatuator po zakończeniu pracy. Być może użyje on również plastra, utrzymującego folię w jednym miejscu.
Taki opatrunek, pozwalający ochronić tatuaż przed działaniem czynników zewnętrznych, należy zdjąć po kilku godzinach, by ostrożnie oczyścić powstałą ranę. Swój tatuaż należy wówczas przemyć letnią wodą z dodatkiem delikatnego mydła. Należy sięgać wyłącznie po te, które zawierają składniki naturalne. Skóra po zrobieniu tatuażu jest czerwona. Nie należy jej dodatkowo podrażniać szorowaniem. Dotyczy to również osuszania, które powinno odbywać się przy wykorzystaniu papierowych ręczników.
Tuż po zrobieniu tatuażu, po pierwszym zdjęciu opatrunku, zaczerwieniony naskórek należy potraktować również odpowiednim preparatem. Takie kosmetyki nie tylko koją podrażnioną skórę, ale również przyśpieszają proces gojenia się rany. Tatuatorzy na ogół polecają stosowanie w tym okresie maści Bepanthen. Do gojenia świeżej rany nie należy natomiast używać wazeliny czy balsamów do ciała. Jeśli dolegliwości bólowe będą bardzo mocne, pomoże z pewnością tabletka znieczulająca, dostępna w każdej aptece.
Przeczytaj również: Tatuaż motyl - znaczenie motyla w symbolice tatuażu
Pielęgnacja tatuażu w kolejnych dniach
Nieprawidłowa higiena i pielęgnacja mogą wydłużyć proces regeneracji skóry, o czym warto pamiętać również w kolejnych dniach. Aby z kolei przyspieszyć proces powrotu do normalności, należy czyścić i nawilżać nasze dzieło sztuki również przez okres kolejnych dni. W tym czasie również może pojawiać się swędzenie czy wysięk. Skóry nie należy jednak drapać, by nie dopuścić do przemieszczania się cząsteczek tuszu i deformacji motywu.
W trakcie gojenia tatuażu należy więc przemywać go kilka razy na dobę, za każdym razem nakładając cienką warstwę maści na tatuaż. W tym okresie można już wprowadzić Alantan czy Alantan Plus przy nawilżaniu tatuażu. Preparaty te nawilżają skórę i przyspieszają proces gojenia. Takie czynności warto wykonywać nawet 4 razy dziennie, by pokryć skórę ochronną warstwą, która pozwoli szybko zagoić rany.
Czym smarować tatuaż po wygojeniu?
Odpowiednia pielęgnacja tatuażu nie dotyczy nie tylko pierwszych dni, ale również i czasu, gdy skóra zostaje zregenerowana. Warto więc dowiedzieć się, jak dbać o tatuaż po wygojeniu i poznać zasady pielęgnacji skóry pokrytej tatuażem, by obniżyć ryzyko wyblaknięcia wzoru. W codziennej pielęgnacji wybrać można np. masła, które nie tylko pięknie pachną, ale również idealnie nawilżają skórę. To prawdziwe bogactwo składników, które pozwala idealnie zadbać o wytatuowany obszar ciała. Doskonale sprawdzi się w tym zakresie masło shea, które zmiękcza naskórek i przykrywa skórę delikatną warstwą, która przynosi ukojenie również w czasie regeneracji i pozwala przyspieszyć proces gojenia. Ten z kolei powinien zakończyć się już po 3 tygodniach.
Kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry z tatuażem powinny odznaczać się przede wszystkim delikatną konsystencją, ułatwiającą ich wchłanianie. Specjalistyczny preparat na tatuaż należy zastosować natychmiast, gdy zauważymy jego blaknięcie. Może to również oznaczać, że poziom higieny i pielęgnacji nie jest odpowiednio wysoki. W momencie pojawienia się pierwszych sygnałów alarmowych, należy przede wszystkim ograniczyć ekspozycję wytatuowanego obszaru ciała na promienie słoneczne, które w znacznej mierze powodują zmianę barw.
Przeczytaj podobny wpis: Ile kosztuje usunięcie tatuażu?
Jak dbać o tatuaż, aby nie wyblakł?
Wiele czynników może wydłużyć proces gojenia, a jednocześnie przyczynić się do tego, że tatuaż wyblaknie, tracąc swoje kolory. To właśnie dlatego odpowiednia pielęgnacja oraz higiena tatuowanych obszarów ciała jest tak istotna, co z pewnością podkreśli profesjonalny tatuator w dobrym studio.
Aby nie dopuścić do wyblaknięcia tuszu, warto więc zrezygnować z wizyt w saunie, zwłaszcza w pierwszym okresie po powstaniu tatuażu. Skórę należy również chronić przed działaniem promieni uva i uvb. W tym celu należy stosować odpowiednie kremy z filtrem uv i wysokim wskaźnikiem spf. Oczywiście trzeba również zrezygnować z opalania, zarówno tego naturalnego w formie ekspozycji na promienie słoneczne, jak i wizyt w solarium. Wyrzeczenia te przełożą się z pewnością na estetykę wzoru, którą będziemy mogli cieszyć się znacznie dłużej. Zaniedbania z kolei mogą przynieść wiele negatywnych skutków, a jakość tatuażu rozminie się znacząco z naszymi początkowymi oczekiwaniami, o czym warto pamiętać w chwili kryzysu.
Na rynku dostępny jest również cały szereg kosmetyków, dedykowanych osobom z tatuażami na ciele. Mają one za zadanie m.in. ochronę kolorów tatuażu tak, by nie zmieniały się one wraz z biegiem czasu. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osób, posiadających duże tatuaże, pokrywające znaczną część ciała, ale również i dla tych, którzy zdecydowali się na delikatne, niewielkie wzory. Dostęp do takich produktów jest współcześnie powszechny, a więc warto sięgnąć po nie, by móc cieszyć się pięknem swojego tatuażu na długie lata.
Zapraszamy do podobnego wpisu: Ile kosztuje tatuaż? Czyli o cenach tatuażu w dobrym studio tattoo
W końcu napisaliście coś interesującego 😀
Wow, tak przydatne porady! Teraz wiem, czym smarować mój świeży tatuaż, żeby kolor był trwały i piękny. Dzięki za podzielenie się wiedzą!
Odkąd znam te wskazówki, nie mam już wątpliwości, że mój tatuaż będzie wyglądał niesamowicie. Teraz tylko muszę znaleźć odpowiedni balsam i zacząć smarować!
Cieszę się, że dowiedziałem się, jakie składniki unikać w balsamach do tatuażu. Teraz będę mógł podejść do tego wybierając z większą świadomością.
Nie mogę się doczekać, aż wypróbuję jedną z tych naturalnych metod pielęgnacji tatuażu. To świetne, że można zadbać o niego bez użycia chemii!
Nie wiedziałem, że tak wiele rzeczy wpływa na utrzymanie koloru tatuażu. Teraz czuję się bardziej pewnie, co do pielęgnacji mojego nowego tatuażu.
Cieszę się, że dowiedziałem się, czym smarować świeży tatuaż. To zdecydowanie ułatwi mi dbanie o niego i zapewni trwały efekt.
Dzięki tym poradom, będę mógł cieszyć się swoim nowym tatuażem bez obaw o utratę koloru. To naprawdę wartościowe wskazówki dla każdego, kto ma świeży tatuaż.
Super artykuł! Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą mi w utrzymaniu wyrazistego tatuazu. Na pewno spróbuję jednego z tych balsamów.
To takie ważne, żeby wybrać odpowiedni balsam do pielęgnacji tatuażu. Teraz będę miał większą pewność, że moje dzieło sztuki będzie wyglądać dobrze przez długie lata.
Kto by pomyślał, że krem do opalania może zaszkodzić tatuażowi? Dzięki temu wpisowi uniknę potencjalnych błędów i będę wiedział, jak o niego zadbać.