Czym malować masę solną?

Masa solna kryje w sobie olbrzymi potencjał, który warto wykorzystać, tworząc figurki z masy solnej lub innego rodzaju dekoracje. Niegdyś zapewnie niejedną choinkę zdobił aniołek z masy solnej, a rękodzieło tworzone było zarówno w domach, jak i w placówkach przedszkolnych. Dowiedz się więc, jak zrobić masę solną i w jaki sposób ją pomalować, by ozdoby zyskały intensywną barwę.

Masa solna - łatwy przepis na ozdoby z masy solnej

Przepis na masę solną jest wyjątkowo prosty. Można ją uzyskiwać, wykorzystując produkty dostępne niemalże w każdej kuchni i w każdym sklepie. Lekko połyskująca, elastyczna masa powstaje ze szklanki mąki, szklanki soli i pół szklanki wody. Ilość mąki zależy przy tym od tego, ile ozdób chcemy wykonać. Warto wiedzieć również, że po dodaniu dużej ilości wody, masa zacznie się lepić, a lepka masa znacznie utrudni nam pracę. Aby uzyskać odpowiednią strukturę masy, należy zachować wyżej wymienione proporcje.

Przeczytaj również artykuł: Jak przechowywać masę solną?

masa solna jak zrobić

Czym zabarwić masę solną?

Masę solną można pomalować lub polakierować, by osiągnąć pożądane rezultaty. Ciekawe efekty może jednak przynieść również dodanie do masy pigmentów, stosowanych w przypadku farb do malowania ścian. Nasycenie pigmentem jest korzystne, jeśli mamy do zabarwienia duże powierzchnie. Należy jednak kontrolować ilość pigmentu, by nadać masie pożądany kolor. To doskonały pomysł, jeśli nie pasuje nam surowa barwa mąki z solą i chcemy zmienić kolor na inny. Nowe kolory i odcienie uzyskać można, dodając do masy kilka pigmentów, uzyskując również efekt smug.

Ciekawym pomysłem na wykończenie ozdób może być również rozpuszczenie w masie przypraw kuchennych. Tak więc kurkuma nada nieco żółtego odcienia, cynamon zapewni odpowiednią intensywność brązu, a słodka papryka zadba o intensywną czerwień. Ostatnim już sposobem na barwienie masy solnej bez jej malowania, będzie lakier w sprayu.

Kolorowa masa solna to często również efekt barwników spożywczych, które można kupić w wielu sklepach.

Zobacz wpis: Jak zrobić kotka z masy solnej?

malowanie masy solnej

Czym malować masę solną?

Masę solną możesz pomalować w dowolny sposób. Pamiętaj jednak, że powinna ona najpierw wyschnąć. Aby ją ozdobić, możesz malować akwarelami lub plakatówkami, bądź też farbami akrylowymi, które można kupić w każdym sklepie papierniczym. Do farb plakatowych i akrylu przyda się również pędzel.

Jakimi farbami możesz jeszcze malować po masie solnej? Będzie to np. farbka tempera, czyli farbka w tubach. Jeśli naszym celem będzie bardziej intensywny kolor, dodajemy więcej farby. Jak jednak wiadomo farba farbie nie równa, a skład i jakość zestawów różni się pomiędzy producentami tego samego rodzaju farb. Jeśli ważny jest ostateczny efekt, warto sięgać po produkty wysokiej jakości. Szczególnie polecamy farby profesjonalne. Istotny będzie również pędzel, gdyż jego włosie może przyklejać się do ozdoby, dlatego też raczej nie polecamy kiepskiej jakości produktów. Warto pamiętać również, by nie trzeć jednego miejsca pędzlem z dużą ilością wody. W takiej sytuacji masa zacznie się bowiem rozpuszczać, a na jej powierzchni powstaną nieestetyczne grudki.

Ciekawym pomysłem będą także lakiery do paznokci z połyskiem, choć masę możesz pomalować również kredkami lub flamastrami. Dużym powodzeniem cieszy się także metoda decoupage. Jeśli nie zależy nam natomiast na kolorowej ozdobie, można po prostu pomalować ją białą farbą, chroniąc jednocześnie przed działaniem czynników zewnętrznych.

Podobny wpis w tym temacie: Przepis na masę solną - jak zrobić i jak wysuszyć masę solną?

Jeden komentarz do “Czym malować masę solną?

  • 15 czerwca, 2023 o 09:41
    Bezpośredni odnośnik

    Dzięki temu wpisowi zrozumiałem pewne kwestie, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Cieszę się, że podzieliłeś się tą wiedzą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =