Jak zrobić różaniec dla dziecka?

Modlitwa różańcowa towarzyszy nam już od wieków. Sprowadza się ona do podążania za nawleczonymi na sznurek koralikami w odpowiednich miejscach odmawiając kolejne modlitwy. Taki różaniec może mieć wiele form. Dziś spotkać możemy różańce w innym kształcie, kolorze czy różne koraliki lub kamienie, tworzące ten wyjątkowy symbol modlitwy. Dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z różańca wykonanego samodzielnie. Do stworzenia różańca możesz zaangażować osobę, która będzie nim obdarowana lub też zrobić własny różaniec i wręczyć go w formie prezentu. Co ważne, taki prezent będzie dobrym wyborem dla chłopca i dla dziewczynki. Podpowiadamy, z czego zrobić różaniec do szkoły na konkurs, ale również jak zrobić różaniec do modlitwy codziennej.

Z czego zrobić różaniec dla dziecka - krótki poradnik

Klasyczny różaniec na rękę tworzy krzyżyk i 13 koralików, zaś tradycyjny różaniec to 6 większych i 53 mniejszych paciorków. Aby wykonać taki różaniec dla dziecka, możesz użyć wielu różnorodnych materiałów. Najprostsza wersja to różaniec ze sznurka, na którym zawiążesz odpowiednią liczbę supełków. W ten sposób możesz robić różaniec zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest on trwały, a przy małej dozie zaangażowania będzie również estetyczny.

Ciekawym pomysłem, zwłaszcza dla mniejszych członków rodziny, będzie zrobienie różańca z jarzębiny. Nie będzie on wymagał wiele pracy ani też generował sporych wydatków. Jarzębina będzie z kolei prezentowała się wyjątkowo pięknie. Możesz ją nawlec na drut lub nitkę, korzystając np. z igły. 6 większych koralików mogą tworzyć większych rozmiarów owoce, zaś 1 lub 5 dziesiątek, mniejsze. Takie rozwiązanie z pewnością zachwyci przyszłego właściciela różańca, choć może nie być do końca trwałe.

Jeśli masz więcej czasu i możliwości, wykorzystaj perły lub kamienie naturalne, by zrobić oczka zachwycające swoim wyglądem. Dobrym pomysłem będzie kwarc lub hematyt w swoim naturalnym ciemno stalowym kolorze. Wybierając zieleń malachitu otrzymamy różaniec, który będzie nie tylko zachwycał pięknem, ale również emanował spokojem. Lapis lazuli to z kolei doskonała odpowiedź na potrzeby wielbicieli granatowej barwy. Ciekawym pomysłem będzie też zielono-różowy zoisyt z rubinem lub spinel, który sprawdzi się doskonale na różaniec dla mężczyzn. Potrzebne materiały można znaleźć w Internecie lub też odwiedzając giełdę minerałów.

Inny wpis w tej tematyce: Jak się odmawia różaniec?

jak zrobić różaniec z jarzębiny

Jak zrobić różaniec misyjny?

Idea różańca misyjnego powstała dzięki Paulinie Jaricot, która za cel postawiła sobie krzewienie tego rodzaju modlitwy na całym świecie. Aby to zrobić, tworzyła ona grupy, składające się z 15 osób. Każda taka osoba zobowiązywała się odmawiać modlitwę przynajmniej raz dziennie w formie jednej dziesiątki.

Tradycję tą kontynuował ksiądz Fulton J. Sheen, który uważał, że każdy chrześcijanin powinien modlić się codziennie w intencji całego świata. Taka modlitwa powinna przybierać formę dziesiątki różańca. I to właśnie dlatego w różańcu misyjnym każda dziesiątka ma inny kolor, który symbolizuje swoją barwą ściśle określoną część świata. Wykorzystuje się tutaj konkretne barwy:

 • kolor zielony nawiązuje do zieleni afrykańskich lasów tropikalnych,
 • kolor czerwony jest odniesieniem do skóry Indian - rdzennych mieszkańców Ameryki,
 • biały kolor odzwierciedla barwę skóry ludów Europy,
 • żółty kolor symbolizuje barwę skóry mieszkańców Azji,
 • niebieski kolor jest z kolei symbolem chrztu i nawiązuje do Australii, która otoczona jest przez Ocean Spokojny.

Takie kolory należy nawlekać w odpowiedniej kolejności, a symbolizują one ludność z całego świata, za którą należy się modlić. Różaniec misyjny można stworzyć z dowolnych kamieni naturalnych lub pereł, korzystając z różnych wzorów i wybarwień kamieni, a także z pomalowanego drewna czy koralików. Całość można nawlec na kawałek sznurka, oba końce związując ze sobą, tworząc duży supełek.

Polecamy przeczytać: Jak odmawiać różaniec za zmarłego?

jak zrobić różaniec z ziaren kawy?

Jak zrobić różaniec własnoręcznie - wykonanie różańca krok po kroku

Wykonanie różańca jest wyjątkowo łatwe. Jedyną trudnością będzie wyłącznie zdecydowanie się na materiał, z którego powstanie nowy różaniec. Aby zrobić różaniec na rękę z 5 dziesiątek należy wszystkie paciorki nawlec na drut pamięciowy. Jako zapięcie może służyć stoper z silikonem, a na końcach drutu można również umieścić pasującą perełkę.

Z kolei wielkość tradycyjnego różańca zależy od wybranych koralików czy innych materiałów. Zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem będą jednak koraliki. Taki własnoręcznie wykonany różaniec może składać się z 1 lub 5 dziesiątek. Jak go wykonać?

 1. Przygotuj koraliki z dziurką. W Internecie można znaleźć całe bogactwo koralików w różnych kształtach i kolorach, co warto wykorzystać, chcąc stworzyć różaniec na prezent lub do własnego użytku. Przyda się również sznurek bawełniany woskowany lub satynowy. Nie będziesz tutaj potrzebować dodatkowych narzędzi, nie ma też konieczności robienia supełków.
 2. Różaniec tworzą większe i mniejsze kulki. Przygotuj więc koraliki w różnych rozmiarach. Możesz również zastosować kontrastowe barwy, dla przykładu kupić koraliki w tonacji białej i czarnej.
 3. Nawlekaj kolejno koraliki na przygotowany sznurek. Między koralikami w odpowiednich miejscach umieść również łącznik w postaci większych rozmiarów koralika. Krzyż możesz wykonać ze sklejonych koralików, patyczków do lodów lub też kupić gotowy medalik, wykonany ze srebra.

Następny wpis w tym temacie: Czy można odmawiać różaniec na leżąco?

różaniec święty

Pomysłowy różaniec na konkurs

Współcześnie organizowane są konkursy, w których można pochwalić się kreatywnością w tworzeniu wyjątkowych różańców. Mogą mieć one formę bransoletki na gumce, małego różańca na palec czy też klasycznego różańca, wykonanego z pomysłowych materiałów.

Zaskoczeniem może być chociażby różaniec, wykonany z ziaren kawy. Ciekawym pomysłem będą również kasztany, zebrane jesienią w parku. Równie niebanalnym pomysłem będzie wykonanie poszczególnych paciorków z masy solnej. Takie swoiste koraliki można pomalować po wyschnięciu masy lub też zastosować przy jej wyrabianiu barwnik spożywczy lub pigment do farb co sprawi, że nasz różaniec od razu nabierze intensywnej barwy.

10 komentarzy do “Jak zrobić różaniec dla dziecka?

 • 14 lipca, 2023 o 18:52
  Bezpośredni odnośnik

  Ten wpis jest pełen inspirujących pomysłów, jak zrobić różaniec dla dziecka. Dziękuję za udostępnienie tak cennych wskazówek i porad!

  Odpowiedz
 • 19 lipca, 2023 o 09:16
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo podoba mi się pomysł na wykorzystanie kolorowych koralików do zrobienia różańca dla dziecka. To świetny sposób na wprowadzenie ich do praktyki modlitwy.

  Odpowiedz
 • 28 lipca, 2023 o 09:17
  Bezpośredni odnośnik

  Cieszę się, że natknąłem się na ten artykuł, bo teraz wiem, jak zrobić specjalny różaniec dla mojego dziecka. Będzie to piękna pamiątka i narzędzie do rozwijania ich życia duchowego.

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia, 2023 o 09:16
  Bezpośredni odnośnik

  Wspaniałe wskazówki dla rodziców, którzy chcą wprowadzić swoje dzieci do odmawiania różańca. Teraz czuję się pewniej, że mogę to zrobić w kreatywny i zabawny sposób.

  Odpowiedz
 • 19 sierpnia, 2023 o 10:17
  Bezpośredni odnośnik

  Nigdy nie pomyślałam o tym, że mogę samodzielnie zrobić różaniec dla mojego dziecka. To wspaniały sposób na angażowanie ich w modlitwę i wzmacnianie więzi rodzinnych.

  Odpowiedz
 • 2 września, 2023 o 14:17
  Bezpośredni odnośnik

  Ten wpis to skarbnica pomysłów na stworzenie różańca dla dziecka! Moje dziecko będzie zachwycone z własnoręcznie zrobionego różańca.

  Odpowiedz
 • 7 września, 2023 o 14:34
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki temu wpisowi wiem, że mogę spersonalizować różaniec dla mojego dziecka, dodając specjalne medale lub amulety. To naprawdę wyjątkowy prezent.

  Odpowiedz
 • 13 września, 2023 o 04:37
  Bezpośredni odnośnik

  Jestem pod wrażeniem tego, jak prostym materiałom można użyć do stworzenia kolorowego i atrakcyjnego różańca dla dziecka. To świetny sposób na rozwijanie ich duchowości w młodym wieku.

  Odpowiedz
 • 17 września, 2023 o 01:57
  Bezpośredni odnośnik

  To takie proste, ale genialne! Teraz będę mogła wspólnie z moim dzieckiem tworzyć różaniec, ucząc je wartości modlitwy i wiary.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =