Jak się odmawia różaniec? – modlitwa różańcowa dla początkujących

Różaniec jest modlitwą, której znana jest już od wieków. Dziś "Zdrowaś Mario" brzmi we wszystkich kościołach i domach, w których zamieszkują katolicy. Motyw różańca pojawia się również w wielu objawieniach maryjnych, uznawanych przez Kościół. Dowiedz się więc, jak prawidłowo odmawiać różaniec i poznaj jego historię.

Krótka historia różańca świętego

Różaniec to modlitwa, której nazwa wywodzi się już z epoki średniowiecza. Za protoplastę modlitwy różańcowej uchodzi Paweł z Teb. To właśnie on postawił sobie za wyzwanie codzienne odmawianie modlitwy "Ojcze Nasz" aż 300 razy, a do prawidłowych obliczeń używał kamyczków. Już w VI w. powstał sznurek z paciorkami, w odpowiedzi na potrzebę wiernych, chcących modlić się określoną ilość razy. Legenda głosi jednak, że modlitwę do Najświętszej Maryi Panny podyktowała Benedyktowi sama Matka Boska, gdy ten toczył bezowocną walkę z herezjami, głoszonymi przez albingensów.

Sama modlitwa "Zdrowaś Maryjo" wywodzi się z Ewangelii, a momentami nawet dosłownie ją cytuje. Ostateczny kształt modlitwie różańcowej nadał dominikanin Alamus a la Roche, który uznał, że "Zdrowaś Maryjo" należy odmawiać 150 razy, bo dokładnie tyle jest psalmów. To on również podzielił całą modlitwę na poszczególne dziesiątki, przerywane słowami "Ojcze Nasz". To również wspomniany już dominikanin skrócił dotychczasowe tajemnice do 3. 4 z nich, czyli tajemnice światła, wprowadził do różańca papież Jan Paweł II, dla którego modlitwa ta była szczególnie ważna, o czym wspominał w swoim liście Rosarium Virginis Mariae.

Przeczytaj również poradnik: Jak zrobić różaniec?

odmawianie różańca

Części i tajemnice różańca

Każda z czterech części różańca składa się z rozważań nad życiem Jezusa i Maryi. Wybór odpowiedniej tajemnicy zależy przede wszystkim od tego, kiedy odbywa się nabożeństwo czy domowa modlitwa. Jak rozważać życie Jezusa Chrystusa w kolejnych tajemnicach?

Tajemnice radosne

Odmawia się je w poniedziałek i sobotę.

  • Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
  • Nawiedzenie świętej Elżbiety
  • Narodzenie Pana Jezusa
  • Ofiarowanie Jezusa w Świątyni
  • Odnalezienie Jezusa w Świątyni

Tajemnice bolesne

Odmawiane we wtorek i piątek

  • Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
  • Biczowanie Jezusa
  • Cierniem ukoronowanie Jezusa
  • Dźwiganie krzyża na Kalwarię
  • Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

Tajemnice chwalebne

Odmawiane są w środę i niedzielę.

  • Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
  • Wniebowstąpienie Pana Jezusa
  • Zesłanie Ducha Świętego
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

Tajemnice światła

Odmawiane są w czwartek.

  • Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
  • Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej
  • Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
  • Przemienienie Pańskie na górze Tabor
  • Ustanowienie Eucharystii

różaniec święty

Modlitwa różańcowa - jak się odmawia różaniec?

Modlitwę różańcową tworzą kolejno następujące po sobie modlitwy. Najpierw jednak należy zacząć od znaku krzyża, połączonego ze słowami W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Teraz można już przejść do rozważań i modlitwy, która opiera się na powtarzaniu modlitw Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu. Co ważne, należy odmawiać różaniec w skupieniu, by czerpać jak najwięcej z tej swoistej rozmowy z Matką Boską.

Wierzę w Boga

Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana Naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny. Umęczon pod Ponckim Piłatem ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł. Trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga, Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

1xOjcze Nasz

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszeni, ale nas zbaw ode Złego. Amen.

3x Zdrowaś Maryjo

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Po odmówieniu trzy razy Zdrowaś Maryjo można przejść do dalszej części modlitwy.

Chwała Ojcu

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

O mój Jezu

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego. Zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia. To tzw. modlitwa fatimska, która może również zostać zastąpiona słowami: O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. I za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i polecanymi Tobie.

Tajemnica różańca

W tym momencie przychodzi czas na wypowiedzenie tajemnicy różańca, dedykowanej dla danego dnia. Warto również przeczytać krótkie rozważania z nią związane. Następnie przechodzimy już do właściwej części modlitwy. W tym celu odmawiamy kolejno:

1x Ojcze Nasz

10xZdrowaś Maryjo

1x Chwała Ojcu

1xO mój Jezu

W ten sposób przesuwamy się, aż do samego końca paciorków. Na zakończenie należy odmówić kolejną modlitwę do Matki Boskiej Różańcowej

W ten sposób odmawiamy pozostałe tajemnice.

Polecamy przeczytać: Jak odmawiać różaniec za zmarłego?

Pod Twoją obronę

Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.

Zakończeniem różańca będzie kolejny znak krzyża. Różaniec składa się z 4 części, a w każdej z nich jest  5 tajemnic do rozważenia. Każda dziesiątka różańca, składająca się na poszczególne cztery części, to wyjątkowa forma rozmowy z Matką Bożą Różańcową, a także sposób na wyrażenie nadziei i miłości, do czego zachęcała Maryja w kolejnych objawieniach.

Zgodnie z nauką Kościoła, warto odmawiać tę modlitwę codziennie, by uzyskać szczególne łaski. Kiedy wypowiadamy tajemnicę różańca i szczere słowa modlitwy, leczymy swoje wnętrze i prosimy o błogosławieństwo naszego domostwa.

Następny wpis w tym temacie: Czy można odmawiać różaniec na leżąco?

11 komentarzy do “Jak się odmawia różaniec? – modlitwa różańcowa dla początkujących

  • 11 lipca, 2023 o 23:40
    Bezpośredni odnośnik

    Ten wpis jest dowodem na to, że odmawianie różańca może być dla każdego. To piękny sposób na zbliżenie się do Boga i odczuwanie Jego obecności w naszym życiu.

    Odpowiedz
  • 22 lipca, 2023 o 14:04
    Bezpośredni odnośnik

    Nie wiedziałem, że odmawianie różańca może być tak głębokim i pięknym doświadczeniem. Teraz mam jeszcze większą chęć spróbować!

    Odpowiedz
  • 26 lipca, 2023 o 20:37
    Bezpośredni odnośnik

    Jestem wdzięczny za te praktyczne wskazówki dotyczące odmawiania różańca. Teraz mam większą pewność siebie, aby modlić się wraz z rodziną i przyjaciółmi.

    Odpowiedz
  • 29 lipca, 2023 o 14:57
    Bezpośredni odnośnik

    Przeczytałem ten artykuł i teraz czuję się zainspirowany, aby nauczyć się odmawiać różaniec. Dziękuję za wyjaśnienie krok po kroku!

    Odpowiedz
  • 30 lipca, 2023 o 04:28
    Bezpośredni odnośnik

    Jestem pod wrażeniem bogactwa duchowego, które towarzyszy odmawianiu różańca. Dzięki tym wskazówkom, mam nadzieję, że będę mógł pogłębić moją praktykę modlitewną.

    Odpowiedz
  • 9 sierpnia, 2023 o 04:28
    Bezpośredni odnośnik

    Cieszę się, że znalazłem ten artykuł. Przypomniał mi, jak ważne jest codzienne odmawianie różańca i jakie łaski może przynieść do mojego życia.

    Odpowiedz
  • 9 sierpnia, 2023 o 23:40
    Bezpośredni odnośnik

    Cieszę się, że ten artykuł podkreśla znaczenie odmawiania różańca nie tylko dla nas samych, ale również dla całego świata. Modlitwa ma moc zmieniania rzeczywistości!

    Odpowiedz
  • 14 sierpnia, 2023 o 14:04
    Bezpośredni odnośnik

    Po przeczytaniu tego artykułu, zrozumiałem, że odmawianie różańca nie musi być skomplikowane. To piękna i prostolinijna forma modlitwy, którą każdy może wypróbować.

    Odpowiedz
  • 20 sierpnia, 2023 o 12:57
    Bezpośredni odnośnik

    Ten artykuł jest świetnym przewodnikiem dla początkujących w odmawianiu różańca. Dzięki niemu czuję się pewniej i bardziej zmotywowany.

    Odpowiedz
  • 26 sierpnia, 2023 o 15:38
    Bezpośredni odnośnik

    Odmawianie różańca może być taką piękną i spokojną praktyką. Dzięki tym prostym instrukcjom, teraz czuję się gotowy, aby zacząć modlić się z większą uwagą i skupieniem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =