Jak odmawiać różaniec za zmarłego? Modlitwa różańcowa przed pogrzebem

Różaniec to modlitwa, którą pokochali katolicy. Jest ona obecna w tej religii już od czasów średniowiecza, po dziś dzień stanowiąc jedną z najczęściej wybieranych modlitw. Kościół katolicki zaleca również rozważanie życia Jezusa i Maryi na paciorkach różańca przy ciele osoby zmarłej - zarówno w domu zmarłego, jak i w kaplicy. Jak odmawiać różaniec za zmarłego i dlaczego warto to robić?

Różaniec za zmarłego przed pogrzebem

W wierze katolickiej różaniec za zmarłego w domu przeszedł już do tradycji. Dziś odmawia się różaniec w intencji zmarłych lub za dusze zmarłych cierpiących w czyśćcu. Przy ciele osoby, która odeszła gromadzi się rodzina i bliscy znajomi, którzy zostają przy zmarłym aż do pochówku.

Każdy, kto uczestniczy w tym wydarzeniu, niesie nie tylko wsparcie w drodze do wieczności osobie, która zakończyła życie na ziemi, ale również rodzinie, która tutaj pozostała. Co ważne, poszczególne części różańca może odmawiać w takiej sytuacji nie tylko ksiądz, ale również bliska osoba zmarłego – rozważania mogą również przeplatać się z pieśniami żałobnymi, co wykorzystuje wiele osób, chcących czuwać przy bliskiej osobie. Ważne, by wiedzieć, jakie różaniec ma znaczenie i jak go odmawiać w tej sytuacji, by trwać przy zmarłym w odpowiedni sposób. Należy również uszanować zdanie najbliższej rodziny, jeśli ta będzie chciała pożegnać modlitwą zmarłego samotnie.

Przeczytaj również poradnik: Jak zrobić różaniec?

ile trwa różaniec za zmarłego?

Modlitwa za zmarłego - rozważania

Różaniec wywodzi się już z czasów średniowiecznych. W ten sposób wierni modlą się za dusze zmarłych, odmawiając tajemnice różańca zarówno podczas mszy świętej, jak i w domu przy otwartej trumnie. Jak wygląda różaniec za zmarłego? 20 tajemnic podzielonych zostało na 4 grupy. Jeszcze kilkanaście lat temu, wyróżniano 3 tajemnice:

  • tajemnice radosne,
  • tajemnice bolesne,
  • tajemnice chwalebne.

W 2002 roku papież Jan Paweł II dodał również tajemnicę światła, którą dziś obejmuje również modlitwa różańcowa za osobę zmarłą. Poszczególne tajemnice odmawia się w konkretne dni tygodnia, rozważając życie i śmierć Jezusa Chrystusa.

Inny wpis w tej tematyce: Jak się odmawia różaniec?

różaniec za zmarłego

Modlitwa różańcowa - jak odmawiać różaniec za zmarłego?

Różaniec jest modlitwą, którą odmawia się w domu, w kaplicy przed pogrzebem i w kościele. Taką modlitwę odmawia się w przeddzień pochówku, czyli w dzień przed pogrzebem i w dniu pochówku. Modlitwa różańcowa za zmarłych zaczyna się znakiem krzyża. Następnie żałobnicy odmawiają Skład Apostolski (Wierzę w Boga). Kolejnym punktem modlitwy za zmarłego będzie trzykrotne Zdrowaś Maryjo, odmawiane, by wzmocnić wiarę, nadzieję i miłość. Wstęp do właściwej modlitwy kończy Chwała Ojcu.

Następnie podążamy drogą połączonych paciorków, by kolejno rozważać życie Jezusa Chrystusa, a jednocześnie nieść wstawiennictwo osób żywych za zbawienie dla duszy zmarłej osoby. Sam różaniec polega na rozważaniu kolejnych tajemnic, snując odpowiednie rozważania. Pomiędzy tym następuje odmówienie modlitwy Ojcze Nasz i 10 razy Zdrowaś Mario. Proces odmawiania modlitwy kończy Chwała Ojcu i Wieczny Odpoczynek. Taka modlitwa potrafi zmienić rozpacz i żal po stracie bliskiej osoby w spokój i ukojenie.

Następny wpis w tym temacie: Czy można odmawiać różaniec na leżąco?

Jeden komentarz do “Jak odmawiać różaniec za zmarłego? Modlitwa różańcowa przed pogrzebem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − pięć =