Jak zrobić kokardę krok po kroku?

Kokarda  pięknie wygląda na pudełku z prezentem, ale prostą kokardę możemy wykonać również ze wstążki, z papieru, a nawet z włosów! Wbrew pozorom nie jest to trudne wzywanie. Postępuj więc zgodnie z naszym poradnikiem, by stworzyć idealną kokardę na własne potrzeby!

Jak zrobić kokardę ze wstążki bez pomocy Youtube?

Kokardy z kolorowych wstążek mogą przydać się w różnych celach. To doskonały sposób, by ozdobić niemalże każdą rzecz i nadać jej wyjątkowego charakteru. Takie kokardy z taśmy doskonale wpisują się m.in. w styl rustykalny i ładnie wyglądają podczas różnego rodzaju ceremonii. Jeśli chcesz stworzyć kokardę ze wstążki, przygotuj odpowiednie materiały oraz nożyczki. Koniec wstążki złap z obu stron. Złapane końce ułóż w kształt niewielkich okręgów. Wykonanie tego kroku to już połowa sukcesu. Zwieńczeniem pracy będzie natomiast moment, w którym skrzyżujemy oba końce wstążek.

Koniec wstążki, który znajduje się z prawej strony, należy teraz zagiąć do dołu i przeciągnąć przez środkową część, czyli tam, gdzie ma miejsce utworzone skrzyżowanie. Technika ta przypomina nieco wiązanie sznurowadeł. Jak widać nie jest to skomplikowana czynność, a jej wynik zaskoczy niejednego sceptyka.

Pamiętaj, że możesz tutaj wykorzystać różne rodzaje wstążek. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się jednak sztywna wstążka. Warto sięgnąć również po satynę, która będzie nie tylko piękna, ale również i miła w dotyku. Cienkie wstążki nie zawsze jednak utrzymują swój kształt, a wiec nie sprawdzają się raczej przy pakowaniu podarunków.

jak zrobić dużą kokardę ze sztywnej wstążki?

Jak zawiązać kokardę na prezencie krok po kroku?

Umiejętność wykonywania kokardy w stylu diy przyda się również przy pakowaniu prezentów. W ten sposób nie tylko zabezpieczysz podarunek, ale nadasz mu również wyjątkowego charakteru i wartości estetycznych. Jak przewiązać prezent kokardą? To całkiem proste zadanie!

Wstążkę lub tasiemkę połóż na stole na płasko. Na samym jej środku umieść natomiast prezent, który chcesz ozdobić kokardą. Teraz zawiąż końce wstążki wokół pudełka z prezentem. Przyciśnij mocno miejsce, w którym nastąpiło wiązanie. Dolny fragment wstążki musisz teraz zawinąć tak, by utworzył się niewielkich rozmiarów okrąg. Teraz górny fragment wstążki trzeba owinąć wokół dolnego elementu, w dalszym ciągu trzymając środek wiązania. Koniec wstążki przeciśnij pod spodem i pociągnij. Końcówki kokardy należy już tylko docisnąć, by prezent nabrał również ozdobnego charakteru. Taki dodatek sprawdzi się zarówno w przypadku dużego, jak i znacznie mniejszego podarunku.

jak zrobić kokardę ze wstążki?

Kokardka z włosów - zobacz jaką ją zrobić!

Wielu osobom wydaje się, że zrobienie kokardy z włosów wymaga największych umiejętności i bogatego doświadczenie w zakresie fryzjerstwa. Nic bardziej mylnego, choć takie wykończenie fryzury wymaga nieco zaangażowania. Cała praca zamyka się jednak w kilku minutach, a czas ten ulega skróceniu wraz z nabywaniem doświadczenia.

Aby przystąpić do pracy, włosy należy związać w kucyk. Taki kucyk należy upiąć maksymalnie wysoko, powyżej czubka głowy. Włosy należy również uczesać na gładko, wykorzystując przy tym np. grzebień z niewielkimi ząbkami. Taki kucyk musisz złożyć na pół do przodu głowy, owijając je przy tym na wskazujący palec. W ten sposób powstaje rurka, którą należy utrwalić przy pomocy gumki do włosów.

Teraz powstałą tubę należy maksymalnie rozszerzyć, tworząc w ten sposób coś na kształt wachlarzu. Wachlarz musisz teraz podzielić na dwie połowy, dbając o to, by powstająca kokarda była symetryczna. Włosy, które pozostały z przodu po zrobieniu kucyka, należy teraz przełożyć do tyłu i przypiąć je wsuwką.

Twoja wyjątkowa fryzura jest już gotowa. Jak widać, nie wymagała ona szczególnych umiejętności, a z pewnością zachwyci i wzbudzi zainteresowanie. Czesząc się tak pierwszy raz, możesz pomóc sobie filmikami, umieszczanymi na Youtube lub zerknąć na poczytne blogi fryzjerskie.

kokarda na włosach

Sztuka wiązania kokard w origami

Kokardy można robić z różnych materiałów, co zależne jest wyłącznie od gustu i aktualnych potrzeb. Tak więc kokardę możesz szyć przy pomocy igły z nitką, zrobić ją z wstążki czy tasiemki lub zawiązać na włosach. Doskonałą kokardę możesz również skleić z papieru, wykorzystując do tego sztukę origami. Co ważne, należy postępować dokładnie z instrukcją, by kokarda się udała. Takie kokardy wychodzą na ogół wyjątkowo ładne i równe, choć istotny będzie również poziom zaawansowania ich twórcy oraz jego cierpliwość. Jak zrobić kokardę z papieru?

 1. Złóż kwadratową kartkę róg do rogu. Czynność wykonaj również w z drugą parą rogów. Rozłożoną kartkę przełóż na drugą stronę i złóż ją na pół. Rozłóż ją i złóż na pół z przeciwnej strony. Ułóż rozłożoną kartkę tak, by jeden jej róg był skierowany w twoją stronę. Chwyć kartę za dwa rogi boczne i złóż je do środka tak, by spotkały się w rogu, skierowanym w twoim kierunku. W tą samą stronę złóż górną część, by powstał romb.
 2. Górny róg złóż do środka tak, by powstał mały trójkąt. Będzie on tworzył środek kokardy. Obróć model, rozłóż go i złóż róg w drugą stronę. Otwórz kartkę. Na jej środku powstał mały kwadrat. Wciśnij wierzchołek kartki, składając ją delikatnie wzdłuż boków kwadratu. Zaginając boki kwadracika, cały czas wciskaj wierzchołek do środka, aż całkowicie uda się zamknąć go we wnętrzu.
 3. Jeden z górnych boków trzeba teraz złożyć w kierunku środka modelu. To sam zrób z drugim bokiem, również po odwróceniu kartki. Teraz trzeba delikatnie otworzyć kartkę z dołu. W ten sposób mamy już środek kokardki.
 4. Przetnij nożyczkami po zgięciach pętle, tworzące kokardy z obu stron. Trzeba wykonać 4 ciecia. Dwie przeciwległe części złóż razem. Bok jednej części, która pozostała, zagnij do środka. To samo wykonaj z drugiej strony. Dwa złożone skrzydła przełóż na drugą stronę. Boki w pozostałych częściach ponownie złóż na pół, by powstał trójkąt.
 5. Obróć kokardę na drugą stronę. Spiczaste boki zegnij do środka i włóż czubki pod kwadracik. Odwróć kokardę na tylną stronę i przetnij jej dolną część na pół. Górne fragmenty złóż do środka. Podobnie zrób z rozciętymi końcami każdej strony. Twoja kokarda jest gotowa. Dodatkowe wskazówki znaleźć można na filmikach, blogach i w komentarzach.

 

Lista podobnych wpisów w tej tematyce:

11 komentarzy do “Jak zrobić kokardę krok po kroku?

 • 15 czerwca, 2023 o 09:32
  Bezpośredni odnośnik

  Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Twój wpis był zarówno pouczający, jak i osobisty.

  Odpowiedz
 • 16 lipca, 2023 o 23:44
  Bezpośredni odnośnik

  Twój przewodnik dał mi pewność siebie, że mogę sama stworzyć piękne kokardy. Dzięki niemu moje ozdoby będą teraz unikalne i oryginalne.

  Odpowiedz
 • 21 lipca, 2023 o 19:18
  Bezpośredni odnośnik

  Nigdy nie sądziłam, że mogę tak łatwo i szybko stworzyć taką piękną kokardę. Teraz moje prezenty będą wyglądały profesjonalnie i elegancko!

  Odpowiedz
 • 23 lipca, 2023 o 04:28
  Bezpośredni odnośnik

  Uwielbiam tworzyć własne ozdoby, a Twój poradnik na temat robienia kokardy jest doskonały! Moje prezenty będą teraz jeszcze bardziej wyjątkowe dzięki pięknym kokardom, które sama zrobię.

  Odpowiedz
 • 23 lipca, 2023 o 14:04
  Bezpośredni odnośnik

  Zawsze podziwiałam piękne kokardy na prezentach, ale teraz wreszcie wiem, jak je zrobić samodzielnie. Moje prezenty będą teraz jeszcze bardziej wyjątkowe!

  Odpowiedz
 • 26 lipca, 2023 o 20:32
  Bezpośredni odnośnik

  Kokarda wydawała mi się zawsze skomplikowana, ale Twój artykuł pokazał mi, że wystarczyło kilka prostych kroków. Dzięki temu mam teraz oryginalny element ozdobny do mojej torebki!

  Odpowiedz
 • 21 sierpnia, 2023 o 02:17
  Bezpośredni odnośnik

  Twój przewodnik jest tak prosty i zrozumiały, że nawet moje dziesięcioletnie dziecko potrafiło zrobić kokardę! Teraz mamy wspólny projekt rękodzielniczy, który świetnie spędzamy czas razem.

  Odpowiedz
 • 24 sierpnia, 2023 o 23:41
  Bezpośredni odnośnik

  Wielkie dzięki za podzielenie się tym prostym sposobem na stworzenie kokardy. Teraz mogę dodać oryginalny akcent do mojego stroju na zbliżającą się imprezę.

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia, 2023 o 03:37
  Bezpośredni odnośnik

  Jestem naprawdę zaskoczony efektem końcowym! Mój syn potrzebował kokardy na szkolną imprezę, a ja kompletnie nie miałam pomysłu. Twój poradnik uratował mnie i teraz mam syna z dumą noszącego swoją własnoręcznie wykonaną kokardę!

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia, 2023 o 12:57
  Bezpośredni odnośnik

  Nigdy nie sądziłam, że zrobienie kokardy może być tak proste! Twoje wyjaśnienia są jasne i zrozumiałe. Teraz będę miała oryginalny dodatek do swojej sukienki na wesele!

  Odpowiedz
 • 2 września, 2023 o 07:37
  Bezpośredni odnośnik

  Fantastyczny przewodnik krok po kroku! Dzięki niemu z łatwością stworzyłam piękną kokardę na prezent urodzinowy dla mojej przyjaciółki. Teraz czuję się jak prawdziwa mistrzyni rękodzieła!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − dziewięć =