Jak się robi masę solną? Prosty przepis na ciekawe ozdoby

Masę solną zapewne większość z nas pamięta z własnego dzieciństwa. To właśnie z jej wykorzystaniem tworzyliśmy wyjątkowe ozdoby, które dało się łatwo formować, ugniatać i malować. Współcześnie w dalszym ciągu taka masa solna jest idealnym sposobem na kreatywne spędzenie czasu wolnego wszystkich członków rodziny, a radość związana z powstawaniem kolejnych ciekawych ozdób z pewnością pozostanie we wspomnieniach następnych pokoleń. Sprawdź nasz przepis na masę solną i stwórz wyjątkowe dekoracje z masy, również tej kolorowej.

Jak się robi masę solną? Przepis na masę solną - proporcje i wykonanie

Z tego rodzaju masy możesz wykonać wiele ciekawych przedmiotów. Przede wszystkim jednak możesz przygotować ją po to, by kreatywnie spędzić czas z własną rodziną. Do jej wykonania potrzebujesz jedynie podstawowych środków spożywczych, których zakup nie będzie generował sporych kosztów. Możesz użyć również barwników spożywczych, dzięki czemu wykonanych przedmiotów nie trzeba będzie malować, choć oczywiście można wykorzystać w tym celu również zwykłe farby plakatowe.

Jak wykonać masę solną krok po kroku? Otóż stworzenie idealnej masy solnej jest wyjątkowo łatwe, choć warto trzymać się przepisu, by uzyskać odpowiednie proporcje. Aby zrobić masę solną należy przygotować nieco mąki i soli, a także wodę. Takich składników będzie wymagał najprostszy przepis, choć oczywiście można znaleźć również inne przepisy z propozycją dodania do masy np. łyżki kleju do tapet.

Aby przygotować masę solną, weź więc jedną szklankę mąki, 1 szklankę soli oraz pół szklanki wody. To idealne proporcje, aby wykonać masę plastyczną. Możesz stosować je proporcjonalnie, w zależności od tego, ile masy będziesz potrzebować. Dla przykładu mogą to być również 3 szklanki mąki, 3 szklanki soli i 1,5 szklanki wody.

Wsyp sypkie składniki do głębokiej miski. Teraz możesz już połączyć sól, mąkę i wodę pamiętając, by wodę dodawać powoli, niewielkimi porcjami oraz o tym, by wymieszać ciasto po każdej dodanej porcji. Kiedy wszystkie składniki będą już połączone, zacznij ugniatać ciasto tak, by było ono gładkie. Efekt końcowy powinien nieco przypominać w dotyku plastelinę. Jeśli masa wydaje nam się za twarda, można dodać nieco wody, w przeciwnym razie masa nie będzie spełniała dobrze swojego zadania. Co ważne, taka masa stwardnieje dość szybko, a więc warto wykorzystać ją tuż po przygotowaniu.

gwiazdki z masy solnej

Jak zrobić masę solną w kolorze?

Ozdoby z masy solnej można pomalować zwykłymi farbami. Dzięki malowaniu masy solnej nabierze ona jeszcze więcej uroku. Niektórzy również decydują się na wykorzystanie barwników spożywczych. Te należy rozpuścić w wodzie i dodać do ciasta już na początku jego wyrabiania. Niektórzy wykorzystują w tym celu również pigmenty do farb. Należy pamiętać jednak, że o ile w przypadku barwników , masa w dalszym ciągu zachowuje pełnię swojego bezpieczeństwa, o tyle umieszczenie w niej chemicznych substancji nieco obniża jego poziom.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie przypraw, by zabarwić masę solną. Ciemne barwy uzyskamy, dodając do ciasta kakao lub cynamon, zaś papryka mielona dodana do masy sprawi, że ozdoby z niej wykonane będą odznaczać się czerwonawym kolorem.

jak zrobić masę solną

Jak przechowywać masę solną?

Wiesz już jak się robi masę solną, warto więc dowiedzieć się nieco o jej przechowywaniu masy solnej. Otóż masa solna może być przechowywana bezpiecznie nawet kilka dni, o ile nie pozwolimy jej wyschnąć. By zahamować ten proces, warto masę umieścić w foliowym woreczku, najlepiej takim, który umożliwi szczelne zamknięcie. Tak zabezpieczoną masę można włożyć do lodówki, by wyjąć ją w dowolnej chwili, gdy będziemy mieli ochotę na rodzinną zabawę w stylu diy.

Masy nie warto jednak pozostawiać poza lodówką bez specjalnego zabezpieczenia, które w tym przypadku akurat jest potrzebne, by masa nie zrobiła się twarda i można ją było jeszcze wykorzystać w dalszej zabawie.

masa solna przepis

Co lepić z masy solnej? Ciekawe pomysły na wykorzystanie masy solnej

Masa kryje w sobie olbrzymi potencjał, który można wykorzystać na wiele możliwych sposobów. Najbardziej popularnym rozwiązaniem wydają się być figurki, przedstawiające ulubionych bohaterów z bajek, zwierzęta czy inne elementy świata rzeczywistego lub wytworów naszej wyobraźni. Jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie z niej wykonywało się ozdoby na choinkę, zdobiące świąteczne drzewka w okresie Bożego Narodzenia. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o zrobieniu dziurki, przez którą przewleczemy sznurek czy drucik, by powstała zawieszka. Kiedy masa zacznie wysychać, takie działanie stanie się już niemożliwe.

Jednak figurki aniołów, czy też kotki masy solnej nie są jedynymi ozdobami, które możemy wykonać z przygotowanej samodzielnie masy. Doskonałym pomysłem mogą być również ramki na zdjęcia, a także magnesy na lodówkę. Należy pamiętać jednak, że gdy masa zaczyna schnąć, staje się mniej plastyczna. Warto więc wybrać motyw pracy jeszcze przed jej rozpoczęciem.

masa solna

Suszenie figurek z masy solnej

Wiesz już wiele na temat procesu powstawania i możliwości, jakie niesie ze sobą masa solna – jak zrobić idealną masę i co z niej przygotować. Warto jednak również dowiedzieć się, jak suszyć i malować figurki oraz ile schnie masa solna i czy można ten proces przyśpieszyć.

Oczywiście wiele zależy od grubości wykonanych przedmiotów, które można po prostu zostawić do wyschnięcia. Takie suszenie na powietrzu potrwa jednak długo, a oczekiwanie nim figurki stwardnieją może zabrać nieco czasu. Dlatego też część osób decyduje się na suszenie masy solnej w piekarniku. Aby wysuszyć ozdoby w ten sposób, należy ułożyć je na papierze do pieczenia. Kolejnym krokiem będzie ustawienie piekarnika na 45-60 stopni. To optymalna temperatura, choć niektórzy decydują się również na 70 stopni celsjusza, co nieco przyśpiesza proces schnięcia. Chociaż masa solna dla dzieci jest doskonałą rozrywką, osuszanie jej efektów warto pozostawić rodzicom, zwłaszcza gdy w grę wchodzi piekarnik. Gotowe przedmioty można pomalować farbami, klejami brokatowymi lub też wykorzystać przy ich zdobieniu metodę decoupage.

8 komentarzy do “Jak się robi masę solną? Prosty przepis na ciekawe ozdoby

  • 12 lipca, 2023 o 09:16
    Bezpośredni odnośnik

    Nie mogę się doczekać, aż spróbuję tego przepisu na masy solnej. Moje prezenty na święta będą teraz oryginalne i personalizowane!

    Odpowiedz
  • 24 lipca, 2023 o 21:20
    Bezpośredni odnośnik

    Nigdy nie sądziłam, że masa solna może być tak wszechstronna. Teraz będę miała unikalne ozdoby, które samodzielnie stworzyłam!

    Odpowiedz
  • 27 lipca, 2023 o 04:28
    Bezpośredni odnośnik

    Te ozdoby z masy solnej wyglądają tak magicznie! Już widzę mnie i moje dzieci, tworzące fantastyczne dzieła sztuki w naszym domu!

    Odpowiedz
  • 10 sierpnia, 2023 o 14:04
    Bezpośredni odnośnik

    Masa solna to świetny sposób na relaks i twórczą zabawę. Dzięki za ten prosty przepis, teraz mogę dać upust swojej wyobraźni!

    Odpowiedz
  • 7 września, 2023 o 14:53
    Bezpośredni odnośnik

    To taki wspaniały sposób na spędzanie czasu z rodziną. Dzięki temu przepisowi będę miał świetną zabawę z moimi dziećmi!

    Odpowiedz
  • 11 września, 2023 o 19:17
    Bezpośredni odnośnik

    Tworzenie ozdób z masy solnej to prawdziwa terapia dla mojej duszy. Dzięki za inspirację, teraz będę tworzyć jeszcze więcej pięknych przedmiotów!

    Odpowiedz
  • 15 września, 2023 o 23:16
    Bezpośredni odnośnik

    W końcu znalazłam pomysł na oryginalne upominki dla moich przyjaciół. Z pewnością zrobię kilka pięknych ozdób z masy solnej!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + cztery =