Przepis na masę solną - jak zrobić i jak wysuszyć masę solną?

Przygotowanie masy solnej nie jest trudne. Wystarczy tylko zachowanie odpowiednich proporcji, by móc wykonać figurki, dekoracje i fantazyjne prace z masy solnej. Dowiedz się więc, jak zrobić masę solną i jakie dekoracje plastyczne z niej wykonać. Podpowiadamy również, jak zaplanować suszenie masy, by figurka nie popękała.

Łatwy przepis na masę solną

Wykonanie przedmiotów z masy solnej to doskonała zabawa dla całej rodziny. Co ważne, to również zabawa niezwykle ekonomiczna, gdyż wystarczy jedynie sięgnąć po mąkę i sól. Dzięki nim powstanie masa do modelowania, którą można wykorzystać do tworzenia wielu prac plastycznych o różnym charakterze. Aby wykonać masę solną, należy użyć  1 szklanki mąki, 1 szklanki soli i pół szklanki wody (nie musimy użyć całej, by masa nie była zbyt rzadka). Możemy użyć również 2 łyżek oleju, przez co nasza "ciastolina" stanie się bardziej elastyczna. Niektórzy dodają również klej do tapet.

Wszystkie wymienione składniki należy wymieszać i wyrobić na jednolitą masę w głębokiej misce lub ugniatając na stolnicy, aż ciasto przestanie się lepić i zacznie przypominać konsystencją plastelinę. Taką masę solną najlepiej zużyć od razu, choć jeśli planujemy wykonać ozdoby nieco później, można również przechować ją w lodówce. O przechowywaniu masy solnej napisaliśmy osobny wpis.

suszenie masy solnej w piekarniku

Jak wysuszyć masę solną?

Figurki z masy solnej można wycinać lub też tworzyć samodzielnie każdy element z osobna. Niezależnie od wybranej techniki, końcowy efekt musi wyschnąć, by mógł nadawać się do użytku. Czas schnięcia figurek zależy od grubości. W okresie grzewczym za dobre miejsce może posłużyć kaloryfer.

Można również ozdoby suszyć w piekarniku, piekąc je jak ciasteczka. Ozdoby należy ułożyć na papierze do pieczenia i ustawić piekarnik na temperaturę 90-100 stopni w przypadku grubszych kształtów. Mniejsze ozdoby układamy na blasze wyłożonej papierem i wkładamy do piekarnika, nagrzanego do 70 stopni. Takie suszenie może potrwać 45-60 minut, choć jak już zostało wspomniane, czas, który musi upłynąć, zależy w dużej mierze od grubości przygotowanych ozdób i dekoracji. Im będą one grubsze, tym bardziej czas będzie się wydłużał.

w jakiej temperaturze suszyć masę solną

Co można zrobić z masy solnej?

Z masy solnej można wykonać dowolne kształty. Możemy przy ich pomocy ozdobić koszyczek wielkanocny czy choinkę, wykonując ciekawe aniołki. Można z niej również ulepić ulubionych bohaterów bajek, zwierzątka, a nawet ramki. Figurki z masy solnej można także pomalować, wykorzystując w tym celu brokat. Klej brokatowy to jednak tylko jedna z możliwości, gdyż warto sprawdzić również flamastry lub farby plakatowe. Figurki można też pomalować farbami akrylowymi, farbami akwarelowymi, a nawet lakierem do paznokci.

Takie masy plastyczne warto ozdabiać własnoręcznie lub też dekorować je już na etapie powstawania. W tym celu mogą przydać się przyprawy kuchenne. Takim naturalnym barwnikiem może być kurkuma czy cynamon. Do ciasta można dodać również barwniki spożywcze. Utwardzone kształty mogą ozdobić nasze domy lub posłużyć jako prezent dla bliskich osób.

Zobacz wpis: Jak zrobić kotka z masy solnej?

Jeden komentarz do “Przepis na masę solną - jak zrobić i jak wysuszyć masę solną?

  • 15 czerwca, 2023 o 09:41
    Bezpośredni odnośnik

    Świetny wpis! Mam nadzieję, że inni też go przeczytają i skorzystają z twoich mądrych wskazówek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 14 =