Jak obliczyć metr kwadratowy podłogi i ile paneli kupić?

Obliczenie powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu staje się niezwykle istotne w przypadku budowy nowego domu czy mieszkania lub też jego remontu. Kiedy wybierzemy już odpowiednie wzory, konieczne staje się obliczenie powierzchni podanej w metrach kwadratowych. Jest to istotne, by dowiedzieć się, ile paneli potrzebujemy. Takie wyliczenia pozwolą na montaż podłogi bez zbędnych kosztów czy konieczności dokupywania kolejnych paczek paneli.

Jak obliczyć metr kwadratowy podłogi?

Aby obliczyć powierzchnię pokoju czy innego pomieszczenia, należy dokonać kilku łatwych obliczeń. Jest to niezwykle istotne podczas remontu czy budowy domu. Zdecydowanie łatwiej jest, gdy musimy obliczyć metry kwadratowe kwadratu lub prostokąta. Takie pomieszczenia będą również najłatwiejsze podczas remontu. Obliczanie powierzchni pomieszczenia sprowadza się tutaj do prostego równania, którego uczyliśmy się na lekcjach matematyki już w szkole podstawowej. Jak wiadomo, metr kwadratowy to pole kwadratu o wymiarach 1 metr x 1 metr. Tak więc w naszym przypadku wystarczy zmierzyć długość i szerokość prostokątnego pomieszczenia i pomnożyć te dwie wartości przez siebie.

Nieco trudniej wygląda sytuacja, gdy czeka nas ułożenie podłogi w pomieszczeniach o różnych, nieregularnych kształtach. Chcąc obliczyć ilość materiałów, niezbędnych do położenia paneli, warto w takiej sytuacji podzielić podłogę na mniejsze fragmenty, uzyskując kilka kwadratów czy prostokątów. Teraz możemy obliczyć metraż podłogi wyliczając pola każdej figury i dodają je do siebie.

Oprócz kwadratu i prostokąta, może tutaj pojawić się również trójkąt. Jak w takiej sytuacji otrzymać powierzchnię podaną w metrach kwadratowych? Otóż pole trójkąta uzyskamy, mnożąc przez siebie wysokość figury i bok, na który ta wysokość opada. Taką wartość trzeba teraz podzielić przed dwa.

Przeczytaj artykuł: Jak obliczyć metry sześcienne?

Jak obliczyć metr kwadratowy podłogi?

Zakup paneli podłogowych - ile paneli kupić?

Budowa i remont często determinują konieczność wielu obliczeń. Taka sytuacja pojawia się, gdy chcemy obliczyć powierzchnię ścian (bez okien i drzwi) lub też obliczyć liczbę paneli, które powinniśmy kupić, by pokryć nimi podłogę. Kiedy wybierzesz już najlepszy dla siebie produkt, warto sprawdzić więc powierzchnię paneli. Ta wartość będzie dla nas niezwykle ważna, by prawidłowo obliczyć metry kwadratowe podłogi i to, ile paneli potrzeba, by ją przykryć. Taka wartość powinna być podana na opakowaniach.

Jeśli znamy już ilość metrów kwadratowych podłogi i powierzchnię paneli, należy zastosować odpowiedni wzór matematyczny. W tym celu powierzchnię podłogi należy podzielić przez powierzchnię panelu. Otrzymana liczba wskazuje ilość paczek, które należy zakupić.

Polecamy sprawdzić: Jak obliczyć metr bieżący mebli kuchennych?

podłoga metry kwadratowe

Listwy i inne elementy w pomieszczeniu

Jak widać, umiejętność obliczania metrów kwadratowych jest niezwykle istotna. Warto wiedzieć, że panele podłogowe sprzedawane są na pełne paczki, zawierające często 7 sztuk paneli. Zakup większej ilości bywa więc nieopłacalny, zaś zbyt mała liczba stwarza ryzyko, że w sklepie zabraknie produktu, gdy będziemy go potrzebować. Wyliczając odpowiednią liczbę, należy pamiętać o listwach, które umieszczane są na łączeniach ścian i podłóg. Coraz więcej osób decyduje się na panele podłogowe drewnopochodne oraz dekoracyjne listwy, sprawdzające się szczególnie w pomieszczeniach o charakterze reprezentacyjnym.

Jeden komentarz do “Jak obliczyć metr kwadratowy podłogi i ile paneli kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 2 =