Ile żyje motyl w Polsce, czyli ciekawostki o motylach

Na świecie występuje kilka tysięcy gatunków motyli. Motyle należą również do najpiękniejszych owadów występujących w Polsce. Większość motyli to tzw. motyle nocne, których nie można zobaczyć w świetle słońca, choć istnieją motyle dzienne. W zależności od gatunku, motyle emigrują lub zostają w Polsce na zimę, a dorosłe osobniki żywią się nie tylko nektarem. Co więcej, motyle postrzegają świat jako mozaikę różnych obrazów, a wszystko to za sprawą tego, że na ich głowie znajduje się para oczu, złożona z licznych mniejszych oczek. Sprawdź, jakie jeszcze ciekawostki o motylach udało nam się zebrać!

Ciekawostki o motylach - wstęp

Istnieje 150 000 gatunków motyli na świecie. W Polsce żyje 3156 gatunków motyli z 73 rodzin. Stanowią one drugą pod względem liczebności grupę owadów. Jednym z największych motyli w naszym kraju jest Apollo, żyjący wyłącznie w południowej części kraju. Spośród poszczególnych gatunków, które mamy w Polsce, większość osobników odżywia się nektarem kwiatowym. Motyle posiadają aparaty gębowe typu ssącego, przy pomocy których pobierają pokarm. Na ich głowie znajduje się również para czułków. Ciało motyli składa się z trzech segmentów. Na tułowiu znajdują się trzy pary odnóży. Wśród części ciała motyli zdecydowanie wyróżnia się jednak para skrzydeł. Słynie z nich np. motyl paź królowej. Cykl życia motyla rozpoczynają jaja motyli, z których wykluwa się larwa, czyli gąsienica, przekształcająca się w poczwarkę, z której powstaje dorosły motyl.

motyle nocne polski

Paź królowej czy rusałka pawik - najpopularniejsze gatunki motyli w Polsce

W Polsce wyróżniamy motyle żyjące w nocy (np. ćmy). Pozostałe gatunki to motyle dzienne. Wśród motyli dziennych wyróżnia się rusałka admirał, jako motyl wędrujący lub też rusałka żałobnik, który w Polsce występuje rzadko, a którego rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 9 cm. Niektóre gatunki motyli żyją w Polsce nieco częściej. Będzie to na pewno latolistek cytrynek czy motyl rusałka pawik. Motyle występują na ogół na kwiecistych łąkach, gdzie znajdują się różne gatunki roślin. Niektóre motyle odżywiają się jednak zupełnie inaczej. Przykładem będzie mieniak, który wybiera z pewnością nie wybierze nektaru. W przypadku motyli tego gatunku pożywieniem staje się bowiem padlina. I to właśnie gatunek ma największy wpływ na to, co jedzą motyle.

Inny artykuł o motylach: Domowa hodowla motyli czyli jak hodować motyle w domu?

motyle w Polsce

Ile żyje motyl w Polsce?

Długość życia motyli zależy od gatunku. Niektóre motyle żyją zaledwie jeden dzień (jętki jednodniówki). Na ogół jednak długość życia wynosi nawet 10 miesięcy. Ogólnie można powiedzieć, że motyle żyją od kilku godzin do kilku miesięcy. W tym czasie motyl rośnie i osiąga swoją ostateczną postać, czyli limago. I to właśnie ochrona motyli i środowiska ich życia staje się niezwykle istotna w kontekście informacji o tym, jak długo żyje motyl. Co ważne, motyle większe żyją dłużej, niż jeden sezon, a w okresie zimowych mrozów i opadów śniegu, czego w Polsce z pewnością nie brakuje, zapadają w stan, podobny do hibernacji, który określa się jako diapauza. Z kolei motyle, które migrują na zimę, wbrew pozorom nie wracają już do kraju. Do Polski wraca bowiem ich kolejne pokolenie.

Kolejny artykuł w tej tematyce: Czarny motyl - znaczenie czarnego motyla w kulturze i tatuażu

10 komentarzy do “Ile żyje motyl w Polsce, czyli ciekawostki o motylach

 • 17 lipca, 2023 o 04:28
  Bezpośredni odnośnik

  Wyobraźcie sobie, jakie to musi być uczucie być motylem i latać wśród kwiatów. To jest wolność, której wiele osób pragnie!

  Odpowiedz
 • 31 lipca, 2023 o 18:53
  Bezpośredni odnośnik

  Nie wiedziałem, że motyle żyją tak krótko! To sprawia, że ich delikatność i piękno stają się jeszcze bardziej cenne.

  Odpowiedz
 • 31 lipca, 2023 o 23:42
  Bezpośredni odnośnik

  Kiedy widzę motyle, czuję się jak dziecko, które ogląda balet. One są pełne elegancji i lekkości, które przenoszą nas w inną rzeczywistość.

  Odpowiedz
 • 4 sierpnia, 2023 o 09:15
  Bezpośredni odnośnik

  Mam nadzieję, że w swoim krótkim życiu motyle zdążają cieszyć się każdym dniem i odkrywać wszystkie piękne kwiaty, które ich otaczają.

  Odpowiedz
 • 14 sierpnia, 2023 o 23:40
  Bezpośredni odnośnik

  Motyle są jak tajemnicze wróżki, które przylatują, aby nam przypomnieć, że życie jest pełne transformacji i metamorfoz.

  Odpowiedz
 • 28 sierpnia, 2023 o 09:50
  Bezpośredni odnośnik

  Ciekawe, jakie sekrety motyle niosą na swoich delikatnych skrzydełkach. Może są one posłańcami radości i nadziei dla naszego świata?

  Odpowiedz
 • 2 września, 2023 o 00:57
  Bezpośredni odnośnik

  Motyle są jak efemeryczne dzieła sztuki natury, które znikają po krótkim czasie. Fascynujące, jak mogą nas zainspirować do docenienia ulotności życia.

  Odpowiedz
 • 18 września, 2023 o 17:57
  Bezpośredni odnośnik

  Patrząc na te kolorowe motyle, można poczuć się jak w bajce! One dodają magii naszemu otoczeniu i przypominają, że świat jest pełen piękna.

  Odpowiedz
 • 19 września, 2023 o 00:39
  Bezpośredni odnośnik

  Motyle są jak małe kawałki nieba, które przybywają do nas na ziemię, aby nas oczarować swoim tańcem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 7 =