Domowa hodowla motyli czyli jak hodować motyle w domu?

Hodowla motyli dziennych w warunkach domowych nie jest łatwym zadaniem. Nie są one bowiem przystosowane do życia poza naturalnym środowiskiem. Pomimo tego, że nie będzie to łatwe, gąsienica może zamienić się w dorosłego motyla, który stanie się prawdziwą ozdobą i którego będziemy obserwować z zachwytem.

Jak hodować motyle w domu - cykl rozwojowy motyla

Gatunek motyla, podobnie jak inne gatunki owadów, ma skomplikowany cykl życiowy. Rozpoczyna go jajeczko, z którego następnie wykluwa się larwa, nazywana także gąsienicą. Ta z kolei wraz z biegiem czasu zaczyna przepoczwarczać się w poczwarkę. Poczwarki motyli z kolei to przedostatni etap, którego ostatecznym rezultatem będzie motyl danego gatunku. Ten proces przechodzą motyle w naturze i podobnego czasu motyle potrzebują, by przepoczwarczyć się w hodowli domowej. W ten sposób z gąsienicy przyniesionej do domu powstaje przedstawiciel pięknych owadów.

Gąsienice motyla potrzebują jednak odpowiednich warunków, zbliżonych do naturalnych, które trzeba zapewnić im, by przeszły kolejne stadia rozwojowe, tworzące pełny cykl. Znajomość różnych stadiów rozwojowych jest szczególnie istotna w przypadku motyli hodowlanych. Niektóre gąsienice przemieniają się w glebie, inne na roślinach. Warto też wiedzieć, które kupić larwy czy jajeczka, by zapewnić odpowiednie warunki oraz odpowiednie miejsce do rozwoju wybranych okazów.

Przeczytaj również: Co jedzą motyle i czym je karmić? Poznaj zwyczaje żywieniowe kolorowych motyli

hodowla motyli w domu

Hodowla motyli w domu - akwarium czy terrarium

W przypadku hodowli motyli krajowych, mają one zapewnione dobre warunki dzięki pokojowej temperaturze, panującej w pomieszczeniach. W przypadku hodowli motyli tropikalnych trzeba będzie terrarium dogrzewać, by złożone jaja mogły się wykluć, a motyle rozwinąć się w sztucznych warunkach.

Warunki w terrarium powinny być dostosowane do potrzeb owadów, by motyle mogły rozwijać się i pobierać pokarm. Przede wszystkim warto dowiedzieć się czym żywić motyle. Konieczne będzie umieszczenie w terrarium roślin żywicielskich oraz wybór odpowiedniego miejsca. Doniczki z roślinami pokarmowymi nie muszą być duże. Ważne by rośliny miały liście lub gałązki. W terrarium powinna się również znaleźć kora, którą bez problemu znajdziesz w marketach ogrodniczych. Aby rozpocząć hodowlę, przyda się również lampa z termostatem, a w terrarium możemy trzymać również termometr oraz zraszacz, zapewniający odpowiednią wilgotność.

Ważne jest również to, że akwaria nadają się do obserwacji i opieki nad jajami motylki. W dalszym etapie życia trzeba zapewnić motylom odpowiednie warunki w terrarium, w którym mogą swobodnie latać i żerować.

Podobny artykuł: Ile żyje motyl w Polsce, czyli ciekawostki o motylach

hodowla motyli

Czym karmić motyle w domu?

W życiu motyla najważniejszy jest nektar z kwiatów i sok z owoców i o tego rodzaju posiłki należy zadbać, jeśli chcemy motyle hodować w domu. Warto tutaj wybrać gatunki roślin nektarodajnych. W terrarium warto umieścić również pojemnik z wodą. Do takiego pojemnika, pełniącego funkcję poidełka, należy dodać też cukier lub dużą łyżkę miodu. Gąsienice motyli należy natomiast karmić takimi roślinami, na jakiej roślinie się je znalazło, poszukując okazów do swojej hodowli.

Kolejny artykuł w tej tematyce: Czarny motyl - znaczenie czarnego motyla w kulturze i tatuażu

Jeden komentarz do “Domowa hodowla motyli czyli jak hodować motyle w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + 12 =