Oświetlenie tarasu – jakie rozwiązania wybrać?

Wygodna strefa relaksu na tarasie nie może się obyć bez zestawu mebli, dopasowanych do potrzeb domowników, dodatków, które budują jej klimat, a także praktycznego oświetlenia. To właśnie lampy w dużej mierze wpływają na funkcjonalność przestrzeni oraz jej odbiór estetyczny. Jakie oprawy oświetleniowe warto zastosować na tarasach? Czym powinny się one wyróżniać i jak je rozmieścić? O tym przeczytacie poniżej.

Lampy na tarasie – oświetlenie praktyczne, oświetlenie dekoracyjne

Przestrzeń do wypoczynku w ogrodzie często organizuje się na wygodnym, przydomowym tarasie. Jest to miejsce ściśle powiązane z budynkiem, niejednokrotnie zadaszone i częściowo obudowane, co zapewnia przytulną strefę do relaksu, chroniącą przed deszczem czy wiatrem, z dala od ciekawskich sąsiadów.

Aby taras był w pełni funkcjonalny, w takim miejscu potrzeba jednak nie tylko wygodnych mebli, ale także odpowiednio zaprojektowanego systemu oświetleniowego. Z jednego strony lampy zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas przemieszczania się lub przebywania na tarasie o każdej porze dnia lub nocy. Ponadto strategicznie rozmieszczone lampy wpisują się w całą aranżację w konkretnym stylu, podkreślając atuty architektury czy wydobywając uroki ogrodu.

Gdzie trzeba umieścić lampy na tarasie?

Liczba lamp, które muszą trafić na taras, w dużej mierze zależy od jego wielkości i przeznaczenia. Zazwyczaj system składa się jednak z kilku produktów oświetleniowych, jak choćby te oferowane przez LightPlus.

W jakich obszarach powinny się one znaleźć? Przede wszystkim trzeba doświetlić miejsce do wypoczynku, czyli przestrzeń wokół mebli rekreacyjnych, a także ścieżki dojścia do nich. Lampy umieszcza się także nad drzwiami wejściowymi do domu i przy schodkach, by zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Oświetlenie dekoracyjne trafia natomiast na elewację budynku (rozwiązania liniowe czy punktowe). Podkreślają najważniejsze detale, wydobywają ich walory estetyczne, tworząc efektowną powierzchnię i wpisując się w konkretne założenia stylistyczne.

Jakie oprawy na taras wybrać?

Lampy na tarasy muszą wyróżniać się szeregiem cech. Przede wszystkim trzeba stawiać wyłącznie na rozwiązania przeznaczone do użytku na zewnątrz o wysokim współczynniku ochrony IP. To gwarancja, że do wnętrza nie dostanie się wilgoć ani woda w czasie deszczu lub opadów śniegu. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia lampy. Dla własnego komfortu warto też wybierać modele z trwałych materiałów, najlepiej tworzyw sztucznych, szkła lub aluminium, które przez długi czas zachowają piękny wygląd – bez względu na warunki atmosferyczne.

Na jakie oprawy się zdecydować? Głównym typem produktów pozostają od lat modele ścienne – kinkiety, oczka wpustowe czy lampy natynkowe. Na zadaszonych tarasach, w strefie relaksu, świetnie sprawdzają się także rozwiązania wiszące lub sufitowe. Niekiedy umieszcza się tam także dekoracyjne produkty stojące.

Dodatkowo na mocno nasłonecznionych tarasach da się zastosować praktyczne lampy solarne – modele stojące czy najazdowe i na słupku, montowane wokół podestu. Nie tylko zapewniają oświetlenie i dekorują przestrzeń, ale też pomagają obniżyć wysokość rachunków.

Praktyczne i modne oświetlenie tarasu – podsumowanie

Idealne oświetlenie tarasu powinno się składać z kilku punktów świetlnych, gwarantujących wygodne i bezpieczne przemieszczanie się oraz korzystanie z przestrzeni rekreacyjnej. Warto do tego celu stosować dedykowane lampy zewnętrzne o odpowiednich parametrach technicznych. Dzięki temu tworzy się przytulną atmosferę, gwarantuje się wygodę dla wszystkich użytkowników na długie lata.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − sześć =