Meble balkonowe – jak przygotować je do zimy?

Sezon rekreacyjny na świeżym powietrzu, również na balkonie w bloku, powoli dobiega końca. Zanim zaskoczą nas przymrozki i śniegi, warto odpowiednio przygotować przestrzeń do niesprzyjających warunków atmosferycznych. Szczególnej uwagi wymagają zwłaszcza meble balkonowe.

Jak odpowiednio o nie zadbać? Jakich zabiegów potrzebuje wyposażenie balkonowe, by spokojnie dotrwać do kolejnego sezonu? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Meble balkonowe – tradycyjne, składane, wielofunkcyjne

Wyposażenie balkonu to najczęściej produkty rekreacyjne, które umożliwiają przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, rozkoszowanie się pięknymi widokami czy pogawędki z rodziną lub znajomymi. Do tego celu idealnie sprawdzają się krzesła, leżaki i pufy oraz praktyczne stoliki kawowe.

Ich wielkość i kształt zależą w dużej mierze od powierzchni balkonu, a także stylu, w jakim został on urządzony. Ze względu na niewielki metraż chętnie stosuje się rozwiązania wielofunkcyjne – stoliki ze schowkami, pufy, które potrafią pełnić rolę siedziska lub stolika. Inną opcją są produkty składane, dzięki którym da się sprawnie przearanżować przestrzeń w zależności od bieżących potrzeb.

Różne materiały na meble, różna pielęgnacja

Meble balkonowe produkuje się z różnych materiałów. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • drewno,
  • metal,
  • rattan,
  • polipropylen,
  • technorattan.

Odmienne materiały odznaczają się innymi właściwościami, a także wymagają odpowiedniego, dedykowanej pielęgnacji. Produkty metalowe trzeba oczyszczać szmatką lub wilgotną ściereczką. Co jakiś czas niektóre rodzaje mogą wymagać lakierowania, by zabezpieczyć powierzchnię przed niszczycielskim działaniem korozji.

Jeszcze bardziej rozbudowanych zabiegów potrzebują meble drewniane i rattanowe, by na długo zachowały piękny wygląd. Należy oczyszczać je na sucho lub miękką szmatką tylko delikatnie zwilżoną w wodzie z detergentem lub w przypadku rattanu – w wodzie z cytryną. Trzeba dbać o to, by wilgoć nie wniknęła głęboko w strukturę materiału, bo może to doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Na początku i na końcu sezonu balkonowego warto pokryć krzesła, leżaki i stoliki impregnatem, rekomendowanym przez producenta. Do wyboru są preparaty na bazie wosków, olejów czy lakierów.

A jak wygląda pielęgnacja mebli polipropylenowych czy technorattanowych? To trwałe materiały o wysokiej odporności na warunki pogodowe. Dlatego wystarczy oczyścić je wodą z detergentem i zostawić do wyschnięcia. Nie potrzebują również dodatkowych zabiegów konserwatorskich. Spory wybór takich produktów oferuje choćby Bazkar.

Jak przezimować meble balkonowe?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Jak zatem zadbać o meble balkonowe, by bez trudu przetrwały do wiosny? Produkty z technorattanu i polipropylenu wystarczy okryć folią lub pokrowcami, by niepotrzebnie się nie zabrudziły – im nie zaszkodzi wilgoć, opady ani zmiany temperatury. W mieszkaniu należy natomiast przezimować poduszki ozdobne i poduchy na siedziska.

Konstrukcje drewniane i rattanowe zdecydowanie lepiej przechowywać w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu o stałej temperaturze – w garażu, komórce etc. Dzięki temu nie ulegną zniszczeniu i posłużą nam przez naprawdę długie lata.

Jak zadbać o meble balkonowe przed zimą?

Wysokiej jakości meble balkonowe to gwarancja wygodnego wypoczynku poza czterema ścianami mieszkania. Warto jednak dobrze o nie dbać, by na długo zachowały optymalne parametry techniczne oraz naprawdę piękny wygląd, wpisujący się w modną aranżację. To sposób na stylowy balkon i funkcjonalną przestrzeń do relaksu dla całej rodziny i przyjaciół.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =