Klapa rewizyjna sposobem na otwory rewizyjne w płytach gipsowo kartonowych?

Zabudowa gipsowo-kartonowa jest popularna w budownictwie mieszkaniowym, biurowym oraz komercyjnym, ze względu na swoją wytrzymałość, estetykę oraz możliwość łatwej modyfikacji i adaptacji. Jest również stosowana do tworzenia podziałów wewnętrznych, jak również do konstrukcji sufitów podwieszanych i ozdobnych detali architektonicznych.

Proces budowy polega na montażu metalowej  konstrukcji nośnej, na której następnie przytwierdza się płyty gipsowo-kartonowe. Po zakończeniu montażu miejsca łączeń oraz śruby są zwykle zalewane specjalnym gipsem, a następnie szlifowane, aby stworzyć jednolitą powierzchnię. Po zakończeniu procesu szlifowania, powierzchnia jest gotowa do malowania lub tapetowania.

Tak w skrócie można przedstawić technologię zabudowy GK. Co jednak jeśli przyjdzie nam wykonać otwory rewizyjne w miejscach gdzie potrzebny jest szybki i łatwy dostęp np. do zaworu podczas awarii? Czym i jak zamknąć taki otwór, zachowując jednocześnie sprawny dostęp i estetyczne wykończenie?

Z pomocą przychodzi Awenta ze swoimi klapami rewizyjnymi z serii KRAL.

Klapa rewizyjna KRAL zapewnia łatwy dostęp do ściennych i sufitowych otworów rewizyjnych oraz wnęk  w których znajdują się gazomierze, wodomierze, liczniki elektryczne, hydranty.

Czym są klapy rewizyjne?  

Są to drzwiczki rewizyjne  wykonane z profili aluminiowych wypełnionych płytą kartonowo gipsową wodoodporną o grubości 12,5mm . W klapach zastosowano zamki sprężynowo zatrzaskowe , dzięki czemu uzyskujemy powierzchnię pozbawioną rączek i uchwytów. Otwarcie klapy następuje po dociśnięciu okolic dłuższej krawędzi części otwieranej.

Klapy rewizyjne mogą być również montowane na suficie umożliwiając dostęp do elementów rekuperacji, czy zamiast klasycznych wyłazów strychowy ze schodami.

W ofercie marki Awenta  spotkamy również klapy rewizyjne z podwójną płyta GK (25mm). Mają one przeznaczenie do montażu na suficie. Ten typ klapy rewizyjnej wyposażony jest dodatkowo w linkę zabezpieczającą przed nadmiernym otwarciem klapy.

Podstawowe cechy klap rewizyjnych KRAL:

 • Duży wybór rozmiarów
 • Zastosowana wodoodporna płyta gipsowo kartonowa
 • Stabilne i precyzyjne wykonanie ramy aluminiowej
 • Zamki z zatrzaskiem - otwarcie drzwiczek działa po ich dociśnięciu
 • Atest higieniczny
 • Produkt polski

Jak zamontować rewizje w płycie kartonowo gipsowej?

Sposób montażu klapy rewizyjnej w zabudowie gipsowo kartonowej jest czynnością  o niskim stopniu skomplikowania. Nie wymaga  zaawansowanej wiedzy czy doświadczenia w tematyce zabudów gipsowo kartonowych. Sprawny montaż można przeprowadzić w kilku krokach.

 

Rewizja i montaż klapy rewizyjnej KRAL

 1. Pierwszym krokiem jest określenie rozmiaru otworu rewizyjnego jaki jest nam potrzebny, czyli będzie na tyle duży żeby mieć wygodny dostęp, a jednocześnie nie przesadzając z jego przewymiarowaniem. Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie i kierunek otwierania klapy.
 2. Dobieramy rozmiar otworu pod dostępne rozmiary drzwiczek rewizyjnych, lista dostępna tutaj
 3. Wycinamy otwór w płycie kartonowo gipsowej jedocześnie uwzględniając wielkości montowanej klapy + 5mm
 4. Umieszczamy klapę w otworze, a następnie ją poziomujemy. Ramkę klapy montujemy od strony wewnętrznej płyty GK, wsuwając ją pod kątem do wnętrza otworu rewizyjnego.
 5. Teraz możemy przymocować ramkę klapy rewizyjnej przy pomocy wkrętów. Ilość użytych wkrętów powinna być dostosowana do wielkości klapy.
 6. Na tym etapie, jeśli wewnątrz rewizji wystają wkręty, warto je  zabezpieczyć przed przypadkowym skaleczeniem użytkownika.
 7. Wykończenie -uzupełniamy ubytki na łączeniu klapy z płytą gipsową oraz wyrównujemy powierzchnię w okolicach wkrętów przy pomocy szpachli budowlanej. Na tym etapie warto przykleić taśmę  spoinową w celu uniknięcia pęknięć pomiędzy aluminiową ramą a płytą GK.
 8. Po wyschnięciu masy szpachlowej, powierzchnię można zagruntować i pokryć farbą lub tapetą.

Potrzebne narzędzia: poziomica, wkrętarka, nóż do płyt gk, miara, ołówek,

Montaż klapy rewizyjnej w suficie GK

Czynności montażu wyglądają bardzo podobnie,  jednak w tym przypadku warto uwzględnić szczelność paraizolacji oraz w celu uniknięcia powstawania mostka termicznego - uzupełnić otwór ociepleniem np. w postaci wełny.

 

Asortyment marki Awenta dostępny w sklepie tradelectra.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − dziesięć =