Jak zrobić skarpety na drutach?

Pierwsze skarpetki na drutach

Gdy nauczysz się robić na drutach, żadna robótka nie będzie ci straszna. W Internecie znaleźć można dużo bezpłatnych wzorów, z których warto skorzystać, przystępując do dziergania skarpetek. Warto tutaj skorzystać z typowej włóczki skarpetkowej, dostosowując grubość włóczki do swoich potrzeb lub preferencji osoby, która będzie obdarowana. Jeśli chcesz wykonać skarpetki na drutach możesz skorzystać z tutoriali na popularnych portalach z filmami lub też podążać zgodnie z naszymi wskazówkami. Jeśli wykonasz jedną skarpetkę, zrobienie drugiej nie powinno stanowić większego problemu. Jak wiadomo - praktyka czyni mistrza, a wraz z nabywaniem kolejnych zdolności będziesz mogła skorzystać z innych włóczek skarpetkowych, a nawet z różnych wzorów na druty. Jak robić skarpetki na drutach? Przeczytaj nasz poradnik i możesz przystąpić do robienia skarpet!

Przeczytaj również: Jak zrobić szalik na drutach?

skarpety robione na drutach

Jak zrobić skarpetki na drutach krok po kroku?

Skarpetki można dziergać na trzy sposoby: od góry w kierunku pięt, od palców i od pięty. Jeśli chcesz zrobić skarpetki, sięgnij po włóczki skarpetkowe oraz druty skarpetkowe, które są z obu stron ostre. Należy przerobić tyle oczek, by trafić w swój rozmiar. W przypadku średniej stopy liczba oczek może wynosić 52 oczek i tyle należy nabrać. Takie skarpetki można zrobić na 5 drutach.

Nabierz na druty oczka i zacznij przerabiać je w jeden rząd po lewej stronie. Teraz przerób ścigaczem 1 oczko prawe i 1 lewe tak, by na jednym drucie pozostało 13 oczek. Zrób jeszcze 10 okrążeń, przerabiając oczka prawe i lewe. Następnie przerób na prawo jeszcze 10 cm.

Przejdź do wykonania pięty. W tym celu podziel na pół oczka i przerób połowę oczek na prawo. Będzie to 26 oczek. Pozostałą ilość oczek zsuń na drugi drut. Po obróceniu robótki, przerób 26 oczek razem na lewo. Pamiętaj, że pierwsze oczko pozostaje bez przerobienia. W kolejnym rzędzie przerób oczka razem na prawo. 2 i 3 rząd powtórz 7 razy. W ten sposób powstanie 7 rzędów. Przerób 17 oczek na prawo i 2 razem na prawo. Teraz musisz przekręcić robótkę i przerobić 8 oczek na lewo i kolejne 2 oczka razem na lewo. W ostatnim okrążeniu na pięcie jeszcze raz odwróć robótkę i powtórz czynność, aż przerobisz wszystkie oczka.

Nabierz z brzegu klapki kolejne 16 oczek. Korzystając z nitki poprzecznej wykonaj nowe oczko przekręcone. Teraz wykorzystaj nowy drut, by przerobić na nim oczka, które znajdują się z przodu skarpetki. Na druty rozdziel znów oczka, by znalazło się po 13 oczek na drucie. Nowym drutem wykonaj kolejne oczko z nitki poprzecznej, z drugiego brzegu nabierz 16 oczek pięty i na prawo przerób 5 oczek.

skarpety na drutach

Z pierwszego drutu oczka przerabiaj na prawo. Dwa ostatnie przerób razem tak, by były pochylone w prawo. Z ostatniego drutu przerób natomiast razem, by pochyliły się w lewo, pozostałe przerób w prawo. W drugim okrążeniu znów przerabiaj same oczka prawe. Powtarzaj czynność, aż na każdym drucie będzie 13 oczek. Prawymi oczkami przerabiaj aż do małego palca, po czym zacznij je zamykać.

Aby zamykać oczka, przerabiaj 1 drut na prawo. Gdy zostaną 3 oczka, przerób je razem pochylone, ostatnie zaś w prawo. Drugi drut wykonaj odwrotnie, a dwa pozostałe adekwatnie do wcześniej omówionych drutów. Zszyj końcówki i utnij nitkę. Twoja pierwsza w życiu skarpetka z wełny jest gotowa. Jeśli masz ochotę, od razu przerób 2 skarpetki.

Polecamy przeczytać: Jak zrobić abażur z firanki, papieru i sznurka?

Jeden komentarz do “Jak zrobić skarpety na drutach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 17 =