Jak sprawdzić porowatość włosów i dlaczego warto to zrobić?

Charakterystyka poszczególnych rodzajów włosów przyda się, by odpowiednio dbać o włosy i pielęgnować je z użyciem właściwych kosmetyków. Wystarczy zrobić krótki test, by sprawdzić porowatość swoich włosów. Dowiedz się więc, jak określić porowatość włosów i dobierz z nami odpowiednią pielęgnację.

Czym jest porowatość włosów? Krótka charakterystyka

Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości. Porowatość włosów to termin, który określa naturalne rozchylenie łusek włosa. W przypadku każdego odchylenia, włosy będą posiadały inne cechy. W przypadku włosów wysokoporowatych będzie to szybkie schnięcie. Jednak takie włosy mogą chłonąć zbyt dużo wilgoci, choć nie potrafią utrzymać jej w sobie. Porowatość włosów wpływa w tym przypadku na ich zdolność do łamania się i plątania. Włosy takie trudno rozczesać. Przy okazji wyglądają one również na zniszczone.

Najczęściej występujący typ włosów to włosy średnioporowate. Mają one cechy zarówno włosów wysokoporowatych, jak i tych, których porowatość jest znacznie mniejsza. Włosy takie bywają osłabione i nieco brakuje im nawilżenia. Mają one tendencję do puszenia się, matowego wyglądu i rozdwojonych końcówek. Taki rodzaj włosów charakteryzuje często włosy farbowane.

Włosy porowate w tej kategorii będą charakteryzowały się bardzo niskim wchłanianiem. Łuski bardzo przylegają tutaj do łodygi, a więc woda i kosmetyki będą do nich przylegać, spływać, ale nie wchłaniać się. Takie włosy bardzo długo schną. Wyglądają one na zdrowe, ale nie są podatne na układnie i stylizację (np. bardzo trudno je kręcić).

pielęgnacja włosów

Jak sprawdzić porowatość włosów? czyli test na porowatość włosów

Test porowatości to jeden ze skutecznych sposobów, by określić, jakie masz włosy. Może w tym pomóc konsultacja z trychologiem, choć bardzo często wystarczy zastosowanie jednego z polecanych sposobów, by dowiedzieć się, jaki typ włosów posiadamy.

Sposób 1

Bardzo często wystarczy się tylko przyjrzeć temu, jak zachowują się zazwyczaj włosy, by dowiedzieć się, jaki typ porowatości dotyczy naszej fryzury. Najprostsze do rozpoznania są włosy wysokoporowate. Wystarczy bowiem przeciągnąć palcami po włosach. Jeśli poczujesz, że są one nierówne, możesz być pewna, że to wysoka porowatość. Test ten nieco gorzej sprawdza się w przypadku włosów o niskiej porowatości i na włosach średnioporowatych.

Sposób 2

Aby sprawdzić rodzaj porowatości włosów, można również spryskać je wodą, obserwując proces jej wchłaniania. Aby określić swoją porowatość, warto spryskać jedno pasmo włosów. Taki test porowatości pozwoli na określenie poszczególnych rodzajów włosów. Jeśli masz włosy niskoporowate, woda będzie po nich spływać. Z kolej wysoka porowatość naszych włosów sprawi, że woda zostanie wchłonięta. Na włosach średnioporowatych woda najpierw zacznie się osadzać, by następnie zostać wchłoniętą.

Sposób 3

Łatwy, a zarazem dający największą pewność to test szklanki wody. Jak go przeprowadzić by poznać porowatość swoich włosów? Otóż do szklanki z letnią wodą należy włożyć włosa, a następnie odczekać kilka minut. Po upływie tego czasu można zaobserwować, co stało się z włosem. W przypadku włosów niskoporowatych, włos pozostanie na powierzchni wody. Włos o średniej porowatości znajdzie się w połowie wysokości szklanki z kolei jeśli masz włosy wysokoporowate, zanurzony włos znajdziesz na dole szklanki, gdyż będzie on miał tendencję do wchłaniania wilgoci. Jak widać, taki test porowatości pozwoli poznać zdolność włosów do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci.

porowatość włosów test

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Bardzo ważne jest, by rozpoznać porowatość włosów i stosować ich świadomą pielęgnację. Odpowiednie kosmetyki potrafią zdziałać prawdziwe cuda, rozwiązując wiele problemów z włosami. Dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych nie zawsze jest łatwy. W przypadku włosów o niskiej porowatości, sprawdzają się doskonale odżywki i maski, nakładane po umyciu. Ważne będą tutaj kosmetyki, które nie obciążają włosów.

W pielęgnacji włosów niskoporowatych sprawdza się również olej kokosowy. Jeśli zastosujemy go natomiast na włosach wysokoporowatych, spowoduje z pewnością nieestetyczny efekt puszenia.

porowatość włosów

Włosy średnioporowate i ich pielęgnacja

W pielęgnacji włosów średnioporowatych sprawdzają się również oleje. Najlepsze kosmetyki w tej grupie to m.in. olej argonowy czy awokado, a nawet zwykła oliwa z oliwek. Fryzjerzy podpowiadają również, by w codziennej pielęgnacji stosować naturalne szampony i delikatne odżywki. W tym przypadku warto sięgać po lekkie produkty, które nie będą pokrywać włosów tłustą powłoką.

Włosy średnioporowate mogą charakteryzować się tendencją do oklapnięcia. Jeśli problem ten dotyczy twojej fryzury, warto sięgnąć po kosmetyki w sprayu, które nie będą stanowić dla włosów dodatkowego obciążenia. Dobrym wyborem dla osób w tej kategorii będą emolientowe odżywki i spraye ułatwiające rozczesywanie splątanych kosmyków.

Na co dzień należy również zwracać uwagę na to, by włosy nie były związywane zbyt mocno, gdyż może to uszkadzać łuski, powodując pogorszenie się stanu włosów, a - co za tym idzie - również ich wyglądu. Latem włosy średnioporowate warto chronić przed promieniowaniem słonecznym przy użyciu kapelusza.

włosy porowate

Kosmetyki do pielęgnacji włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate nie lubią suszenia suszarką, chloru w wodzie, a także kosmetyków z proteinami i detergentami. Trzeba również zrezygnować z szorstkich ręczników. W przypadku tego rodzaju włosów znacznie lepiej sprawdzą się naturalne kosmetyki. Nic dziwnego, bo włosy wysokoporowate wymagają szczególnej pielęgnacji. Włosy takie można bowiem bardzo łatwo zniszczyć i przesuszyć. To właśnie tutaj warto wykorzystać oleje, które doskonale sprawdzają się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

Najlepiej sprawdzą się tutaj olej słonecznikowy, a także olej ze słodkich migdałów, olej konopny czy olej z czarnuszki. Ciekawym pomysłem, który doskonale sprawdzi się w przypadku takich włosów, będzie również olej z pestek moreli oraz olej z pestek winogron . Włosy należy olejować jeden, a nawet dwa razy w tygodniu, by osiągnąć pożądane rezultaty.

9 komentarzy do “Jak sprawdzić porowatość włosów i dlaczego warto to zrobić?

 • 15 czerwca, 2023 o 09:27
  Bezpośredni odnośnik

  Świetnie poruszyłeś/aś ważne zagadnienie. Jestem pewien/a, że wpis ten zainspiruje wielu ludzi do działania.

  Odpowiedz
 • 30 lipca, 2023 o 18:52
  Bezpośredni odnośnik

  Wow, ten artykuł jest naprawdę pomocny! Teraz wiem, jak sprawdzić porowatość moich włosów i dostosować odpowiednią pielęgnację. Dzięki za te wskazówki!

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia, 2023 o 09:16
  Bezpośredni odnośnik

  Odkryłem ten artykuł w odpowiednim momencie! Zawsze miałem problemy z utrzymaniem wilgoci w moich włosach, ale teraz, dzięki wskazówkom dotyczącym porowatości, mam nadzieję znaleźć rozwiązanie.

  Odpowiedz
 • 19 sierpnia, 2023 o 23:37
  Bezpośredni odnośnik

  Przeczytałem wiele artykułów na temat porowatości włosów, ale ten jest zdecydowanie najlepszy! Dzięki za wyjaśnienie, jak skutecznie sprawdzić porowatość i jakie są jej konsekwencje dla pielęgnacji.

  Odpowiedz
 • 7 września, 2023 o 14:37
  Bezpośredni odnośnik

  Cieszę się, że natrafiłem na ten artykuł. Teraz mam pewność, że korzystając z odpowiednich produktów i technik, będę mógł zadbać o zdrowe i piękne włosy, niezależnie od mojej porowatości.

  Odpowiedz
 • 11 września, 2023 o 12:37
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, że porowatość włosów ma wpływ na chłonięcie składników odżywczych. Teraz zrozumiałem, dlaczego niektóre produkty nie działały tak dobrze na moje włosy. Czas na zmiany!

  Odpowiedz
 • 12 września, 2023 o 01:57
  Bezpośredni odnośnik

  Ten artykuł jest skarbem dla wszystkich miłośników pięknych włosów! Praktyczne porady dotyczące sprawdzania porowatości na pewno pomogą mi lepiej zadbać o moje loki.

  Odpowiedz
 • 12 września, 2023 o 15:17
  Bezpośredni odnośnik

  To niesamowite, jak wiele można dowiedzieć się o swoich włosach, wykonując kilka prostych testów. Już nie mogę się doczekać, aby sprawdzić porowatość moich włosów i zastosować odpowiednie produkty.

  Odpowiedz
 • 6 października, 2023 o 19:17
  Bezpośredni odnośnik

  Uwielbiam takie praktyczne artykuły! Teraz, dzięki tym prostym testom, będę w stanie dokładniej ocenić porowatość moich włosów i zadbać o nie odpowiednio.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 18 =