Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

Podczas przygotowywania posiłków w piekarniku gromadzi się tłuszcz i zabrudzenia, które z biegiem czasu bardzo ciężko wyczyścić. Niestety jest to konieczne, gdyż lepka warstwa wygląda wyjątkowo nieestetycznie, ale również rujnuje smak potraw, wyglądając coraz gorzej po każdym użyciu. Jak pozbyć się z piekarnika resztek żywności i brudu? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów.

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu i dlaczego warto?

Przypalone resztki jedzenia i tłuszcz osiadają na ściankach piekarnika podczas każdego przygotowywania posiłku. Wszelkie zabrudzenia, zgromadzone we wnętrzu urządzenia, wpływają na smak potraw, znacząco go pogarszając. Co więcej, przy każdym jego użyciu resztki zaczynają topić się, wydzielając niemiły zapach.

Jeśli trudne do usunięcia zanieczyszczenia dostaną się do elementów grzewczych, mogą spowodować nawet awarię piekarnika, skutkującą koniecznością zakupu nowego urządzenia. Dlatego też ważne jest, by szybko wyczyścić piekarnik, zanim nieczystości zaczną nieprzyjemnie pachnieć i niszczyć jego wnętrze. Pamiętaj jednak, że wszelkie czynności higieniczne należy przeprowadzać, gdy piekarnik ostygnie. W przeciwnym wypadku wysoka temperatura we wnętrzu urządzenia skończy się oparzeniem.

brudny piekarnik

Czym wyczyścić przypalony piekarnik? Domowe metody walki z brudem

Aby skutecznie wyczyścić piekarnik, nie trzeba sięgać po środki chemiczne, choć i te dostępne są w większości sklepów. Na co dzień wystarczy przetrzeć wnętrze piekarnika przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką, zamoczoną w ciepłej wodzie. Dzięki temu powierzchnia piekarnika zatrzyma na dłużej swoją czystość, a my będziemy mogli cieszyć się smakiem przygotowywanych dań oraz ich aromatem.

Dużym ułatwieniem może być również stosowanie naczynia żaroodpornego, które ogranicza w znaczącym stopniu rozpryskiwanie się potraw po wnętrzu piekarnika. Jeśli nie jest to możliwe, warto sięgnąć po domowe sposoby, by wyczyścić piekarnik bez szorowania, które może uszkodzić jego powierzchnię.

czym umyć piekarnik

Jak wyczyścić piekarnik sodą?

Roztwór sody oczyszczonej to jeden ze skutecznych sposobów na to, by wyczyścić  zabrudzone miejsca. To doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy piekarnik jest brudny w mniejszym lub średnim stopniu. W przypadku nieco większych zabrudzeń, warto posypać brudny piekarnik dużą ilością proszku. Zabrudzony piekarnik należy teraz zwilżyć wodą i wytrzeć wilgotną ściereczką. W ten sposób powstanie roztwór, którym łatwo wyczyścić piekarnik. Aby jednak nasze działania były skuteczne, roztwór należy pozostawić na kilka godzin.

W tym przypadku można również użyć soli. Zwykłą sól kuchenną należy nałożyć na zabrudzenia, powstałe na ścianach piekarnika w trakcie przygotowywania posiłku. W tym przypadku konieczne będzie nagrzanie piekarnika do temperatury, by zgromadzona w jego wnętrzu sól zaczęła robić się brązowa. Gdy piekarnik wystygnie, wystarczy już tylko zetrzeć zabrudzenia za pomocą wilgotnej ściereczki.

Jak wyczyścić piekarnik?

Jak wyczyścić piekarnik parą wodną?

Para wodna to dobry sposób na to, czym wyczyścić piekarnik, jeśli posiada on stosunkowo niewielkie zabrudzenia. Para z pewnością nie będzie skutecznym sposobem na większe zabrudzenia. Piekarniki z funkcją czyszczenia parowego cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Nic dziwnego, bo to dobry sposób na to, by piekarnik lśnił czystością na co dzień.

Aby wyczyścić urządzenie, wystarczy napełnić wodą stosowny pojemnik. Wysoka temperatura sprawia, że zaschnięty tłuszcz bez szorowania zaczyna się rozpuszczać.  Po zastosowaniu tej metody, należy przetrzeć swój piekarnik zamoczoną w ciepłej wodzie ścierką, by od razu nadawał się on do użycia. Tej metody można używać po każdym użyciu piekarnika, by cieszyć się jego czystością.

porządki w kuchni

Jak wyczyścić piekarnik z tłuszczu octem?

Woda z octem to kolejny ze skutecznych sposobów na pozbycie się tłuszczu, zalegającego na blachach lub na powierzchniach bocznych piekarnika. Jest to działanie nie tylko skuteczne, ale również w pełni bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska.

Aby czyścić przypalony piekarnik roztworem wody i octu, należy wcześniej przygotować stosowną mieszankę w odpowiednich proporcjach. Doskonale sprawdzą się tutaj proporcje 1:1 co oznacza, że należy zastosować dokładnie identyczną ilość wody i octu. Takim roztworem trzeba teraz spryskać wnętrze urządzenia lub też nałożyć na zabrudzenia za pomocą gąbki. Ocet doskonale rozpuści tłuszcz. Po zakończeniu działań należy przetrzeć piekarnik ściereczką.

przypalony piekarnik

Preparaty do czyszczenia piekarnika

Detergenty, dostępne na sklepowych półkach, to skuteczny, choć mniej bezpieczny dla środowiska sposób, by pozbyć się nieczystości z wnętrza piekarnika. Niektórzy decydują się dodać płynu do naczyń do roztworu octu z wodą. Dodatek w postaci płynu do mycia naczyń ma zwiększyć skuteczność roztworu. To dobry sposób na to, czym umyć piekarnik mocno zabrudzony. Urządzenie umyte w ten sposób, należy nagrzewać przez ok. 45 minut, a następnie umyć po ostudzeniu.

Aby piekarnik lśnił czystością, możesz również wykorzystać tabletkę do zmywarki. Przed użyciem rozpuść ją w ok. 2 litrach wody, by następnie umyć urządzenie. Jeśli nie chcesz czyścić piekarnika domowymi sposobami, wystarczy jednak sięgnąć po spray do czyszczenia piekarników, dostępny w dziale chemicznym większości dużych sklepów i dyskontów.

Coraz więcej użytkowników decyduje się również na  wybór urządzenia z funkcją pyrolizy. W tym procesie piekarnik nagrzewa się aż do 500 stopni. W takiej temperaturze tłuszcz szybko zamienia się w popiół. Wystarczy tylko poczekać, aż urządzenie ostygnie, a następnie przetrzeć piekarnik, zmiatając nagromadzone w nim resztki, które uległy spopieleniu.

Jak umyć piekarnik na zewnątrz?

Do czyszczenia pokręteł przyda się szczoteczka, dzięki której będzie można dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Brud na szybkie to z kolei doskonałe pole do popisu dla pasty z sody kuchennej, którą należy przygotować, dodając odpowiednią ilość wody. Wilgotna ściereczka sprawdzi się podczas mycia zawijasów. Tych fragmentów piekarnika nie wolno zamoczyć, by nie zardzewiały.

11 komentarzy do “Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

 • 15 czerwca, 2023 o 09:28
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki temu wpisowi zrozumiałem pewne kwestie, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Cieszę się, że podzieliłeś się tą wiedzą.

  Odpowiedz
 • 4 sierpnia, 2023 o 09:01
  Bezpośredni odnośnik

  Wow, ta metoda jest niesamowita! Udało mi się wyczyszczenie mojego przypalonego piekarnika w mgnieniu oka. Dziękuję za udostępnienie tych wskazówek!

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia, 2023 o 18:52
  Bezpośredni odnośnik

  Ten artykuł jest jak przepis na sukces! Po zastosowaniu tych wskazówek mój piekarnik wygląda lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Bardzo dziękuję!

  Odpowiedz
 • 25 sierpnia, 2023 o 12:57
  Bezpośredni odnośnik

  Fantastyczne porady! Mój piekarnik był w opłakanym stanie, ale teraz jest czysty jak nigdy wcześniej. Nie mogę się doczekać, aby wypróbować kolejne artykuły na tej stronie!

  Odpowiedz
 • 25 sierpnia, 2023 o 19:37
  Bezpośredni odnośnik

  Zaskoczyło mnie, jak szybko i skutecznie można oczyścić piekarnik z tłuszczu za pomocą tych prostych trików. Teraz mogę spędzić więcej czasu na gotowaniu, a mniej na czyszczeniu!

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia, 2023 o 19:36
  Bezpośredni odnośnik

  Nie sądziłem, że czyszczenie piekarnika może być takie proste i zabawne. Dzięki za udostępnienie tych genialnych porad!

  Odpowiedz
 • 15 września, 2023 o 03:16
  Bezpośredni odnośnik

  Wreszcie odkryłem sposób, aby pokonać przypalony tłuszcz w moim piekarniku. Jesteście absolutnymi bohaterami!

  Odpowiedz
 • 15 września, 2023 o 16:36
  Bezpośredni odnośnik

  Próbowałem wielu sposobów, ale ten naprawdę działa! Mój piekarnik wygląda teraz jak nowy. Dziękuję za tę genialną radę!

  Odpowiedz
 • 16 września, 2023 o 05:57
  Bezpośredni odnośnik

  Moja przygoda z czyszczeniem piekarnika zawsze była koszmarem, ale te wskazówki naprawdę mi pomogły. Teraz czuję się jak profesjonalny człowiek od sprzątania!

  Odpowiedz
 • 20 września, 2023 o 16:37
  Bezpośredni odnośnik

  Nie mogę uwierzyć, że wystarczyły mi tylko dwa składniki z kuchni, aby oczyścić mój piekarnik z tłuszczu. To było tak proste, że teraz będę to robić regularnie!

  Odpowiedz
 • 4 października, 2023 o 13:57
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki tym wskazówkom, mój piekarnik lśni czystością! To takie oszałamiające, że nie musiałem używać żadnych agresywnych środków chemicznych. Polecam każdemu!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + 5 =