Tokarki CNC – jaką wybrać?

Tokarki numeryczne CNC występują w bardzo wielu wersjach różniących się od siebie producentem, krajem pochodzenia, wielkością czy oczywiście możliwościami. W dzisiejszym artykule postaram się ułatwić wybór i powiedzieć, które tokarki uniwersalne CNC najlepiej wybrać do naszej produkcji.

Producent i kraj pochodzenia. Rynek w Polsce zasypany jest ofertami – każdy z przedstawicieli handlowych oczywiście powie, że jego maszyna jest najlepsza. Czy tak jest? Wątpię. Czy okłamują nas w żywe oczy? Często. Tokarki numeryczne CNC sprzedawane pod polskimi brandami niestety często są produktami azjatyckimi, ale nie z tej dobrej japońskiej strony (jak Nakamura - Tome) a z tej gorszej – chińskiej lub tajwańskiej. Zdecydowanie warto zawsze rozejrzeć się za obrabiarką szwajcarską, amerykańską lub – jak wspomniana wcześniej Nakamura - Tome – japońską, gdyż ich jakość produkcji i montażu, ale też sam projekt, są zwykle zwyczajnie lepsze. Tokarki uniwersalne CNC z nazwy powinny też być uniwersalne, więc warto wybrać do nich uniwersalne sterowanie. Na rynku są 2 sterowania, które warto zawsze polecić – znany i lubiany Fanuc oraz amerykański system Haas, który nie bez powodu od przeszło 30 lat niemalże nie ulega zmianom pod względem obsługi – jest to podyktowane tym, że dzięki temu bardzo łatwo znaleźć operatora znającego takie maszyny.

Ważny jest też stopień zaawansowania obrabiarki. Tokarki numeryczne dwuosiowe, do prac jednostkowych to proste modele takie jak Haas TL – niska cena, wystarczająca wydajność, bardzo łatwe przezbrojenie. Jeżeli potrzebujemy modelu do pracy seryjnej to wybierzmy coś z hydraulicznym uchwytem – takie tokarki numeryczne CNC to modele Haas ST występujące w wielu rozmiarach od ST10 do ST55 wypełniające wymagania większości firm obróbkowych. Tokarki uniwersalne CNC z osią Y to rozwiązanie dla firm, które poza toczeniem potrzebują również frezować – dzięki temu uzyskujemy wszystkie wymagane cechy nieobrotowe przedmiotów obrabianych w trakcie jednej obróbki i unikamy przenoszenia przedmiotów między maszynami. Przeciwwrzeciono pozwala naszym maszynom wykończyć również tył przedmiotu obrabianego – wszystkie tokarki Haas ST mogą posiadać przeciwwrzeciono jako opcję, a model Haas DS ma go w standardzie. Jeżeli szukamy wyjątkowo wydajnej tokarki do pracy automatycznej, to opcje są dwie – tokarki numeryczne CNC typu szwajcarskiego, np. szwajcarski Tornos będą najlepsze do pracy z prętem do średnicy około 1 cala, powyżej tego wielokanałowe tokarki uniwersalne CNC typu Nakamura-Tome WT/WY spełnią nasze oczekiwania i potrzeby.

Modeli jest wiele, producentów również, dystrybutorów także. Warto więc zapytać doświadczonego dystrybutora takiego jak firma Abplanalp o możliwości dofinansowania lub finansowania obrabiarek, albo w razie mniejszych funduszy zdecydować się na obrabiarkę używaną, którą znaleźć można na przykład na największym polskim portalu dedykowanym do kupna/sprzedaży obrabiarek sterowanych numerycznie oraz narzędzi i oprzyrządowania – Obrabiarka.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + 10 =