Szafa Rack – czym są i dla kogo będą idealnym rozwiązaniem?

Szafy typu Rack służą do bezpiecznego przechowywania urządzeń elektronicznych. Są powszechnie stosowane w różnego rodzaju serwerowniach czy centrach danych. Co warto wiedzieć na ich temat? Podpowiadamy!

Czym są szafy Rack?

Szafy Rack, inaczej znane jako szafy teleinformatyczne, służą do optymalnej organizacji sprzętu wszędzie tam, gdzie obecne są liczne serwery, routery, switche czy innego rodzaju sprzęt i elementy sieciowe. Bardzo często są one wyposażone w różne elementy dodatkowe, takie jak wentylatory, półki, listwy zasilające czy szklane drzwiczki zamykane na klucz. Ponadto możemy spotkać się z wariantami zaopatrzonymi w panele Patch z modułami keystone, służącymi do optymalnego zarządzania architekturą sieciową i w organizery kablowe.

Komu przydadzą się szafy Rack?

Szafy Rack będą nieocenione w przypadku osób, które dysponują rozbudowaną infrastrukturą, obejmującą np. serwery na pliki, zasilacze awaryjne UPS czy routery. Tego typu rozwiązanie powszechnie wykorzystywane jest przez liczne przedsiębiorstwa, w tym przez dostawców rozwiązań chmurowych, dostawców usług internetowych i telekomunikacyjnych czy w centrach danych. Nie oznacza to jednak, że szafy Rack nie znajdą swojego zastosowania w domach. Wszystko zależy od złożoności naszych systemów teleinformatycznych i tego, iloma urządzeniami dysponujemy.

Czym powinna charakteryzować się dobra szafa Rack?

Dobra szafa Rack powinna charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami, zapewniającymi bezpieczeństwo, wydajność i komfort codziennego użytkowania. Najważniejsze jest to, by była wykonana z wysokiej jakości materiałów, gwarantujących stabilność konstrukcji. Ponadto powinna być zaopatrzona w efektywny system zarządzania kablami i przewodami, pozwalający na ich łatwe poprowadzenie. Aby żadna niepowołana osoba nie uzyskała nieautoryzowanego dostępu do naszych serwerów i innych urządzeń, szafa Rack powinna być wyposażona w systemy zabezpieczające, takie jak zamykane na klucz drzwiczki ze szkła hartowanego lub blachy.

Warto także zwrócić uwagę na to, by wybierane przez nas szafy Rack miały zaimplementowane wydajne systemy wentylacji, gwarantujące odpowiedni przepływ powietrza. Muszą one być w stanie odpowiednio ochłodzić urządzenia znajdujące się wewnątrz szafy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − dwa =