Sprawdzone sposoby na trądzik

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Trądzik to choroba, która dotyka osoby w każdym wieku. Jeśli zauważymy u siebie zmiany skórne, warto umówić się na konsultację do specjalisty. Lekarza dermatolog przeprowadzi odpowiednie badania i wskaże nam, jakie metody leczenia będą najskuteczniejsze. Co może nam pomóc na trądzik? Jakie sposoby są godne uwagi?

Trądzik - co to jest?

Czym jest trądzik? Najłatwiej rzecz ujmując, jest to przewlekła choroba skórna. Odznacza się występowaniem zaskórników, krost, grudek i torbieli ropnych w okolicach łojotokowych (głównie na twarzy, klatce piersiowej i dekolcie). Zanim przejdziemy do tego, co może pomóc na trądzik, przyjrzyjmy się przyczynom tego schorzenia.

Okazuje się, że nie istnieje jedna przyczyna wskazująca na powstawanie trądziku. Źródłem mogą być zmiany hormonalne w okresie dojrzewania lub w dorosłym życiu. Zbyt duże wydzielanie łoju prowadzi do zaostrzenia zmian trądzikowych, które odbierają nam radość życia. Poza tym trądzik może mieć podłoże genetyczne - często występuje także u pozostałych członków rodziny. Co jeszcze jest istotne? Wpływ na występowanie zmian skórnych ma nieodpowiednia dieta i brak prawidłowego nawodnienia organizmu. Długotrwały stres, nieprawidłowa pielęgnacja cery, palenie papierosów to kolejne czynniki wzmagające problem.

Sposoby na trądzik

Niektóre osoby borykają się z trądzikiem przez wiele lat. Nie powinniśmy leczyć choroby samodzielnie, tak aby nie zaostrzyć objawów. Na szczęście istnieją różne domowe sposoby, które są całkowicie bezpieczne w walce z trądzikiem. Ważne jest to, aby stosować je z rozwagą i jako wspomaganie terapii. Co może nam pomóc? Na uznanie zasługują następujące produkty:

  • Miód i cynamon - wykazują one właściwości bakteriobójcze. Z ich pomocą stworzymy domową maseczkę, cechującą się działaniem regenerującym i przeciwzapalnym.
  • Aloes - to bezpieczna roślina, która jest znana z właściwości leczniczych. Aloes ma za zadanie wspomagać leczenie schorzeń skórnych różnego rodzaju.
  • Bratek polny - jest to roślina wyróżniająca się działaniem przeciwtrądzikowym. Dochodzi zatem do zmniejszenia łojotoku i wygładzenia skóry. Ponadto docenić trzeba właściwości detoksykujące i moczopędne, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się toksyn z organizmu.
  • Drożdże - wykorzystamy je w formie pitnej lub jako maseczkę. W tym drugim przypadku postawmy na drożdże piekarnicze, dodając do nich trochę wody i nakładając na twarz na 20-30 minut minut. Po tym czasie maseczkę trzeba zmyć ciepłą wodą.
  • Naturalne olejki - niektóre olejki wykazują cenne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. W cerze trądzikowej sprawdza się olejek różany i lawendowy.
  • Kurkuma - warto włączyć ją do codziennej diety. Na uwagę zasługuje przykładowo pasta z kurkumy nałożona na zmiany skórne.

Przed skorzystaniem z tych propozycji upewnijmy się, czy składniki nie wywołają alergii.

Domowe sposoby mogą jedynie wspomagać proces leczenia, który powinniśmy omówić z dermatologiem. Specjalistyczna pomoc w tym wypadku jest na wagę złota - dzięki temu na nowo będziemy cieszyć się gładką i zdrową cerą!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 13 =