Lampy na klatkę schodową i korytarz – jakie oprawy wybrać?

W domowych wnętrzach stosuje się różne rodzaje produktów oświetleniowych. Pojawiają się oprawy dekoracyjne, wpisujące się w modne aranżacje pomieszczeń reprezentacyjnych, ale też praktyczne rozwiązania doświetlające mniej eleganckie strefy, w tym choćby klatki schodowe czy korytarze. Również na nich dobre oświetlenie jest niezbędne.

Jakie lampy najlepiej zamontować w korytarzach? Jak doświetlić małe klatki schodowe? Czym się kierować podczas planowania systemu oświetleniowego w ramach podstawowych ciągów komunikacyjnych? O tym przeczytacie poniżej.

Oświetlenie korytarza i klatki schodowej – najważniejsze funkcje

Lampy w salonie lub jadalni to nie tylko praktyczne źródła światła, ale także efektowna dekoracja. W przedpokojach i na klatkach schodowych podchodzi się do oświetlenia nieco inaczej – kładąc mocniejszy nacisk na funkcję użytkową.

System oświetleniowy powinien bowiem w głównej mierze zapewniać pełną swobodę przemieszczania się o każdej porze dnia i nocy, przy ograniczeniu ryzyka bolesnego lub groźnego upadku (zwłaszcza w przypadku klatek schodowych). Równocześnie jednak lampy w przedpokojach, na schodach czy w korytarzach często stanowią główny element estetyczny tej pustej przestrzeni, prowadzącej do bardziej reprezentacyjnych wnętrz. Warto zatem zadbać o to, by wykorzystać ciekawe wizualnie rozwiązania.

Jakie oprawy wybrać na korytarz?

Na korytarzach i schodach zazwyczaj stosuje się niewielkie produkty oświetleniowe. W tych specyficznych pomieszczeniach zazwyczaj nie dysponuje się bowiem nadmiarem przestrzeni użytkowej, a każdy centymetr jest niezmiernie cenny.

Z tych też względów podstawę systemu stanowią w większości przypadków lampy sufitowe – plafony płasko przylegające do sufitu. Spory ich wybór oferuje choćby AZzardo. Bywa to jedna lampa (w mniejszych wnętrzach) lub zespół kilku opraw – równomiernie doświetlających wydłużoną przestrzeń bądź pomieszczenie o nietypowym kształcie.

Oprócz tego typu produktów chętnie stawia się na lampy boczne – praktyczne kinkiety. Nie tylko sprawdzają się do doświetlenia, ale również niejednokrotnie zastępują główną lampę sufitową w ciasnych przestrzeniach.

Dodatkowym elementem systemu oświetleniowego bywają ponadto oczka wpustowe lub taśmy LED, służące do podświetlania stopni schodów. Montuje się je na ścianie (tuż nad powierzchnią stopni) lub bezpośrednio na stopniach. Nie tylko podnoszą bezpieczeństwo korzystania z przestrzeni, ale także wpływają na estetykę korytarza.

Bezpieczne oświetlenie zewnętrznych klatek schodowych – praktyczne wskazówki

Szczególnym przypadkiem oświetlenia na korytarzach i schodach są lampy, które umieszcza się na zewnętrznych klatkach schodowych. Muszą to być produkty dobrej jakości, wykonane z trwałych materiałów, odpornych na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych – a zwłaszcza wilgoci czy zalania wodą deszczową.

W takich miejscach należy stosować wyłącznie lampy odznaczające się wysokim współczynnikiem ochrony IP – to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa użytkowania plafonów, kinkietów i oczek wpustowych na zewnętrznych korytarzach, schodach czy w wiatrołapach.

Nowoczesne i stylowe oświetlenie klatki schodowej

Dobre oświetlenie na klatki schodowe lub korytarze musi być przede wszystkim trwałe i zapewniać optymalne warunki do bezpiecznego przemieszczania się. Lampy potrafią też być główną ozdobą, wpisując się we wszystkie modne tendencje wnętrzarskie. Warto stawiać na produkty solidne, ale też efektowne – tak buduje się idealną przestrzeń do codziennego funkcjonowania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − pięć =