Jakie języki programowania są najpopularniejsze?

Jedną z najważniejszych części programowania jest znajomość języków, którymi pisze się kody. Ciągła ewolucja technologiczna sprawia, że pojawia się coraz więcej. Zobacz, które z nich są najbardziej wartościowe i najczęściej poszukiwane na rynku pracy.

Popularne języki programowania – tworzenie stron i aplikacji

Potrzeby technologiczne rynku ciągle się zmieniają. Wpływa to na zapotrzebowanie na konkretne języki i ich popularność. Jednak kilka z nich, ze względu na swoją uniwersalność i prostotę wydaje się ciągle górować w rankingach.

Python to jeden z powszechnie używanych języków programowania. Jest niezwykle czytelny, dlatego wiele początkujących programistów zaczyna swoją przygodę właśnie z nim. Umiejętności czytania Pythona potrzebne są zarówno przy start-upach, jak i w większych firmach. Jest szeroko stosowany w dziedzinach takich jak analiza danych czy web development.

Na drugim miejscu będzie JavaScript. Język użyteczny do projektowania interaktywnych stron sieciowych. Często jest również wykorzystywany przy tworzeniu aplikacji mobilnych. Jego większym bratem będzie Java. Język najczęściej używany do tworzenia oprogramowania dla urządzeń z Androidem.

Podstawowym językiem, na którego bazie opracowywano np. Javę czy Pythona jest C. Jest to najstarszy język programowania, więc raczej nie korzysta się z niego przy tworzeniu stron internetowych czy aplikacji. Z C nadal korzysta się jednak przy programowaniu innych, prostszych sprzętów, testowaniu czy debugowaniu.

Jakich języków programowania się uczyć, by móc projektować gry?

Dużo osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem ma jakieś doświadczenie w grach komputerowych. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że marzeniem jakiejś części programistów jest stworzenie własnej wersji ulubionej rozrywki.

Języki, których używa się do tworzenia gier komputerowych, różnią się trochę od podstawowego Pythona czy Javy. Taki C# używany powszechnie do programowania w ramach platformy Microsoft nadaje się również do systemów obsługujących konsole do gier wideo. Chętnie korzystają z niego osoby projektujące przy pomocy silnika Unity, mali twórcy gier indie czy gier na telefon.

Popularny jest również C++, określany również jako jeden z najłatwiejszych języków do nauki. Zrozumienie go ułatwi Ci późniejszą pracę i naukę innych języków. Sam C++ ma bardzo szerokie zastosowanie. To na nim najczęściej buduje się gry najwyższego poziomu.

Najlepiej płatne języki programowania

Zapotrzebowanie na konkretne języki i ich popularność idą w parze. Najlepiej opłacalne będą języki używane przy chronieniu wrażliwych danych czy projektowaniu rozległych systemów. Ponownie możemy przywołać Pythona. Rozwój języka i jego wkład w działanie sztucznej inteligencji zdecydowanie podwyższa pensję programistów w nim się specjalizujących.

O wynagrodzenie nie muszą się również martwić osoby pracujące na Java, czy JavaScript. Wszystkie rozbudowane języki przeznaczone do budowy stron internetowych i aplikacji mobilnych przez najbliższe kilkanaście lat będą cieszyć się popularnością.

Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić wysokość pensji proponowanej przez firmy w Polsce sprawdź strony typu GoWork, które zbierają od pracodawców ogłoszenia o pracę. Praktycznie zawsze w ofertach dla programistów podany jest konkretny język, z którym będziesz pracował oraz widełki pieniężne reprezentujące proponowane zarobki.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − jedenaście =