Jakie deski na ławki do sauny wybrać? Gatunki i cechy drewna

Deski na ławkę do sauny powinny być wykonane z drewna, które najwolniej się nagrzewa. Tym samym będą zapewniać warunki do wygodnego i bezpiecznego siedzenia lub leżenia. Do ich wykonania najczęściej używa się drewna olchy lub osiki. Czym powinny się charakteryzować deski do ławki do sauny?

Drewno w saunie – przyjemna atmosfera i bliskość natury

Początki sauny datowane są na tysiące lat temu, a drewniane deski były integralną częścią tej tradycji od samego początku. Drewno jest materiałem trwałym i naturalnym - deski do sauny nadają tej przestrzeni jej charakterystyczny zapach i wyjątkową atmosferę. Do ich wykonania zaleca się używać drewna lipy, czarnej olchy lub osiki, z tego względu, że te gatunki nagrzewają się najdłużej i są w stanie wytrzymać wysoką wilgotność panującą w saunie. mają niską gęstość, są bezpieczne i komfortowe dla użytkownika.

Najważniejsze cechy ławek do sauny z drewna

  • Deski do siedzenia powinny być grubsze niż deski ścienne, ponieważ mają zapewniać stabilność leżącej lub siedzącej osoby.
  • Drewno, z których zostały wykonane musi być surowe, bez chemikaliów i impregnatów, aby uniknąć uwalniania się niebezpiecznych oparów pod wpływem wysokiej temperatury w saunie.
  • Drewno nie powinno zawierać dużej ilości sęków i żywicy.
  • Ważne jest, by opierało się grzybom i pleśniom.
  • Deski można montować obok siebie, zostawiając lub nie zostawiając szczelin.
  • Ławki są mocowane do ścian za pomocą metalowych elementów mocujących lub na utworzonej konstrukcji z drewna – warto przemyśleć, który sposób jest lepszy dla danej przestrzeni.

Deski na ławki w saunie - naturalny aromat i bezpieczeństwo

Drewno, z którego wykonane są deski do siedzenia w saunie, powinno wydzielać delikatny, naturalny aromat, który nadaje pomieszczeniu przyjemną atmosferę. Deski do sauny powinny być też łatwe do utrzymania w czystości. Drewno o odpowiedniej jakości nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście deski powinny mieć gładkie, przyjemne dla skóry wykończenie. Muszą być też konserwowane środkami bezpiecznymi dla zdrowia – bezpieczeństwo jest najważniejsze przy wyborze drewna do sauny oraz jego dalszej konserwacji.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × trzy =