Jak wybrać dobrą siekierę do rozłupywania drewna?

Siekiery do rozłupywania przydają się niemal w każdym gospodarstwie domowym. To narzędzia zaprojektowane do rąbania drewna. Pomogą więc przygotować opał do pieca lub kominka. Jeśli dotąd nie zwracałeś uwagi na to, jaką siekierą rozłupujesz polana drewna, najwyższy czas to zmienić. Z modelem do rozłupywania praca będzie znacznie łatwiejsza. Trzeba tylko postawić na właściwą siekierę.

Jaką głowicę powinna mieć siekiera do rozłupywania drewna?

Przy wyborze siekiery do rąbania drewna kluczowy będzie profil jej głowicy - wszystkich elementów, które mają bezpośredni kontakt z drewnem.

Ostrze głowicy jest krótsze niż w standardowych siekierach, nazywanych uniwersalnymi. Dzięki temu energia, której używasz do uderzenia w pniak, lepiej przenosi się na drewno. Ostrze powinno też lekko zwężać się w kierunku trzonka.

Na policzkach głowicy powinny się zaś znajdować kliny. Dzięki nim przekrój ostrza jest większy. Przede wszystkim jednak siekiera nie klinuje się w drewnie. Kliny dodatkowo rozpychają kawałki drewna, dzięki czemu łatwiej je rozszczepić. Ważne, by materiał głowicy zapewniał jak największy poślizg.

Siekiery do rozłupywania wyróżniają się też sporą wagą. Sama głowica waży najczęściej około dwóch kilogramów. Dzięki temu moc uderzenia w polano jest zdecydowanie większa niż w przypadku klasycznych siekier.

Jaki trzonek mają dobre siekiery do rozłupywania?

Dobra siekiera do rąbania drewna powinna mieć też odpowiedni trzonek. Kluczowa jest jego długość. Przeważnie wynosi około 70 centymetrów. Długi trzonek umożliwia bowiem wzięcie dużego zamachu i mocniejsze uderzenie. Nie ma jednak uniwersalnej długości trzonków siekiery.

Zawsze należy bowiem brać poprawkę na długość ramienia. Osoby z krótszymi rękami powinny wybierać również nieco krótsze siekiery, inaczej będą mocno nieporęczne. Jak wyznaczyć optymalną długość trzonka? Najłatwiej chwycić siekierę pod głowicą i wyprostować rękę. Trzonek powinien kończyć się pod pachą.

Zwróć też uwagę na materiał, z jakiego wykonano trzonek. Do wyboru są dwie możliwości: drewno bądź tworzywo sztuczne. Pierwsza opcja jest bardziej uniwersalna. Kiedy bowiem siekiera się uszkodzi, będzie można bez problemu wymienić trzonek na nowy. By był jak najbardziej wytrzymały, należy wybierać trzonki z dużą gęstością słojów rozmieszczonych pionowo.

Co do zasady, bardziej wytrzymałe są jednak trzonki z tworzyw sztucznych. Najczęściej takie siekiery posiadają też antypoślizgową rękojeść. Problem pojawi się jednak przy ewentualnym uszkodzeniu siekiery - z trzonka i głowicy nie będzie się już dało dalej korzystać.

Podsumowanie: jaka siekiera najlepiej sprawdzi się przy rozłupywaniu drewna?

Do rąbania drewna najlepiej nadają się siekiery do rozłupywania drewna, specjalnie profilowane do takiej pracy. Mają ciężką głowicę ze stosunkowo krótkim ostrzem, a także kliny na policzkach, które ułatwiają rozszczepianie drewna. Trzonek jest długi i ułatwia mocne uderzenia. Z taką siekierą rozłupywanie drewna będzie zdecydowanie łatwiejsze i sprawniejsze.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + jeden =