Jak wiosna wpływa na jakość snu: Porady dla lepszego odpoczynku w sezonie wiosennym?

Wiosna to czas zmian. Przyroda ożywa po zimnych i ciemnych dniach, oświetlenie staje się intensywniejsze, a temperatura wzrasta. Wszystko to może wpływać na jakość snu oraz ogólne samopoczucie w ciągu dnia. Jeśli zmagasz się z ciągłym zmęczeniem i chcesz wprowadzić do swojej rutyny kilka korzystnych zmian, przedstawiamy sposoby na lepszy sen wiosną.

1. Zadbaj o wyposażenie sypialni

W pierwszej kolejności upewnij się, że łóżko jest wygodne i dobrze dopasowane do Twoich potrzeb. Wybierz wygodny materac — piankowy lub sprężynowy — którego wypełnienie i poziom twardości będą dobrane odpowiednio do budowy Twojego ciała. Zainwestuj w poduszki, kołdry i pościel wysokiej jakości. Weź pod uwagę również aranżację pomieszczenia. Najlepszy wybór to stonowane kolory, które nie są nadmiernie jaskrawe czy hałaśliwe.

2. Ogranicz alergeny

Wiosna często wiąże się ze zwiększeniem ilości pyłków i innych alergenów w powietrzu. Osoby, które zmagają się z uczuleniami, często cierpią na nieustanny katar, mają wysypki i budzą się w nocy. Niezwykle ważne jest to, aby ograniczyć ekspozycję na alergeny. Zamykaj okna w godzinach najbardziej intensywnego pylenia, korzystaj z oczyszczacza powietrza i wybieraj akcesoria sypialniane, które można z łatwością utrzymać w czystości.

3. Kontroluj temperaturę

Kluczem do dobrego snu jest optymalna temperatura panująca w sypialni. Wiosną bardzo ważna jest wentylacja. Podczas pierwszych ciepłych dni, korzystne może okazać się spanie przy otwartym oknie lub w towarzystwie wentylatora. Z kolei, gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, należy dbać o to, aby temperatura nie była niższa niż 18 stopni Celsjusza.

4. Jedz zdrowo i się ruszaj

Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna mogą znacznie poprawić jakość snu. Unikaj ciężkich posiłków tuż przed snem. Dostarczaj organizmowi niezbędnych składników odżywczych i witamin. Pamiętaj o tym, że potrzebujesz aktywności fizycznej. Jednak nie ćwicz przed samym położeniem się spać. Może Cię to rozbudzić i sprawić, że ciężko będzie Ci zasnąć.

5. Nie używaj ekranów przed snem

Ekrany emitują światło niebieskie w dużej ilości. Zakłóca to produkcję melatoniny (hormonu odpowiadającego za prawidłowy cykl dobowy). Zrezygnuj z telefonu, tabletu i komputera przynajmniej na godzinę przed snem. Jeśli danego dnia jest to niemożliwe, skorzystaj z filtra redukującego ilość emitowanego światła niebieskiego.

Wiosna to lubiana pora roku, której specyfika może jednak utrudniać niektórym osobom zdrowy, efektywny sen. Kiedy świat budzi się do życia po szarej i nieprzyjemnej zimie, warto zainwestować w wypoczynek, wprowadzić modyfikacje do codziennej rutyny i skontrolować jakość wyposażenia sypialni.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 3 =