Druk 3D - nieograniczone możliwości na wyciągnięcie ręki

Urządzenia zapewniające możliwość tworzenia trójwymiarowych obiektów na dobre zmieniły świat projektowania. Kiedyś to, co musiało zostać wykonane z połączenia oprogramowania CAD/CAM i zaawansowanych urządzeń, dzisiaj może być wykonane tylko z wykorzystaniem drukarki 3D. Czym jest druk 3D i jakie urządzenia obsługują tę innowacyjną technologię?

Druk 3D - nieograniczony potencjał projektowania nowych rozwiązań

Druk 3D to technologia znana już od kilkunastu lat, dopiero teraz na szeroką skalę wykorzystywana jest przez rosnącą liczbę projektantów i przedstawicieli świata biznesu. Czym dokładnie jest druk 3D? To trójwymiarowy rezultat projektu, który tworzony z pomocą odpowiedniego narzędzia, może zostać wydrukowany w trzech wymiarach.

Współpraca dedykowanego oprogramowania i drukarki 3D nieco przypomina to, do czego przyzwyczaiły nas maszyny CNC, programowane przez oprogramowanie CAD. Za pomocą programu tworzymy dokładną instrukcję obiektu, wykorzystując poszczególne warstwy i precyzując ich parametry, a następnie wydajemy instrukcję do stworzenia takiego obiektu w drukarce. I wtedy dzieje się magia. Drukarki 3D odczytując nasze instrukcje, kopiują każdą warstwę opisaną w pliku, tworząc dokładny obiekt, stanowiący kompletny produkt cechujący się dokładnie takimi cechami, jakie zdefiniowaliśmy podczas jego projektu.

Tylko drukarki 3D? Poznajmy skanery 3D

Zdecydowana większość z nas przynajmniej raz słyszała o drukarkach 3D i wspaniałych prototypach, które za ich pomocą jesteśmy w stanie tworzyć w firmie, laboratorium, a nawet w domowym zaciszu. Jednak na tym nie kończy się wykorzystanie technologii 3D. W ofercie https://global3d.pl/pl/ znajdziemy także innowacyjne skanery 3D, dzięki którym tworzenie modeli na podstawie fizycznych obiektów staje się w końcu możliwe.

W przeszłości taka forma inżynierii wstecznej oznaczała dla grupy projektowej trudny orzech do zgryzienia. Odgadywanie poszczególnych parametrów, dokonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów i dziesiątki godzin spędzonych na analizie i próbach odtworzenia danego obiektu. Skaner 3D, dzięki błyskawicznej analizie punktów, stworzy model, który następnie może zostać przekazany do drukarki 3D. Ta z kolei zajmie się całą resztą.

O sile skanerów 3D świadczy fakt, że tworzą one modele z uwzględnieniem ogromnej precyzji co do obiektu, bez względu na to, czy mówimy o dużych obiektach o gabarytach budynku, jak i bardzo drobnych, kilku milimetrowych komponentach.

Zastosowanie druku 3D

Do czego wykorzystujemy druk 3D? Przede wszystkim technologia ta zapewnia możliwość błyskawicznego prototypowania. W przeszłości takie projekty były obarczone sporym nakładem pracy, budżetu i czasu. W czasach druku 3D błyskawiczne stworzenie planu i wydrukowanie go w 3D zapewni znacznie większą efektywność projektu, który musi na tak wczesnym etapie uzyskać akceptację inwestora czy klienta finalnego.

Jednak nie tylko na projektowaniu prototypów i tworzeniu modeli niestandardowych kończy się zastosowanie druku 3D. To także technologia doskonale nadająca się do produkcji masowej drobnych elementów w naprawdę dużych ilościach. W innym przypadku wznowienie produkcji małego komponentu nie byłoby dla firmy opłacalne. Z drukarką 3D, która wyraźnie zmniejsza koszty takiej produkcji, staje się to rentowne, co z pewnością wpłynie także na zadowolenie potencjalnych klientów.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 9 =