Dlaczego ręczniki bawełniane po praniu są twarde?

Chcesz, by Twoje ręczniki bawełniane były puszyste, przyjemne w dotyku i chłonne mimo upływu czasu? Żeby osiągnąć taki efekt, musisz pielęgnować je w prawidłowy sposób. Dzięki temu, mimo intensywnego użytkowania, tekstylia te pozostaną miękkie, a ich włókna nie będą się zbijać. Sprawdź, dlaczego ręczniki po praniu twardnieją i dowiedz się, jak temu zaradzić!

Jak dbać o ręczniki bawełniane, żeby miękkie?

O ręczniki bawełniane zacznij dbać tuż po ich zakupie i wypierz je jeszcze przed pierwszym użyciem. To ważne co najmniej z kilku powodów. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru barwnika i pozostałości środków chemicznych używanych podczas produkcji. Dzięki temu ręczniki pozostaną też miękkie i staną się odporniejsze na uszkodzenia. Ponadto pamiętaj, by zawsze prać ręczniki osobno – nie wkładaj z nimi do bębna pralki ubrań, bielizny czy innych tekstyliów. Nici z odzieży mogłyby na nich osiąść, a suwaki, guziki i inne podobne elementy negatywnie wpłynąć na stan materiału.

Dlaczego ręczniki bawełniane stają się szorstkie po praniu?

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje ręczniki nie są już puszyste? Powodem może być:

  • Nieprawidłowy sposób prania – wypełnianie bębna pralki po brzegi, pranie w zbyt wysokiej temperaturze, a także mocne wirowanie powodują, że ręczniki twardnieją.
  • Stosowanie płynów zmiękczających – wbrew temu, co sugeruje nazwa, negatywnie wpływają one na strukturę materiału.
  • Nadmiar proszku do prania – jeśli użyjesz zbyt dużo takiego środka, osadzi się on między włóknami i spowoduje, że materiał stanie się szorstki.
  • Słabej jakości ręczniki – pamiętaj, że miękkość i puszystość dłużej zachowają ręczniki wykonane z wysokogatunkowych materiałów. Takie modele kupisz na stronie: https://familyrollo.pl/ogrod-i-taras/reczniki/reczniki-bawelniane.

Skuteczne sposoby na zmiękczenie ręczników bawełnianych

Jeśli chcesz zmiękczyć szorstkie ręczniki, wykorzystaj produkty, które znajdziesz w kuchennej szafce:

  • Ocet – możesz dodać go bezpośrednio do bębna pralki lub wlać do komory przeznaczonej na płyn do płukania. Wystarczy pół szklanki octu, żeby ręczniki bawełniane znowu stały się miękkie.
  • Soda oczyszczona – przygotuj na jej bazie mający zmiękczające właściwości roztwór. Szklankę wody połącz z 5 łyżkami sody, wymieszaj i dodaj do prania.

Jak suszyć ręczniki bawełniane, by pozostały miękkie?

Pielęgnacja ręczników bawełnianych nie ogranicza się tylko do prania! Równie istotne jest to, w jaki sposób je suszysz. Wywiesić je na zewnątrz, najlepiej w przewiewnym miejscu, w którym słońce nie jest zbyt intensywne. Zanim zawiesisz ręcznik, energicznie go strzepnij, dzięki czemu unikniesz nieestetycznych odkształceń i zlepiania się włókien. Tego rodzaju tekstylia możesz też suszyć w suszarce bębnowej, maksymalnie w temperaturze 60°C, w programie przeznaczonym do bawełny lub tkanin frotte.

Puszyste ręczniki – o czym jeszcze warto pamiętać?

Na miękkość ręczników wpływa także rodzaj materiału, z jakiego zostały one wykonane. Zwróć na to uwagę podczas zakupów! Delikatne bawełniane i bambusowe modele o wysokiej gramaturze zamówisz w sklepie internetowym Familyrollo.pl. A więcej informacji na temat wyboru takich tekstyliów znajdziesz w artykule: Na co zwrócić uwagę przy zakupie ręcznika?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 11 =