Wywóz nieczystości płynnych: jak wybrać wiarygodnego i odpowiedzialnego usługodawcę?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na odprowadzanie nieczystości z prywatnej posesji jest szambo. To nic innego jak bezodpływowy i szczelny zbiornik na ścieki bytowe podlegający przepisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W podobny zbiornik bezodpływowy wyposażane są przenośne toalety. Jak radzić sobie z opróżnianiem takich zbiorników, kiedy wokół zaczyna roznosić się nieprzyjemny zapach? W trosce o bezpieczeństwo użytkowników i estetykę otoczenia taką usługę należy zlecić profesjonalnej firmie asenizacyjnej. Gdzie jej szukać?

Jak działa szambo i w jakim celu się je stosuje?

Popularne szamba to inaczej zbiorniki bezodpływowe, dzięki którym można sprawnie pozbyć się ścieków z budynku. Choć jest to kosztowne rozwiązanie, czasem stanowi jedyną opcję, kiedy w pobliżu nie ma sieci kanalizacyjnej czy przydomowej oczyszczalni.

Nowoczesne szamba są szczelne, więc nie ma przy tym obawy o to, że ścieki z gospodarstw domowych zanieczyszczają okoliczne wody gruntowe. To zatem nie tylko korzyść dla właściciela domu, ale i środowiska naturalnego. To jednocześnie powód, dla którego szambo należy regularnie opróżniać. W tym celu warto skorzystać z usług firmy asenizacyjnej, która za pomocą specjalnego pojazdu przeprowadzi wywóz nieczystości płynnych.

Wywóz nieczystości z szamba – jak go zorganizować?

Właściciel posesji, na której znajduje się szambo, powinien stale kontrolować poziom jego napełnienia. Dzięki temu będzie wiedział, kiedy dokładnie zamówić odbiór ścieków. Można robić to ręcznie (zdejmując pokrywę i zaglądając do zbiornika) lub za pomocą specjalnego elektrycznego czujnika. Czujnik sygnalizuje wypełnienie szamba odpowiednim sygnałem dźwiękowym lub świetlnym.

Już wiesz, kiedy szambo się wypełni? Kolejnym krokiem jest zamówienie usługi wywozu nieczystości. Wbrew pozorom jest to popularna usługa, dlatego warto umówić się na termin z kilkudniowym zapasem, aby mieć pewność, że firma asenizacyjna zdąży zrealizować Twoje zlecenie. Częstotliwość wywozu zawartości zbiornika zależy w dużej mierze od ilości wody zużywanej codziennie przez domowników.

Jak działa firma asenizacyjna?

Obecnie firmy zajmujące się wywozem nieczystości z szamb stosują nowoczesny sprzęt, dzięki któremu cały proces odbywa się w pełni higienicznie. Po wypompowaniu nieczystości bezpośrednio do szambiarki są one przewożone do stacji zlewnej. Ta usługa w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. W ten sposób działa m.in. firma mToilet, oferująca wywóz nieczystości z szamb, basenów czy studzienek. Czym jeszcze się kierować przy wyborze firmy asenizacyjnej?

Pojemność szambiarki

To pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Pojemność szambiarki czy beczkowozu powinna być wystarczająca dla pojemności Twojego szamba. Dzięki temu wywóz nieczystości płynnych można przeprowadzić jednorazowo.

Cena wywozu

Branża asenizacyjna nie jest szczególnie konkurencyjna, jednak to nie oznacza, że nie należy sprawdzić różnych opcji wśród lokalnych firm. Być może okaże się, że na rynek właśnie wchodzi nowy usługodawca, który zechce zebrać grono klientów dzięki przystępnym, nieco niższym cenom. Co więcej, z przedsiębiorcą, z którego jesteś zadowolony, warto od razu podpisać umowę na dłuższy czas, dzięki czemu zyskasz szansę na utrzymanie z nim stałej ceny.

Dyspozycyjność i czas reakcji

Właściciel szamba może znaleźć się w sytuacji, w której będzie musiał pilnie zamówić wywóz nieczystości. W takim przypadku szczególnie liczy się czas dojazdu i sprawność działania firmy asenizacyjnej. Warto sprawdzić w ofercie, czy wybrany przedsiębiorca ma w swojej ofercie wywóz w dniu złożonego zamówienia. Dla zapominalskich czy zapracowanych klientów liczy się także dostępność beczkowozu w weekendy – jeśli należysz do tego grona, weź ten aspekt w działalności firmy pod uwagę.

Jeśli zdecydujesz się na stałą współpracę z jednym usługodawcą, będziecie mogli ustalić stały harmonogram wywozu nieczystości płynnych. Być może dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek w wyniku przepełnienia szamba, a firma zadba o Twoje bezpieczeństwo i poczucie komfortu.


ARTYKUŁ SPONSOROWAY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =