Witamina D

Witamina D jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu kostnego. O tej funkcji mówi się najczęściej. Jednak warto pamiętać, że rola witaminy D nie kończy się na zwiększaniu wchłaniania wapnia w jelicie. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? 

Witamina D – ważna w każdym wieku

Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach, dzięki czemu odgrywa kluczową rolę w procesie mineralizacji kości. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu kostnego, dlatego podkreśla się, że nie może zabraknąć jej w organizmie dziecka. Jednak tak naprawdę jest ważna dla osób w każdym wieku. 

Witamina D pełni szereg ważnych funkcji w ludzkim organizmie (i nie ograniczają się one do układu kostnego):

  • wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, wspomaga odpowiedź immunologiczną na infekcje wirusowe i bakteryjne;
  • wykazuje właściwości przeciwzapalne, co jest ważne nie tylko przy infekcjach, ale i chorobach przewlekłych (np. reumatoidalnym zapaleniu stawów);
  • jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśni;
  • odgrywa rolę w regulacji wydzielania insuliny przez trzustkę;

Czy synteza skórna i dieta wystarczą, aby pokryć zapotrzebowanie na witaminę D u dziecka?

Głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna, która odbywa się z udziałem promieni słonecznych. Tu pojawia się pytanie – dlaczego suplementacja witaminy D jest zalecana przez pediatrów skoro witamina D, może powstawać w skórze dziecka? Wynika to z tego, że synteza skórna jest mało efektywna, ponieważ wpływa na nią szereg różnych czynników (nie wszystkie są zależne od człowieka). Jej efektywność zależy m.in. od zachmurzenia czy zanieczyszczenia powietrza. 

Dieta też nie wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na witaminę D u dziecka. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że głównym źródłem tej witaminy są tłuste ryby morskie (np. makrela, łosoś, sardynki). Niestety, nie wszystkie dzieci dadzą się przekonać do jedzenia ich 2 razy w tygodniu.

Zarówno synteza skórna, jak i dieta zazwyczaj nie wystarczą do pokrycia dziennego zapotrzebowania na witaminę D u dziecka. W takiej sytuacji konieczna jest suplementacja. 

Suplementacja witaminy D – co warto o niej wiedzieć?

Przyjmowanie suplementów diety z witaminą D uznaje się za zalecane i bezpieczne przez cały rok (a nie tylko w okresie jesienno-zimowym). Dotyczy to osób w każdym wieku – witaminę D3 podaje się już od pierwszych dni życia. 

Dawkowanie witaminy D zależy od różnych czynników m.in. wieku. Noworodki do 6. miesiąca życia powinny otrzymywać 400 IU witaminy D na dobę, a niemowlęta od 6. do 12. miesiąca życia – 400-600 IU dziennie. Z kolei dzieciom powyżej 1. roku życia i nastolatkom zaleca się 600-1000 IU na dobę.

Inne dawkowanie obowiązuje również w przypadku osób z grupy ryzyka (np. z chorobami alergicznymi). Przy czym należy pamiętać, aby nie decydować samodzielnie o zmianie dawki. 

Objawy niedoboru witaminy D

Jak objawia się niedobór witaminy D? W przypadku dzieci może być on przyczyną m.in. opóźnionego ząbkowania, osłabienia mięśni czy deformacji kości. Z kolei niezależnie od wieku daje objawy pod postacią: większej podatności na infekcje, zmniejszenia apetytu, ogólnego osłabienia czy nudności. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =