Tunel foliowy czy szklarnia?
Tunele foliowe oraz szklarnie to rozwiązanie problemu z krótkim okresem wegetacyjnym w Polsce, które sprawdzi się zarówno w ogrodnictwie przemysłowym jak i w przydomowych ogródkach. Na pozór tunele foliowe i szklarnie pełnią podobną funkcję, jednak każde z nich ma swoje wady i zalety. W artykule doradzimy Ci, co wybrać.
Tunel foliowy, a może jednak szklarnia?
Tunele foliowe oraz szklarnie stwarzają korzystne warunki klimatyczne dla uprawy roślin. Przepuszczają promienie słoneczne, a jednocześnie zapewniają doskonałą ochronę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych – zimnem, ulewą czy wiatrem. Odpowiedź na pytanie, którą konstrukcję wybrać, nie jest oczywista i zależy od kilku czynników — miejsca, rodzaju uprawy czy naszego budżetu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę plusów i minusów zastosowania szklarni oraz tuneli foliowych, które ułatwią ci wybór!
Tunele foliowe — plusy i minusy
Tunele foliowe wyróżnia lekka konstrukcja, która zapewnia ochronę dla roślin gruntowych przed warunkami atmosferycznymi. Tunel foliowy wykorzystuje się przy uprawach gruntowych kwiatów, warzyw, a nawet niektórych owoców. Część roślin możemy całorocznie uprawiać w tunelach, także zimą. Wystarczy, że zadbamy o prawidłową konserwację i wzmocnienie konstrukcji.
Perforowana folia zapewnia wentylację i jest zalecana dla niskich tuneli, natomiast rodzaj nieperforowany posiada lepszą izolację termiczną, przez co skuteczniej chroni rośliny przed chłodem. Jeśli chcesz, możesz wyposażyć tunele foliowe w system automatycznego nawadniania lub podgrzewania.
Tunel ogrodowy jest mobilny i lekki — z powodzeniem można przenieść go z miejsca na miejsce, co jest oczywiście ogromną zaletą. Co prawda jest mniej wytrzymały, niż szklarnia, jednak jego konstrukcja bardzo dobrze znosi przeciętne wiatry, które występują w Polsce. Na jego korzyść wpływa także niska cena. Już za kilkaset złotych możesz nabyć solidny i wytrzymały tunel ogrodowy.
Szklarnia - plusy i minusy
Szklarnia to sztywna i stabilna konstrukcja, którą można wyposażyć w różne akcesoria — m.in. okna i drzwi z wywietrznikami czy system do automatycznego nawadniania. Oczywiście nie jest to konieczne, aby szklarnia pełniła swoją funkcję jak należy.
Ze względu na wzmocnioną konstrukcje, nie trzeba jej demontować na czas zimowy. To duży plus, szczególnie jeśli planujemy zimowe uprawy. Wystarczy zastosować ogrzewanie wewnątrz szklarni. Minusem konstrukcji jest mała mobilność, bardzo trudno przenieść ją w inne miejsce. Cena szklarni jest niestety bardzo wysoka, a ona sama zajmuje dużą ilość miejsca, co w większości przydomowych ogrodów może się nie sprawdzić. Jeśli jednak chcesz zakupić szklarnię, ale jej cena lub brak przestrzeni to problem, mamy na to rozwiązanie – mini szklarnie.
Mini szklarnia — rozwiązanie dla małych przestrzeni
Czy wiesz, że możesz cieszyć się namiastką szklarni w swoim domu? Mini szklarnia to świetne i bardzo przemyślane rozwiązanie dla małych powierzchni. Nawet jeśli nie posiadasz ogrodu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mini szklarnia zagościła na Twoim balkonie. Mimo swoich małych rozmiarów, tego typu konstrukcje posiadają regulowane otwory wentylacyjne oraz chronią rośliny przed niechcianymi szkodnikami. To idealny sposób na kontrolowanie wzrostu rozsadów warzyw, kwiatów i ziół. Czyli po prostu — na stworzenie swojej małej uprawy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY