Systemy klimatyzacji domowej - czym kierować się przy wyborze?

Klimatyzacja w domu to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze. Jakie są zatem dostępne systemy klimatyzacji domowej? Czym kierować się przy wyborze klimatyzacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Systemy klimatyzacji domowej - rodzaje

Jakie systemy klimatyzacji najlepiej sprawdzą się w domu? Otóż, instalowane są w tym przypadku dwa rodzaje urządzeń, a mianowicie:

  • klimatyzatory typu split, które charakteryzuje nie tylko wysoka wydajność, ale również prostota obsługi. W efekcie jest to najpopularniejszy rodzaj klimatyzacji domowej, którego zaletą jest zarówno cicha praca, jak i możliwość odwrócenia obiegu, co pozwala wykorzystać urządzenie również do dogrzewania pomieszczeń. Sam klimatyzator typu split składa się z dwóch jednostek, a mianowicie wewnętrznej (parownika) oraz zewnętrznej (skraplacz), które są ze sobą połączone przewodami chłodniczymi. W instalacji krąży natomiast odpowiedni czynnik chłodniczy, który odpowiada za odbiór ciepła z pomieszczenia oraz jego usunięcie na zewnątrz;
  • klimatyzatory przenośne, w przypadku których zarówno skraplacz, jak i parownik znajdują się w jednej obudowie urządzenia. W efekcie jak sama nazwa wskazuje można je przenosić, a poprawne działanie klimatyzacji wymaga wyprowadzenia na zewnątrz rury odprowadzającej ciepło. Jest to rozwiązanie, które bardzo często stosuje się w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji do domu?

Porównując systemy klimatyzacji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wydajność oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb mieszkańców. W związku z tym dokonując wyboru należy uwzględnić przede wszystkim:

  • wielkość pomieszczenia, które będzie chłodzone;
  • głośność pracy urządzenia (zwłaszcza w przypadku klimatyzatora przenośnego) – istotne może być to, że urządzenie, którego praca wydaje się cicha w sklepie o dużej powierzchni, może okazać się uciążliwa w naszym domu;
  • moc, której odpowiednia wartość warunkuje efektywną pracę urządzenia;
  • funkcje dodatkowe, czego przykładem może być m.in. stopień filtracji powietrza, nawilżanie/osuszanie powietrza, regulacja pracy urządzenia, programator czasowy.

Przy wyborze klimatyzacji do domu istotne jest także to, by została ona zamontowana przez firmę z odpowiednim doświadczeniem. Gwarantuje to bowiem najwyższą jakość, a przykładem może być Lemar24, czyli fachowcy projektujący i instalujący również systemy wentylacji.

Dlaczego warto zainstalować klimatyzację w domu?

Jak już wspomniano systemy klimatyzacji w domu stają się coraz popularniejsze, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Instalując klimatyzację można bowiem nie tylko utrzymać odpowiedni komfort termiczny w domu, co jest szczególnie istotne latem, ale również dogrzewać pomieszczenia, co sprawdza się przede wszystkim jesienią i wiosną. Systemy klimatyzacji mogą stanowić zatem wsparcie dla ogrzewania, a co za tym idzie zmniejszyć zużycie gazu, czy węgla. Istotne jest także to, że klimatyzacja umożliwia poprawę jakości powietrza w budynku, co jest ważne ze względu na zdrowie przebywających w nim osób.

Podsumowując należy stwierdzić, że montaż klimatyzacji w domu pozwala osiągnąć wiele różnych korzyści. Przy wyborze systemu należy zatem wziąć pod uwagę przede wszystkim wydajność oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb domowników.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =