Rodzaje i obróbka metalu - o czym należy pamiętać?

Obróbka metali to szereg czynności służących do modyfikacji wymiarów, czy właściwości obrabianego materiału. Celem tego procesu jest uzyskanie elementu o odpowiednim rozmiarze i kształcie. Znanych jest wiele metod obróbki metalu, różniących się od siebie możliwościami technologicznymi lub rodzajem obrabianego materiału. Te skomplikowane zabiegi wykonuje się nie tylko w warsztatach, ale również na terenie hal przemysłowych. Jakie techniki i narzędzia wykorzystywać do obróbki metalu? Dowiedz się!

Rodzaje obróbki metali

Obecnie obróbka metali stała się znacznie łatwiejsza i sprawniejsza do przeprowadzenia, a to za sprawą nowych technologii i licznych urządzeń, jak np. zaginarki do blachy https://jptech-maszyny.pl/zaginarki-reczne-do-blachy. Proces obróbki tego materiału dzieli się na kilka kategorii, a więc obróbkę skrawaniem, plastyczną, cieplną i chemiczną. Skrawanie polega na mechanicznej modyfikacji danych obiektów, co umożliwi nadanie im pożądanego kształtu poprzez eliminację nadmiaru materiału. Elementy poddane tej obróbce po jej zakończeniu stają się znacznie lżejsze. Do skrawania zalicza się takie czynności, jak frezowanie, szlifowanie, toczenie i obróbka metali CNC.

Sprawdź, jakie urządzenia przydadzą się do obróbki metalu!

Jakie techniki wykorzystywać?

Istnieje wiele rodzajów obróbki metali, a każdy z nich znajduje zastosowanie w innym obszarze przemysłu. Obróbka plastyczna metali daje możliwość nadania danemu obiektowi odpowiedniego kształtu poprzez gięcie, tłoczenie, ciągnięcie czy kucie. Masa elementu przed i po zakończeniu tego rodzaju obróbki zostaje praktycznie bez zmian. Podczas obróbki plastycznej wykorzystuje się wiele urządzeń, jak np. giętarki do prętów, które przydają się do gięcia prętów i rur, w celu przygotowania ich do dalszej obróbki. Duży ich wybór znajdziemy na https://jptech-maszyny.pl/gietarki-do-pretow-rur. Z kolei obróbka cieplna i chemiczna (do której zalicza się np. hartowanie), pozwala na uzyskanie obiektu o pożądanych przez nas właściwościach

Obróbka skrawaniem- co warto wiedzieć?

Obróbka metali skrawaniem to pozbywanie się części materiału przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Należy do niej między innymi frezowanie, które przeprowadza się za pomocą frezarki. Można wskazać na kilka rodzajów frezowania, jak np.: frezowanie czołowe, obwodowe, przeciwbieżne i współbieżne. Bardzo popularnym sposobem obróbki skrawaniem korzystającym ze specjalistycznych maszyn jest toczenie. Możemy wymienić toczenie wzdłużne, poprzeczne, planowane, jak i kopiowe oraz obwiedniowe. Proces ten wykonuje się za pomocą profesjonalnej tokarki. W przypadku toczenia ruch obrotowy wykonuje przedmiot, natomiast nóż tokarski - ruch liniowy. Do obróbki metali skrawaniem zalicza się też szlifowanie, czyli obróbkę ścierną. Podczas niej wykorzystujemy takie narzędzia jak: taśma ścierna, ściernica czy osełka. Szlifowanie to procedura pomagająca w wykończeniu danego obiektu.

Obróbka plastyczna metali- podstawowe informacje

W zależnie od pożądanego przez nas efektu możemy zdecydować się na takie procesy jak ciągnięcie, gięcie, tłoczenie, walcowanie, czy kucie metalu. Ciągniecie wykonuje się na ciepło, ale także na zimno. Jego celem jest zmiana formy poprzecznej obrabianego elementu. Gięcie przeprowadza się tylko na zimno, a polega na zginaniu, wyginaniu czy zwijaniu surowca. Co jednak istotne - w tym wypadku format poprzeczny zostaje taki sam. Tłoczenie to popularna metoda, dla której temperatura nie ma znaczenia. Ten rodzaj obróbki pozwala na okrawanie i odcinanie blach. W przypadku obróbki poprzez walcowanie niezbędne jest użycie specjalistycznych maszyn, takich jak walcarki albo prasy krawędziowe. Kucie opiera się na gnieceniu poprzez konkretne naciski. Może być ono ręczne albo maszynowe.

Metody obróbki cieplnej i chemicznej

Obróbka cieplna to inaczej obrabianie termiczne, do którego wykorzystuje się właściwości termoplastyczne metali. Poprzez oddziaływanie na surowiec odpowiednią temperaturą, zmienia on swój kształt. Do tej metody zalicza się hartowanie, wyżarzanie, odpuszczanie, ulepszanie cieplne, stabilizowanie, czy przesycanie. Wybraną metodę chemiczną stosuje się względem powierzchni obiektów metalowych. Obróbka termiczna pozwala na wytworzenie specjalnej powłoki ochronnej, której celem jest zabezpieczenie materiału przed czynnikami mechanicznymi, wilgocią czy substancjami chemicznymi.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 17 =