Motocyklowa wyprawa do Słowenii? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Wyprawy motocyklowe to niezapomniane przygody. Pozwalają spędzić wiele godzin w trasie i doskonale bawić się podczas zwiedzania miejsc szczególnie atrakcyjnych z punktu widzenia turysty oraz motocyklisty. Polecamy zwłaszcza wybranie się w tym celu do Słowenii. Nie jest to najpopularniejszy kierunek podróży, ale z pewnością da każdemu dużo radości ze względu na walory turystyczne tego państwa. Przed wyruszeniem w drogę należy jednak dobrze się przygotować. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat podróży motocyklowych w tym kraju.

Jak wygląda kwestia prawa jazdy i ubezpieczenia?

Słowenia należy do Unii Europejskiej, więc wydane w Polsce dokumenty są powszechnie akceptowane. Oznacza to, że nie musisz wyrabiać sobie nowego prawa jazdy. Warto przy tym podkreślić, że do prowadzenia motocykli powyżej 125 cm³ wymaga się ukończenia 18. lat. Ponadto kierowcy mają obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok. W Słowenii wymaga się także noszenia kasku podczas podróży, a pasażerami nie mogą być dzieci poniżej 12. roku życia.

Podobnie jak w Polsce potrzebne będzie jeszcze wykupione ubezpieczenie OC. Zaleca się sprawdzić jego ważność przed zaplanowaniem podróży do Słowenii, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Jakie są ograniczenia prędkości?

Motocyklem można, rzecz jasna, dojechać wszędzie, gdzie tylko się da. Trzeba przy tym pamiętać o ograniczeniach prędkości, które obowiązują wszystkie pojazdy bez przyczep – w tym motocykle. Niestety nie wygląda to tak samo, jak w Polsce, więc ta wiedza z pewnością przyda się każdemu turyście na jednośladzie. Oto jak należy się poruszać w zależności od drogi:

  • na terenie zamieszkałym – do 30 km/h,

  • na terenie zabudowanym – do 50 km/h,

  • poza terenem zabudowanym – do 90 km/h,

  • na drogach ekspresowych – do 110 km/h.

Różnice widać zwłaszcza na najszybszych drogach. Słoweńskie autostrady pozwalają poruszać się z maksymalną prędkością 130 km/h (o 10 km/h wolniej niż w przypadku polskich) i maksymalną wynoszącą 50 km/h (czyli o 10 km/h szybciej niż w Polsce).

Jakie winiety są dostępne w Słowenii?

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników motocykli: Słowenia należy do tych państw, które udostępniają specjalne winiety dla jednośladów. To pozwala sporo zaoszczędzić każdemu, kto chce ją odwiedzić właśnie na motocyklu. Ważność winiety trwa 7 dni i jest niemal o połowę tańsza od tej przeznaczonej dla samochodów osobowych. Pozwala za to skorzystać z 650 km autostrad oraz dróg szybkiego ruchu.

Gdzie kupić winietę na motocykl w Słowenii?

Najlepiej zdobyć ją online przed wyjazdem. To wygodny sposób na zaopatrzenie się w potrzebny dokumentu, który umożliwi przejazd wszystkimi autostradami oraz innymi płatnymi drogami. Jeśli interesują cię takie kwestie, jak winieta na motocykl do Słowenii, to koniecznie zajrzyj na stronę ewinietki.pl. Większość zamówień jest realizowana w ciągu 20 minut, więc prawo przejazdu możesz wykupić nawet na miejscu. Z doświadczenia jednak wiemy, że takie zakupy lepiej zaplanować sobie wcześniej, by podróż przebiegała bez zbędnych zakłóceń.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 8 =