Komory temperaturowe - czym są i gdzie się je stosuje?

Stworzenie nowego produktu lub rozwiązania niejednokrotnie wymaga wykonania wielu testów, których celem jest weryfikacja zdatności do użycia w obliczu różnych warunków temperaturowych. By przyspieszyć proces testowania i zmniejszyć jego koszty, powszechnie stosuje się zaawansowane urządzenia, zwane komorami temperaturowymi.

Czym są komory temperaturowe?

Zanim wyjaśnimy podstawowe zastosowanie komory temperaturowej, warto pokrótce wyjaśnić, czym jest takie urządzenie. Głównym celem komór temperaturowych jest generowanie pożądanych warunków termicznych, które pozwolą na precyzyjne zbadanie zjawisk i zdarzeń, które będą miały bezpośredni związek z badanym obiektem.

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wiele produktów - lekarstwa, żywność, czy produkty kosmetyczne posiadają pewne rekomendacje związane z temperaturą, w której należy je przechowywać. By jednak zdefiniować taką temperaturę, w której produkt jest najdłużej zdatny do użycia, wykorzystuje się właśnie komory temperaturowe. Ważną cechą tych urządzeń jest możliwość podgrzewania, jak i zamrażania produktów. Nieco szersze funkcjonalności mają komory klimatyczne, jednak w wielu branżach komora temperaturowa w zupełności wystarczy do zrealizowania odpowiednich badań.

Najważniejsze zastosowania komór temperaturowych

Testy temperaturowe wykonywane na przeróżnych nowych produktach wchodzących na rynek są jednym z najbardziej podstawowych elementów projektowania nowego rozwiązania. Dlatego też urządzenia te są tak powszechnie stosowane w przetwórstwie spożywczym oraz branży farmaceutycznej. Obie te branże wykorzystują komory temperaturę do ustalenia najlepszych warunków przechowywania produktów i ich reakcji na zbyt wysoką (lub zbyt niską) temperaturę.

Jednak na tych dwóch sektorach zastosowanie komory temperaturowej wcale się nie kończy. Komory temperaturowe świetnie sprawdzają się między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie weryfikuje się odporność komponentów na ponadprzeciętne ciepło lub zimno. To samo tyczy się branży elektronicznej, w której fundamentalny, a zarazem najbardziej delikatny element, jakim jest akumulator, może różnie reagować na zbyt duże lub zbyt niskie temperatury.

Komory temperaturowe świetnie sprawdzają się także w branży wojskowej, lotniczej, ośrodkach badawczych, laboratoriach i wszędzie tam, gdzie istotny jest wpływ temperatury na jakość i kondycję działania innych rozwiązań.

Jakie urządzenie wybrać? Sprawdźmy najważniejsze parametry

W jaki sposób dobrać komorę temperaturową do swoich potrzeb biznesowych? To proste zadanie, które wymaga analizy kilku konkretnych czynników. Przede wszystkim objętość urządzenia. Na rynku spotykamy cały przekrój komór, których objętość liczy od 50 do 9000 litrów. A zatem wybór konkretnego modelu powinien być uzasadniony specyfiką obiektów, które chcemy testować. Nie bez znaczenia jest także zakres temperatur. Jak wcześniej wspomniano, komora temperaturowa testuje od -70°C do nawet 180°C. Im szerszy zakres, tym samo urządzenie jest droższe, dlatego tę cechę należy również dobrać pod swoje potrzeby.

Na koniec zweryfikujmy takie elementy, jak jakość wykonania, solidność konstrukcji i materiał z jakiego komora została wykonana. Gdy w tych względach wszystko będzie zgodne z naszymi potrzebami, możemy być pewni, że komora temperaturowa spełni swoje zadanie i będzie wnosić wartość dodaną do naszej firmy, bez względu na jej profil działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × trzy =