Karta kredytowa a Twoja zdolność kredytowa – co powinieneś wiedzieć?

Karty kredytowe cieszą się dużą popularnością na całym świecie i w wielu krajach stanowią jeden z najczęściej wybieranych środków płatniczych. Ich dostępność i łatwość użytkowania sprawia, że wielu ludzi uznaje je za wygodne i korzystne rozwiązanie. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na używanie karty kredytowej, zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach wyjątkowych, gdy potrzebują dodatkowych środków. A w jaki sposób karty kredytowe wpływają na zdolność kredytową?

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa, choć z wyglądu podobna do tradycyjnych kart debetowych, działa w sposób zupełnie odmienny. Kartę debetową wydaje się w celu przypisania do konta bankowego, umożliwiając dokonywanie płatności przy użyciu zgromadzonych na koncie środków. W praktyce oznacza to, że podczas używania karty debetowej korzystamy z własnych pieniędzy. W przypadku karty kredytowej sytuacja jest inna. Bank ocenia zdolność kredytową klienta i przyznaje mu limit kredytowy. To oznacza, że użytkownik karty kredytowej może wydawać pieniądze na zasadzie pożyczki, wykorzystując dostępne środki w ramach tego limitu. Limit kredytowy jest zależny głównie od historii kredytowej klienta i jego comiesięcznych dochodów. Karty kredytowej można używać na podobnych zasadach, co karty debetowej – podczas codziennych zakupów czy zakupów online. Główną zaletą karty kredytowej jest to, że nie wymaga ona oddzielnego pozwolenia przed każdym zakupem. Użytkownik może swobodnie korzystać z karty kredytowej bez konieczności uzyskiwania zezwolenia od banku przed każdą transakcją. Za pomocą karty kredytowej można dokonywać też wypłat z bankomatów. Warto pamiętać jednak o regularnych spłatach zaciągniętych za pośrednictwem karty kredytowej zobowiązań; w przeciwnym razie nierozsądne użytkowanie może skutkować negatywnym wpływem na historię i zdolność kredytową.

Jak sprawdzić zdolność kredytową i jak wpływa na nią karta kredytowa?

Zdolność kredytowa to pojęcie używane w kontekście oceny wiarygodności finansowej osoby ubiegającej się o kredyt, pożyczkę lub kartę kredytową w banku. Krótko mówiąc, określa ono zdolność danej osoby do spłaty zobowiązań finansowych w wymaganym terminie. Proces oceny zdolności kredytowej obejmuje analizę wielu czynników, takich jak dochody, wydatki, historia kredytowa, zobowiązania finansowe oraz inne czynniki mające wpływ na stabilność finansową danej osoby. Zdolność kredytową można sprawdzić np. za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej lub swojego banku. Proces sprawdzenia zdolności zakłada sprawdzenie historii kredytowej, dochodów, wydatków, zobowiązań oraz stabilności finansowej danej osoby. Na podstawie zebranych informacji bank lub instytucja finansowa oblicza zdolność kredytową, czyli maksymalną kwotę, którą można pożyczyć lub otrzymać w formie kredytu lub karty kredytowej. Im wyższa zdolność kredytowa, tym większe szanse na otrzymanie kredytu.

Korzystanie z karty kredytowej może wpływać na zdolność kredytową zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Regularne i terminowe spłacanie zobowiązań związanych z kartą kredytową wpływa pozytywnie na historię kredytową. To ważne dla banków i instytucji finansowych, gdy oceniają zdolność kredytową. Osoby z dobrą historią kredytową mają większe szanse na otrzymanie korzystnych warunków kredytowych. Ważne może okazać się też pilnowanie niskiego zadłużenia w porównaniu do limitu dostępnego na karcie – takie zarządzanie kartą kredytową może poprawić zdolność kredytową. Z drugiej strony nawet niewielkie opóźnienia w spłacie zobowiązań lub przekraczanie limitu dostępnego na karcie mogą przełożyć się na obniżenie zdolności i zmniejszenie szans na przyznanie kredytu. Aby więc cieszyć się funkcjonalnością kart kredytowych, warto korzystać z nich rozważnie, stosując się do podstawowych zasad. Ważne, by utrzymywać zdolność kredytową na odpowiednim poziomie, ponieważ wpływa to na możliwości uzyskania kredytu i korzystania z innych usług finansowych w przyszłości.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła

https://www.totalmoney.pl/artykuly/105100,karty-kredytowe,zdolnosc--a-limit-karty-kredytowej,1,1

https://sprawdzonydoradca.pl/opinie/1519-karta-kredytowa-a-zdolnosc-kredytowa-jaki-ma-na-nia-wplyw

Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =