Jak zwiększyć efektywność energetyczną w swoim domu?

Nowoczesny dom powinien być nie tylko piękny, ale też jak najbardziej funkcjonalny i wygodny, a przy tym przyjazny środowisku i energooszczędny, by zadbać o domowy budżet. W tym celu zdecydowanie warto zatroszczyć się o jak najwyższą efektywność energetyczną budynku – co przełoży się na szereg korzyści dla wszystkich użytkowników przestrzeni.

Na czym polega efektywność energetyczna domu? Co można zrobić, by ją zwiększyć? Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę i co można zyskać? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części tekstu.

Czym jest efektywność energetyczna – co się na nią składa?

Zanim przejdziemy do wskazówek, warto najpierw poznać definicję – czym w ogóle jest efektywność energetyczna domu? Tym mianem określa się stosunek uzyskanego efektu użytkowego do ilości zużytej energii koniecznej, by go osiągnąć. W praktyce oznacza to, ile energii jest potrzebne, by zapewnić pełną funkcjonalność nieruchomości – pod względem oświetlenia, ogrzewania, chłodzenia etc.

Im większa efektywność energetyczna danego budynku, tym oczywiście niższe wykorzystanie w nim energii. A to przekłada się na wiele korzyści – przede wszystkim zdecydowanie niższe koszty utrzymania domu i spadek opłat za energię elektryczną. Zalety takiego rozwiązania odczuwa również środowisko naturalne. Mniejsze zużycie prądu to bowiem ograniczenie śladu węglowego.

Jak określić efektywność energetyczną – audyty i świadectwa energetyczne

Jak dowiedzieć się, jaką efektywność energetyczną ma już istniejący budynek? Warto zgłosić się do specjalistów, by przeprowadzili profesjonalny audyt energetyczny, podczas którego określa się wydajność poszczególnych instalacji, potencjalne straty energii oraz to, jak jest ona wykorzystywana w danej nieruchomości. Przeprowadzona kontrola bywa niezbędna, jeśli chcemy np. uzyskać świadectwo energetyczne na: Energetyczne24. O ile przepisy nie wymagają takiego dokumentu od osób, które wykorzystują budynek na własny użytek mieszkalny, o tyle bywa obowiązkowy dla każdego, kto planuje sprzedać lub wynająć dom. Potrafi też dostarczyć cennych danych do późniejszej modernizacji i prac naprawczych.

Podstawowe kroki ku energooszczędności – wymiana kluczowych urządzeń w domu

Gdy chce się poprawić efektywność energetyczną budynku, warto zacząć od drobnych rzeczy. Liczą się nawet proste nawyki, jak wyłączanie światła w pomieszczeniach, z których aktualnie się nie korzysta (również montaż czujników ruchu choćby na klatkach schodowych), zmniejszenie temperatury we wnętrzach (np. o jeden stopień) lub inwestycja w inteligentne termostaty. Kolejnym krokiem może być inwestycja w bardziej wydajne energetycznie urządzenia, jak choćby źródła światła, należące do najwyższych klas energetycznych, czy stopniowa wymiana innych sprzętów na te bardziej energooszczędne.

Inwestycja w odnawialne źródła energii – fotowoltaika

Niezależność energetyczna od zewnętrznych dostawców potrafi pełnić wielką rolę w tworzeniu efektywnych energetycznie budynków. Warto rozważyć instalację paneli słonecznych w ramach posesji. Z ich pomocą da się bowiem skutecznie obniżyć wysokość rachunków za prąd, a w niektórych przypadkach nawet niemal całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne danego gospodarstwa domowego. A to opcja naprawdę przyjazna dla kieszeni i środowiska.

Rekuperacja i lepsze docieplenie budynku

W końcu nie zapominajmy o skutecznym ogrzewaniu. Aby uzyskać optymalne rezultaty, powinno się zacząć od zadbania o docieplenie ścian i dachu, a także drzwi i okien, by niepotrzebnie nie tracić energii. Dodatkowo dobrym pomysłem bywa system mechanicznej wentylacji z rekuperatorem. Pozwala to odzyskać część ciepła, które jest usuwane kanałami wentylacyjnymi z wnętrz wraz ze „zużytym” powietrzem. A to generuje kolejne oszczędności i zwiększa efektywność energetyczną domu.

Efektywny energetycznie dom – miejsce do przyjemnego funkcjonowania

Efektywny energetycznie budynek jest przyjazny dla użytkowników i środowiska. Pomaga zapewnić komfortowe warunki, przy równoczesnym obniżeniu wydatków związanych z podstawowymi instalacjami i urządzeniami wykorzystywanymi powszechnie w domu. Warto zatem zainteresować się już dziś tematem, by odmienić charakter swojego domu na przyszłość.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − piętnaście =