Jak zamontować zawory kulowe? Praktyczne wskazówki

Zawór kulowy to jedno z rozwiązań umożliwiających kontrolowanie przepływu cieczy w instalacji. Charakteryzuje się prostą budową, co sprawia, że jest łatwy w obsłudze i niezawodny. Zawory kulowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach, od przemysłowych po instalacje wodno-kanalizacyjne. Jak działa zawór kulowy i jak prawidłowo go zamontować? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zawór kulowy — budowa i charakterystyka

Charakterystyczną cechą zaworu kulowego jest jego budowa. Składa się on z korpusu, wykonanego najczęściej z mosiądzu, żeliwa, stali nierdzewnej lub PVC oraz kuli, znajdującej się we wnętrzu. To kula odpowiada za otwarcie lub zamknięcie zaworu. Dodatkowo wewnątrz znajdują się elementy uszczelniające, dzięki którym pomiędzy kulą a korpusem nie ma wolnej przestrzeni. Otwarcie lub zamknięcie zaworu możliwe jest po przesunięciu kuli, a sterowanie to odbywa się dzięki znajdującej się na zewnątrz dźwigni.

Zasada działania zaworu kulowego jest bardzo prosta — jest on otwarty lub zamknięty, w zależności od położenia kuli. Gdy znajduje się ona w tej samej linii co przepływające medium (woda, inna ciecz, gaz), to może ono swobodnie przepływać w każdym kierunku. Po przemieszczeniu dźwigni kula obraca się o 90° i blokuje przepływ.

Więcej informacji oraz sam produkt znajdziesz na stronie https://agru-frank.pl/produkty/armatura-tworzywowa/zawory-kulowe-46/.

Jak zamontować zawór kulowy?

Do montażu zaworów kulowych potrzebne będą odpowiednie narzędzia, takie jak: klucze płaskie i nastawne, a także taśma teflonowa lub pasta uszczelniająca. Dobrze też posiadać specjalną szczotkę do czyszczenia gwintów. Przed rozpoczęciem montażu warto sprawdzić, czy nie będą potrzebne złączki gwintowane, rury lub przewody, pozwalające na montaż zaworu w układzie.

Montując zawór kulowy, należy zwrócić uwagę na kierunek przepływu medium w instalacji. Najczęściej na zaworach oznaczany jest kierunek przepływu przy pomocy strzałki. Przed umieszczeniem zaworu na rurze należy odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć szczelność na gwintach. Zawór jest nakładany na rurę i dokręcany ręcznie, aż do momentu uzyskania stabilności. Finalnie musi on zostać dokręcony odpowiednim kluczem. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, gdyż zbyt mocne dokręcenie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia gwintów.

Zalety stosowania zaworów kulowych

Zawory kulowe są często stosowanym rozwiązaniem ze względu na liczne zalety. Jednym z najczęściej wymienianych atutów jest ich łatwa obsługa i bezawaryjność. Zawory wykonane z materiałów odpornych na korozję, charakteryzują się wysoką trwałością, Wszechstronnością, zapewniając doskonałą szczelność, co ma duże znaczenie w wielu zastosowaniach.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − pięć =